Második alkalommal szervezi meg az Erőszakmentes napokat november 25–december 10. között a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság.
2015. november 30., 10:112015. november 30., 10:11
A rendezvény részeként a családon belüli erőszak témakörét kerekasztal-beszélgetésen boncolgatták a héten a megyeházán az érintett intézmények, szociális szervezetek képviselői.
Adriana Orian, a szociális és gyermekvédelmi vezérigazgatóság igazgatóhelyettese a megbeszélésen felvezette, az elkövetkező 15 napban szeretnék elérni, hogy minél inkább beszédtéma legyen a családon belüli erőszak a társadalomban, illetve szeretnék ismertetni azt is, hová, milyen intézményhez fordulhatnak az áldozatok segítségért.
Elnéző a társadalom az erőszakkal szemben
A szakemberek több problémát is felsoroltak, amelyek a családon belüli erőszak kapcsán felvetődtek. Például azt, hogy a társadalom elnéző magatartást mutat az erőszakkal szemben, sőt akadnak, akik normálisnak tartják, ha a családban a férj veri a feleségét. Ráadásul az áldozatok legtöbb esetben kiszolgáltatottak, érzelmileg és anyagilag is függőek a társuktól, így sokszor nem mernek panaszt, feljelentést tenni ellene.
Manuela Ionescu, a rendőrség szociológusa kifejtette, az a tapasztalat, hogy maga az elkövető is olyan családból származik, ahol ez a fajta viselkedés elfogadottnak számított. Azaz a gyermek sok esetben követi azt a családmodellt, ahol az apa agresszív. A szociológus arra is kitért, az áldozatok sok esetben engedik, hogy a fizikai erőszakig fajuljon a helyzet, holott azt általában az agresszió más formái előzik meg: ilyen a szóbeli, gazdasági vagy úgynevezett kulturális erőszak.
Ide tartozik az a jelenség, amikor már a telefonhívásokat, e-mail üzeneteket is ellenőrzi a férj, és próbálja elszigetelni a feleségét a külvilágtól. A szociális intézmény munkatársai szerint az is nehezíti az áldozatok helyzetét, hogy például Csíkban nem működik számukra létrehozott otthon, ahová menekülhetnének, ahol új, önálló élethez segítenék őket, ugyanakkor az agresszorok sem hajlandóak részt venni a tanácsadásokon.
Nevelés és megelőzés
A kerekasztal-beszélgetés résztvevői a nevelésben látják a családon belüli erőszak megelőzését. A Hargita megyei iskolákban, akárcsak tavaly, osztályfőnöki órákon hívják fel a figyelmet az erőszakra az illetékes intézmények munkatársai. Ugyanakkor megteremtenék annak lehetőségét, hogy az áldozatok megbeszélhessék egymás között gondjaikat.
Az is felvetődött a rendezvényen, hogy másfajta férfimodellt, példaképet népszerűsítenének a régióban. Az érintettek segítségért a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatósághoz fordulhatnak a 0726-123330 és a 0723-545472 telefonszámon, de a Facebook közösségi oldalon is lehet csatlakozni az Erőszakmentesség csoporthoz.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
szóljon hozzá!