Nagyváradon egy víztorony szomszédságában bő tíz esztendeje egy bihardiószegi magyar gazdacsalád kínálja zöldségeit és gyümölcseit saját üzletében. Olyan sokan ismerik őket és termékeiket, hogy a partiumi nagyváros másik végéből is eljárnak hozzájuk.
Elégedett a paradicsomprogrammal, és fejleszteni szeretne a Bihar megyei Szentjobbon gazdálkodó Kubola-Pénzes család. A videós anyagban is megszólaló szentjobbi gazdaasszony szerint a nagyváradiak egyre nagyobb számban keresik az őstermelők portékáit.
Nem megbízhatóak a növényvédő szermaradványok kimutatására forgalmazott gyorstesztek – hívja fel a figyelmet a bukaresti mezőgazdasági minisztérium.
Románia-szerte naponta több tonna érett paradicsom végzi a kukákban, miután hirtelen annyi a termény, hogy aprópénzért sem tudják eladni a termelők. A gazdák szerint ennek oka a kormány által nyújtott paradicsomtermesztési támogatás.
A dél-romániai melegházakban termesztett paradicsom, saláta és kapor nagy mennyiségű rovarirtó szert tartalmaz, ezért rendkívül káros az egészségre.
Régi idők szép emléke a piacon megvásárolható házi paradicsom, paprika, uborka, azok a közkedvelt tájfajták, amelyek mára jórészt kivesztek a köztudatból. Akik az ízletes, régi fajtákat mégis felkarolják, biztos vásárlóközönségre számíthatnak.
Több mint 4 millió eurót különített el a mezőgazdasági minisztérium a fokhagymatermesztők számára az ukrajnai háború előidézte piaci nehézségek miatt őket ért veszteségek részleges kompenzálására.
A romániai piac fő hagymabeszállítója Ukrajna lett, miután elapadt a Moldovai Köztársaságból érkező import. Az elmúlt évtizededekben leépült az erdélyi hagymatermesztés, a híres zöldségtermesztő vidékek felhagytak hagyományos termékeikkel.
Javában tart a zakuszkafőzés idénye, a közkedvelt, zöldségfélékből összefőzött, üvegekbe eltett finomságot mindenki másféleképpen készíti. Jánossy Alíz gyergyószentmiklósi gasztronómiai szakírót a zakuszkafőzés fortélyairól kérdeztük.
A fűtött fólia- és üvegházakkal rendelkező gazdák az őszi és a téli hónapokra is igényelhetnek zöldségtermesztési támogatást.
A régi, hagyományos, tájjelegű gyümölcsfajták gyűjtését és megmentését célzó Tündér-kertek kialakítása mellett a biokonyhakertek fontosságát felismerő gazdák és gazdasszonyok ismereteinek bővítésére is nagy hangsúlyt helyez a Partiumi Falugazdász Hálózat.
Tombol a nyár, és vele együtt a befőzések ideje. Kezdő vagy haladó befőzőknek is érdemes megfontolniuk, hogy számos előnye kínálkozik a házilag eltett gyümölcsöknek – legyen az szörp, befőtt, lekvár, kompót formájában.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) elrendelte azoknak a készülékeknek az ellenőrzését, amelyek állítólag kimutatják a nitrátok, nitritek és más hasonló anyagok jelenlétét a zöldségekben és gyümölcsökben.
Két héttel meghosszabbította a kormány a fólia- és üvegházakban paradicsomot termesztő gazdák számára nyújtott támogatás elszámolását.
A friss gyümölcsök és zöldségek forgalmazását ellenőrzik országszerte a mezőgazdasági minisztérium hatáskörébe tartozó megyei ellenőrző szervek. Eddig 172 ezer lejre büntettek és 394 figyelmeztetést állítottak ki.
Nem kapnak többé állami támogatást azok a zöldségtermesztők, akik a megengedettnél nagyobb koncentrációjú mérgező anyaggal permetezik meg a zöldségeiket – jelentette ki hétfőn Petre Daea mezőgazdasági miniszter.
Összesen 22 295 gazda igénylését fogadta el idén a mezőgazdasági minisztérium a 3 ezer eurós fólia, vagy üvegház alatti ,,de minimis" paradicsomtermesztési támogatásra.
RIPORT – Beteheti az ajtót a téli fóliaházas termesztésnek Erdélyben az óriási energiadrágulás, amely újabb súlyos érvágást jelent a külföldi, minden szempontból előrébb tartó termelőkkel versenyezni sem tudó helyi gazdáknak.