Nem éppen paradicsomi állapotok: a bizonytalan értékesítés miatt panaszkodnak a termelők

Szállításra kész áru. A felvásárlók által kínált árak az előállítási költségeket sem fedezik •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Szállításra kész áru. A felvásárlók által kínált árak az előállítási költségeket sem fedezik

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Románia-szerte naponta több tonna érett paradicsom végzi a kukákban, miután hirtelen annyi a termény, hogy aprópénzért sem tudják eladni a termelők. A gazdák szerint ennek oka a kormány által nyújtott paradicsomtermesztési támogatás, mert a szubvenció miatt sokan fogtak bele a termesztésbe, miközben a felvásárlás nem biztosított, az áruházláncok pedig a külföldi importárut részesítik előnyben. Olyan Arad megyei gazdálkodóval is beszélgettünk, aki épp a tavalyi tapasztalatok miatt mondott le idén a paradicsomtermesztési támogatásról.

Pataky Lehel Zsolt

2024. június 27., 10:172024. június 27., 10:17

2024. június 27., 10:272024. június 27., 10:27

A bukaresti mezőgazdasági minisztérium által néhány éve elindított paradicsomtermesztési program keretében az állam 1000 négyzetméter fóliasátras, illetve egy hektár szabadföldi paradicsom termesztését támogatja 3000 euróval. A kedvezményezettek köre az őstermelőktől a családi gazdaságokon át a mezőgazdasági vállalkozásokig terjed, az igénylés nem túl bürokratikus,

ráadásul idén, hogy segítsék az ukrajnai gabonadömping miatt veszteségeket elszenvedő romániai gazdatársadalmat, a szubvenció első részletét előlegként folyósították.

„Nagyon jól jött a gazdáknak, hogy előre megkapták ezt a pénzt, mivel az inputanyagokkal, a vetőmaggal, műtrágyával, fóliasátorral kiadások vannak. A második részletet azután kapják majd meg, miután a minimálisan előírt hat tonna termést értékesítették” – magyarázta kérdésünkre Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.

A termelők számára előnyös a paradicsomtermesztésre szánt támogatás, szeretnék azonban, hogy az értékesítési láncba is bekerüljenek. „Az eredménye messze van a kitűzött céloktól, mivel nagyon nehéz bekerülni a nagy üzletláncokba. Azok még mindig az importárut preferálják, legyen szó lengyelországi almáról, spanyolországi paradicsomról vagy kínai fokhagymáról. Szó volt arról, hogy a szupermarketekben az úgynevezett rövid beszerzési láncon érkező, tehát a helyi termelőktől származó áru negyven százalékot kell kitegyen, de szerintem még messze állunk ettől az aránytól” – folytatta a falugazdász.

Mivel jelenleg paradicsomból rengeteg érett be egyszerre, a felvásárlók által kínált árak az előállítási költségeket sem fedezik.

A kiszámítható értékesítés hiányára panaszkodott az Arad megyei Kisiratos község alpolgármestere, Andó László, aki maga is földműveléssel foglalkozik. Tavaly igényelte az állami támogatást egy hektár szabadföldi paradicsom termesztésére, de idén – épp a múltévi keserű tapasztalatok alapján – már nem vágott bele.

A termelőnél olcsó, az üzletben drága a népszerű zöldség •  Fotó: Pixabay Galéria

A termelőnél olcsó, az üzletben drága a népszerű zöldség

Fotó: Pixabay

„Amíg ki nem alakul a felvásárló, feldolgozó és csomagoló cégek hálózata, marad ez a káosz – osztotta meg a véleményét. – Egyre kevesebb a kisüzletek meg a termelői piacok száma, a szupermarketek visszaszorították ezeket, és hiába termel a paraszt, nincs hol eladja. Szerződést senki nem biztosít, ez a legnagyobb probléma, mert én is szívesen teszek egy hektár padlizsánt vagy két hektár paradicsomot, ha biztosan tudom, hogy azt valaki majd megveszi.”

Andó László példának hozta fel, hogy a szomszédos dombegyházi termelőszövetkezettel kötött szerződés alapján megkapta a fokhagyma vetőmagot tőlük, ugyanakkor garantálták a termény felvásárlását is – így idén inkább ezzel foglalkozott, nem a paradicsomtermesztéssel. Bár tavaly ő szerencsésnek mondhatta magát, hiszen egy pályázat révén létrehozott helyi szövetkezetben egy részét fel is dolgozták a termésnek.

korábban írtuk

Bőséges a paradicsomtermés, így sok tonna hazai zöldség kerül a szemétbe, annyira alacsony a felvásárlási áruk
Bőséges a paradicsomtermés, így sok tonna hazai zöldség kerül a szemétbe, annyira alacsony a felvásárlási áruk

Több ezer kilogrammnyi paradicsom kerül a szemétbe Dél-Romániában: a gazdák arra panaszkodnak, hogy a minisztériumi Tomata-program sokakat ösztönzött a paradicsomtermesztésre, most pedig nincsen hasznuk munkájukból.

„Nekifogtunk, hogy feldolgozzuk a saját üzemünkben. Főztük, csomagoltuk, de a kapacitás nem bírta – a kezdeti nehézségek, ugye –, közben a paradicsom elkezdett érni, így aztán muszáj volt piacra dobni interneten, meg jártam vele a piacokat, és eladogattuk tonnánként. Szerencsém volt, mert később ültettem, mint mások, így akkor kezdett érni, amikor a többieké már lebetegedett. Ráadásul elkaptam a befőzési időszakot, és akkor egy hektárról 35 tonna jó minőségű paradicsomot eladtam, de utána nyolc-tíz tonna így is rám rohadt a földön” – magyarázta a termelő. Aki szerint nem a munka okozott nehézséget, hanem az értékesítés, a bizonytalanság, hogy vajon sikerül-e túladni az árun, vagy kárba vész az egész.

Andó László szerint a szupermarket-láncokba bekerülni egy kistermelőnek „szinte lehetetlen” •  Fotó: Andó László/Facebook Galéria

Andó László szerint a szupermarket-láncokba bekerülni egy kistermelőnek „szinte lehetetlen”

Fotó: Andó László/Facebook

A szupermarket-láncokba bekerülni pedig egy kistermelőnek „szinte lehetetlen” Andó László szerint.

A Digi24.ro portál szerint a felvásárlók 1 lejt hajlandók adni a paradicsom kilójáért, miközben ahhoz, hogy némi profit is legyen rajta, legalább négy lejt kellene kapniuk a termelőnek. A végső fogyasztók, a vásárlók azonban semmit sem tapasztalnak az alacsony árból, ha piacra vagy a szupermarketbe mennek. A hasznot mindig a viszonteladók teszik zsebre – állapította meg a zöldségtermesztéssel foglalkozó kisiratosi alpolgármester.

„Mindig ők nyernek. Mindenféle rizikó nélkül kétszeres, de legtöbbször háromszoros hasznot húznak. Például azok, akik az aradi piacokon árulnak, 90-95 százalékban viszonteladók, nekem meg mint termelőnek esélyem sincs asztalhoz jutni. De egyébként is a termelőnek nem igazán van ideje piacolni, mert vagy termel, vagy piacol. A mai világban már nem működik, hogy ültetek egy kisebb mennyiségű paradicsomot vagy paprikát, és azt kilónként eladogatom a piacon. Mennyiséget és minőséget kell előállítani, és arra kellene biztosítani egy felvásárlói, előszerződéses rendszert, ami biztosítékot jelent, hogy el tudjuk adni az árut” – összegezte lapunknak Andó László.

korábban írtuk

A paradicsom- és fokhagymatermesztésen kívül a hagymatermelőket is támogatná a kormány
A paradicsom- és fokhagymatermesztésen kívül a hagymatermelőket is támogatná a kormány

A paradicsom- és fokhagymatermesztési program támogatásaira pályázó gazdák május 16-ig nyújthatják be kérelmeiket. A bukaresti mezőgazdasági szaktárca a hagymatermesztők támogatását is tervezi, erről a következő hetekben dönthet a kormány.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 02., szerda

Nemzetközi szállodalánc telepszik meg az Erdélyi-szigethegységben

Hampton by Hilton márkanév alatt nyílik újra egy szálloda az Erdélyi-szigethegység közkedvelt turisztikai térségében, a jósikafalvi (bélesi) víztározó partján Kolozs megyében – számolt be a tulajdonos vállalkozás közlése alapján a Ziarul Financiar.

Nemzetközi szállodalánc telepszik meg az Erdélyi-szigethegységben
2024. október 02., szerda

Énközpontúvá vált a világ: felekezetek közti párbeszéd a hitet próbára tevő ideológiákról

A mai korszellemről tartottak eszmecserét római katolikus és református lelkészek, teológusok.

Énközpontúvá vált a világ: felekezetek közti párbeszéd a hitet próbára tevő ideológiákról
2024. október 02., szerda

Leváltották a magyarokkal acsarkodó prefektust

Új prefektusokat és alprefektusokat nevezett ki szerdai ülésén a kormány. A leváltottak között van Ciprian Dobre Maros megyei prefektus is, aki folyamatosan „hadban állt” az RMDSZ-szel.

Leváltották a magyarokkal acsarkodó prefektust
2024. október 02., szerda

Módosul és drágul a parkolás a magyar határhoz közeli városban

Október 16-án lép érvénybe az új parkolási rend és a megdrágult várakozási díjszabás Aradon. A városi képviselőtestület megszavazta a rövid idejű parkolási zónák kialakítását.

Módosul és drágul a parkolás a magyar határhoz közeli városban
2024. október 02., szerda

Halálos áldozatot követelt két kamion és egy személyautó ütközése a sztrádán

Két kamion és egy személygépkocsi volt érintett abban a közlekedési balesetben, amely szerda délután történt a dél-erdélyi (A1-es) autópályán, az aradi repülőtéri lehajtó közelében.

Halálos áldozatot követelt két kamion és egy személyautó ütközése a sztrádán
2024. október 02., szerda

Ez ám a bürokrácia: előbb megfizettetik az egyetemistákkal az ingyenes bérleteket

A Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) tiltakozik az ellen, hogy a kincses városban tanuló egyetemi hallgatóknak előbb ki kell fizetniük a tömegközlekedési eszközök használatára feljogosító bérleteket, és majd csak később kapják vissza a pénzt.

Ez ám a bürokrácia: előbb megfizettetik az egyetemistákkal az ingyenes bérleteket
2024. október 02., szerda

Előzetesbe került a 63 éves szexuális ragadozó

Több ízben is szexuális aktusra kényszerített egy kiskorú lányt.

Előzetesbe került a 63 éves szexuális ragadozó
2024. október 02., szerda

Újabb ukrán férfi szorult a máramarosi hegyimentők segítségére

Lehoztak a havasokból a hegyimentők egy ukrán férfit, aki a Máramarosi-havasokon keresztül jött át Ukrajnából Romániába, és már több napja a hegyen tartózkodott – számolt be szerdán a Máramaros megyei Salvamont szóvivője.

Újabb ukrán férfi szorult a máramarosi hegyimentők segítségére
2024. október 01., kedd

Két farkas eltávolításához kért segítséget egy erdélyi település önkormányzata

A Krassó-Szörény megyei Berszászka (Berzasca) község önkormányzata segítséget kért a településre egy hete bejáró két farkas eltávolításához, mivel a helybéliek attól tartanak, hogy a vadállatok kárt okozhatnak a gazdaságaikban.

Két farkas eltávolításához kért segítséget egy erdélyi település önkormányzata
2024. október 01., kedd

Örökzöld diák- és pénzkérdés: bentlakás vagy albérlet? (VIDEÓ)

Erdély legnagyobb egyetemi városában diákok ezreiben évente felmerül a kérdés, hogy legszebb éveiket az olcsóbb és közösségi élményt nyújtó bentlakásban töltsék, vagy nyúljanak mélyen a zsebükbe, és válasszák a kényelmesebb albérletet.

Örökzöld diák- és pénzkérdés: bentlakás vagy albérlet? (VIDEÓ)