Fotó: Balázs Ödön
A romániai piac fő hagymabeszállítója Ukrajna lett, miután elapadt a Moldovai Köztársaságból érkező import. A behozatal miatt leépült az erdélyi hagymatermesztés, a híres zöldségtermesztő vidékek felhagytak hagyományos termékeikkel.
2024. január 28., 14:482024. január 28., 14:48
2024. január 28., 14:512024. január 28., 14:51
Miközben ellentmondásos adatok keringenek arról, hogy milyen mezőgazdasági termékek milyen mennyiségben érkeznek Ukrajnából a romániai piacra, az ukrán mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek exportjáért felelős kijevi hivatal szakértője,
Az ukrán szakember szerint ezt a mezőgazdasági terméket Románia korábban nagy mennyiségben a Moldovai Köztársaságból importálta, de a készletek elapadása után masszív ukrán importra tért át. „Jelenleg a hagyma kilónkénti ára Ukrajnában 10 és 15 hrivnya között alakul (mintegy 0,27-0,40 USD/kg)” – nyilatkozta az ukrán tisztviselő a Rador hírügynökség tájékoztatása szerint.
A bukaresti hírügynökség szerint az ukrán hagyma exportja nyereségessé vált az Európai Unió tagországaiba, így Romániába is.
Az 1989-es rendszerváltás utáni években Románia hosszú ideig önellátó volt a zöldségtermesztés területén is. Erdély leghíresebb hagymatermesztő vidékei – a Kolozs megyei Aranyosszék, a Szilágyság, Nyárádmente és Szatmár megye határ menti területei – mára minimális mezőgazdasági területen termesztenek hagymát,. A masszív import miatt lecsökkent felvásárlási árak elvették a gazdák kedvét legismertebb fűszernövénényünk termesztésétől.
Marcel Ciolacu kormányfő péntek este Szatmárnémetiben kijelentette, hogy Románia továbbra is biztosítja az ukrán gabona tranzitját, de nem engedi, hogy a termék az ország területén maradjon. Ezt a mezőgazdasági érdekvédelmi szervezetek viszont cáfolják.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
szóljon hozzá!