Fotó: Balázs Ödön
A romániai piac fő hagymabeszállítója Ukrajna lett, miután elapadt a Moldovai Köztársaságból érkező import. A behozatal miatt leépült az erdélyi hagymatermesztés, a híres zöldségtermesztő vidékek felhagytak hagyományos termékeikkel.
2024. január 28., 14:482024. január 28., 14:48
2024. január 28., 14:512024. január 28., 14:51
Miközben ellentmondásos adatok keringenek arról, hogy milyen mezőgazdasági termékek milyen mennyiségben érkeznek Ukrajnából a romániai piacra, az ukrán mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek exportjáért felelős kijevi hivatal szakértője,
Az ukrán szakember szerint ezt a mezőgazdasági terméket Románia korábban nagy mennyiségben a Moldovai Köztársaságból importálta, de a készletek elapadása után masszív ukrán importra tért át. „Jelenleg a hagyma kilónkénti ára Ukrajnában 10 és 15 hrivnya között alakul (mintegy 0,27-0,40 USD/kg)” – nyilatkozta az ukrán tisztviselő a Rador hírügynökség tájékoztatása szerint.
A bukaresti hírügynökség szerint az ukrán hagyma exportja nyereségessé vált az Európai Unió tagországaiba, így Romániába is.
Az 1989-es rendszerváltás utáni években Románia hosszú ideig önellátó volt a zöldségtermesztés területén is. Erdély leghíresebb hagymatermesztő vidékei – a Kolozs megyei Aranyosszék, a Szilágyság, Nyárádmente és Szatmár megye határ menti területei – mára minimális mezőgazdasági területen termesztenek hagymát,. A masszív import miatt lecsökkent felvásárlási árak elvették a gazdák kedvét legismertebb fűszernövénényünk termesztésétől.
Marcel Ciolacu kormányfő péntek este Szatmárnémetiben kijelentette, hogy Románia továbbra is biztosítja az ukrán gabona tranzitját, de nem engedi, hogy a termék az ország területén maradjon. Ezt a mezőgazdasági érdekvédelmi szervezetek viszont cáfolják.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!