Jóváhagyta a kormány az iskolai tej-kifli-gyümölcs programot: a megyei tanácsoknak a 760,2 millió lejes keretből közbeszerzési eljárás alapján kell beszállítókat keresniük. A program azonban évek óta gyengélkedik.
Nem minden esetben ugyanaz áll a tejtermékek címkéjén, mint amit valójában tartalmaznak – derült ki az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) által végzett ellenőrzésekből.
Egyre nagyobb a kereslet a juh- és kecsketejből készült termékek iránt, ami hamisításra készteti a tejfeldolgozók egy részét. Az Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság átfogó ellenőrzése nyomán 17 tonna hamisított tejterméket kobozott el.
Számos erdélyi megyében négy hónapja késik a román kormány és az Európai Unió által közösen finanszírozott tej-kifli-gyümölcsprogram. A tavaly nyáron átalakított tízórais csomagokra a megyei önkormányzatok túl későn hirdették meg a közbeszerzési eljárást.
Dilemmát jelenthet a szarvasmarhatartó gazdák számára, hogy tej- vagy húshasznosítású tehenet tartsanak. Mindkettő mellett több érv szól, a szakember szerint azonban aki ebből szeretne megélni, nagyobb létszámú állatállományban gondolkozhat.
Románia a tehéntejtermelés terén az utolsó helyen található az Európai Unióban. Szakemberek szerint a hatalmas lemaradás a felaprózódott birtokviszonyokkal és a rossz agrártámogatási rendszerrel magyarázható.
A szeptembertől kezdődő 2023-2024-es tanévtől a romániai iskolákban módosítják a tej-kifli-gyümölcsprogramot. Többféle gyümölcs és zöldség között lehet választani, a tej mellett pedig tejtermékeket és több pékárut kapnak a diákok.
Az alacsony felvásárlási árak miatt nehéz helyzetbe került a romániai tejtermelés. Haller Zoltán, a Román Tarka Szarvasmarha-tenyésztők Egyesületének vezetője a Krónikának elmondta, első lépésként a gyenge minőségű importtej leállítását sürgetik.
A kiskereskedők és a feldolgozók közötti tárgyalások lezárultak, és a Versenytanács információi szerint a legtöbb üzletben átlagosan 20 százalékkal lettek alacsonyabbak a tejárak.
Allergiás tüneteket okozó csokoládét hív vissza a romániai üzletekből a Müller tejipari vállalat.
A friss tej fogyasztói árának csökkentéséről szóló megállapodás betartása érdekében tegyenek meg minden szükséges intézkedést – kérte fel a kormányfő csütörtökön Petre Daea mezőgazdasági minisztert és Bogdan Chiriţoiut, a Versenytanács elnökét.
Május elsejétől a romániai áruházláncok fél évig legalább 20 százalékkal olcsóbban forgalmazzák a friss tejet, de a termelők továbbra is elégedetlenek, és azt állítják, az árengedmény költségeit valójában velük fizettetik meg – közölte a Digi24.
Valamennyi romániai kiskereskedelmi üzletlánc megerősítette részvételét abban az önkéntes megállapodásban, amelynek értelmében május 1-jétől legalább 20 százalékkal csökkentik a tej árát, amely jelenleg több mint 7 lejbe kerül – közölte a Versenytanács.
Tiltakozásból egy tartálykocsinyi tejet öntöttek el tüntető gazdák szerdán a szilágysági Szurdukon. A Krónika által megkérdezett állattenyésztési szakember szerint ma a termelőktől önköltségi áron vásárolják fel a tejet a feldolgozó üzemek.
Ellenőrző akcióra indultak hétfőn a romániai boltokban a megyei állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági hatóságok állatorvosai a fogyasztóvédelmi felügyelőkkel és az adóellenőrökkel.
A tejágazatot szabályozó új tejpiaci törvény alapján a mezőgazdasági minisztérium idéntől kiemelten fogja ellenőrizni a tej útját a termelőtől az élelmiszerüzletekig.
Újrarendezik az elkövetkező időszakban a romániai boltok polcain a tejtermékeket, elkülönítve az eredeti tejet és tejtermékeket azoktól, amelyeket más zsírt és/vagy proteint tartalmaznak.
Továbbra is elenyészően kis összeget kapnak a felvásárlóktól a tejtermelők, holott jelentősen megemelkedett a tej ára a boltokban, emiatt hosszú távon sokan nem tudják bevállalni a veszteségeket. Szakértők tarthatatlannak tartják a kialakult helyzetet.