Szenzációs fotókat küld az Afrikába tartó nagy vándorlásról egy lengyelországi gólya, melyet nemcsak gyűrűvel és jeladóval, hanem kamerával is felszerelt a Siedlceben működő Grupa EkoLogiczna madárvédő szervezet.
Nagy szerencsében lehet része annak a két magyarfenesi kisfiúnak, akiket a péntek reggeli gólyagyűrűzéskor telibe talált a fészekből lehozott kisgólya sugárban kilőtt ürüléke. A gyerekek a magyarfenesi óvodából és iskolából érkeztek a helyszínre.
Alighanem az életével játszott az a csiga, amelyik a magyarfenesi gólyafészekben rámászott a negyedik fiókájának a kiköltésével elfoglalt tojó, Leske hátára. A bizarr jelenet hétfőn hajnalban történt, és a fészekre szerelt webkamera örökítette meg.
A Bihar megyei Értarcsára érkezett meg idén is, tatarozza fészkét, készül a fiókák nevelésére Románia legöregebb meggyűrűzött gólyája, amely idén töltötte be a 21. életévét.
Megérkezett az első gólya a Maros megyei Sáromberkére – közölte Milvus Csoport Madártani és Természetvédelmi Egyesület.
A Szahara sivatagtól délre teleltek, és minden bizonnyal már úton vannak hazafelé az erdélyi gólyák. Jeladóval felszerelt lengyelországi társaik korábbi jelzései szerint a vonulás során Egyiptomban a Nílus völgyén haladnak észak felé.
Napok óta üres a gólyafészek a Kolozs megyei Magyarfenesen, így immár biztosra állítják a fészek megfigyelői, hogy az ott fészkelő gólyacsalád valamennyi tagja útra kelt – olvasható a clujbird.ro honlapon.
Gyűrűt kaptak kedden reggel a Kolozs megyei Magyarfenesen található fészekben nevelkedő kisgólyák – olvasható a clujbird.ro honlapon.
Gólyák gyűrűzésére várja az érdeklődőket a Milvus madártani egyesület több erdélyi helyszínen: a Kolozs megyei Magyarfenesen és Tordaszentlászlón, a Hargita megyei Homoródszentpálon, valamint Maros megyében is – utóbbi helyszíneket később közlik.
Egyelőre még egyedül van, de remélhetőleg a párja is megérkezik a Kolozs megyei Magyarfenesen fészkelő gólyának, amely szerdán este fél nyolckor érkezett meg.
Visszatért az első gólya Háromszékre: a Rara Avis madártani egyesület elnöke szerint ugyanarról a gólyáról van szó, amely tavaly is március 7-én tért vissza bikfalvi fészkére.
Egyre több vándormadár marad itthon a téli időszakra, az egyedek nagy része egészségi okok miatt nem repül el melegebb országokba. A Milvus Csoport Madártani és Természetvédelmi Egyesület nyárádszentsimoni menhelyén idén is négy gólyát etetnek.
Negyven gyermek volt jelen a magyarfenesi kisgólyák gyűrűzési ceremóniáján. A gyűrűzést dr. Szabó D. Zoltán biológus, a magyarfenesi gólyamegfigyelési projekt szakmai vezetője és a Milvus Csoport munkatársa végezte.
Csütörtökön, május 13-án reggelre kikelt az első két kisgólya a webkamerával megfigyelt magyarfenesi gólyafészekben.
Megérkezett az első gólya a magyarfenesi fészekre. Az előzetes vizsgálatok, fénykép-összehasonlítások alapján úgy tűnik, ezúttal is Leske, a tojó érkezett hamarabb – olvasható a clujbird.ro oldalon.
Érkeznek vissza Erdélybe a gólyák, azonban a négy fal közé zártság miatt csak kevesen figyelhetik élőben őket. Alternatívát jelenthet, és az online oktatásban is segíthet a webkamerával felszerelt gólyafészkek követése. A madarak megfigyeléséről Szabó D. Zoltán kolozsvári biológus, a Milvus Csoport Madártani Egyesület
Hat Kolozs megyei település hét gólyafészkében 28 kisgólyát gyűrűzött meg kedden délelőtt a kolozsvári Apáthy István Egyesület.
Szerda este kikelt az első, csütörtök reggel a második kisgólya a Kolozs megyében kamerával megfigyelt magyarfenesi fehérgólya-fészekben.