Csiga mászott a magyarfenesi gólya hátára, míg épp a fiókáját költötte

Csiga mászott a magyarfenesi gólya hátára, míg épp a fiókáját költötte

Az ötödik tojásból szerda reggelre bújt ki a kisgólya

Fotó: Gazda Árpád

Alighanem az életével játszott az a csiga, amelyik a magyarfenesi gólyafészekben rámászott a negyedik fiókájának a kiköltésével elfoglalt tojó, Leske hátára. A bizarr jelenet hétfőn hajnalban történt, és a fészekre szerelt webkamera örökítette meg. Szerda reggelre kikelt az ötödik kisgólya is Magyarfenesen.

Gazda Árpád

2024. május 08., 18:162024. május 08., 18:16

2024. május 08., 22:432024. május 08., 22:43

A fészekből közvetített élőképet a Clujbird.ro oldalon lehet követni. A kamera azonban nemcsak az élő közvetítést sugározza, hanem percenként egy-egy fotót is készít a fészekről, amelyeket aztán egymáshoz fűz, hogy afféle kisfilmként lehessen lepergetni minden nap eseményeit.

Az idősűrítő hétfőn, május 6-án készített képsorán látszik, hogy amint kipirkad, egy csiga bújik elő a fészken ülő Leske bal szárnya alól.

Az 5:47-kor készített fényképen jelenik meg, aztán percenként millimétereket haladva 5:57-kor halált megvető bátorsággal a tojó szárnya felé kanyarodik, hogy arra felmászva folytassa útját.

Galéria

A fészekből közvetített élőképet a Clujbird.ro oldalon lehet követni

Fotó: Gazda Árpád

Tizenkét perccel később már több mint tíz centimétert tett meg a szárnytollakon, és akkor sem pottyant le, amikor Leske 6:10-kor felállt, hogy számba vegye a fiókáit. Ekkor látszik leghamarabb, hogy feltört a negyedik tojás héja is. A fióka még a tojáshéjban, de a héj sapkaszerű domborulata már eltávolodott a héj nagyobbik felétől. A kisgólya teste még a héj borításában. A születés némiképp magyarázatot ad arra, hogy miért mászhatott egy csiga egy gólya hátára.

A tojó olyan mértékben el volt foglalva az utód érkezésével, hogy ügyet sem vetett a hátán masírozó táplálékra.

A 6:13-kor készült fénykép az utolsó, amelyiken a csiga még ott kapaszkodik a lábon álló madár szárnytollain. Ezután Leske visszaül a fiókákra, és testmelegével segíti a negyedik kisgólya kibújását. A 10:31-kor készült képen látszik először az üres tojáshéj. A negyedik jövevénynek bizony több mint négy órát kellett kínlódnia, míg sikerült megszabadulnia a héjtól, mely egy hónapon át volt a háza. A csiga 7:07-kor ismét felbukkan. Ezúttal a fészek bal alsó sarkában húzódik a szélre, és egy órán keresztül mászik a fészek peremén levő egyik ágon lefelé. Ott gubbaszt 11:30-ig, aztán eltűnik. Minden bizonnyal a mélybe veti magát. Azt gondolhatja: ezt inkább túl lehet élni, mint a gólyafészket.

Galéria

Fotó: Gazda Árpád

Az idei év meglehetősen ökumenikusra sikerült a magyarfenesi fészekben. Sokszori párzás után éppen a katolikus/protestáns húsvétkor rakta le Leske az első tojását, amelyet aztán kétnaponként követett újabb és újabb. Az öt tojásból pedig épp az ortodox húsvétra kelt ki az első négy kisgólya. Kettő szombaton, egy vasárnap, egy pedig hétfőn. Az ötödik tojást immár nemcsak a szülők, hanem a testvérek is melegítették. Ebből szerda reggelre bújt ki a kisgólya. A kicsi alig észrevehető a nagyobb testvérek gyűrűjében, de az üres tojáshéj egyértelmű bizonyítéka a világra jöttének.

A csiga minden bizonnyal a kicsiknek hozott táplálékkal valamelyik felnőtt gólya begyében került a fészekbe – vélte a Krónikának nyilatkozó dr. Szabó D. Zoltán biológus, a magyarfenesi fészek megfigyelésének szakmai vezetője.

Mint elmondta, a szülők ebben az időszakban elsősorban gilisztákat, rovarokat gyűjtenek a begyükbe, hogy a fészekbe repülvén aztán kiöklendezzék a fiókák elé. A menübe azonban kerülhet csiga is, hiszen a gólyák a csigákat is szeretik. Ezeket egyben lenyelik, de a házukat nem tudják megemészteni.

Galéria

Fotó: Gazda Árpád

Azt az elfogyasztott békák csontjával, egerek csontjával és szőrével, és a megevett rovarok kitinpáncéljával együtt összezúzzák, 5-6 centiméter hosszú, tojásdad alakú köpetté tömörítik, majd kiköpik. A kicsik számára feltálalt csiga azonban még túl nagy falatnak bizonyult. A csiga a háza védelmében vészelte át a kisgólyák csipegetését, így megmenekült.

A kicsik táplálása egyébként a gólyamegfigyelés legnagyobb látványossága. A szülők felváltva hozzák a táplálékot a fészekbe.

A pár napos kicsiknek látszólag még a fejük felemelése is nehéz feladat, de amikor fel van tálalva a kaja, egymással versenyezve csipkedik a falatokat. Néha egymás szárnyát, csőrét is tápláléknak nézik.

Amelyik ügyesebb, életrevalóbb, az többet eszik, és hamarabb nő, a kisebb, az ügyetlenebb kevesebb táplálékhoz jut, és bizony, sok esetben el is pusztul. Az elmúlt években a fészekben maradt záptojásokhoz viszonyítva úgy tűnt, hogy a kezdeti időszakban a kicsik kétnaponta megkétszerezik a méretüket. Így a később világra jövő kisgólyáknak már kész zabáló óriásokkal kell versenyezniük a falatokért.

Galéria

Fotó: Gazda Árpád

A szülők az első hónapban nem hagyják magukra a kicsiket. Felváltva őrködnek mellettük. Később azonban már olyan mennyiségben kell a fészekbe hordani a táplálékot, hogy szükségessé válik mindkét szülő egyidejű élelemgyűjtése. Sietni kell a növekedéssel, az erősödéssel, a tanulással, mert augusztus elejéig képessé kell válni a nagy utazásra. A kisgólyák szinte napra két hónappal a kikelésük után repülnek ki először a fészekből. Ekkorra már elérik a szüleik méretét.

Az idei korán érkezett tavasz kedvezett a gólyáknak. Miska és Leske március 18-án egyszerre érkeztek haza az afrikai útról. Az otthonukba térve fél órát sem vártak a párzással. Így az első tojás már március végén megjelent a fészekben. A korábbi hét évben – amióta az interneten is követhető a magyarfenesi gólyák élete - nem volt még példa márciusi tojásra. Az idén letojt öt tojás átlagosnak mondható. Ennél kevesebb csak egy évben volt. Több pedig akkor, amikor kidobott, vagy kiesett tojást kellett pótolni.

Galéria

Fotó: Gazda Árpád

Az első kisgólya az első tojás lerakása után 34 nappal kelt ki. A gólyák azonban csak akkor kezdtek kotolni egymást váltogatva, amikor már két tojás volt a fészekben. Ez a magyarázat arra, hogy hogy az első két kisgólya egyszerre törte fel a tojáshéjat. A később letojt tojások lakóinak a világra jöttét az is sürgeti, hogy ők már hallják a társaik sipákolását, és türelmetlenek. Nem várják ki a teljes kotlási időt, hamarabb feltörik a héjat.

A kamerával megfigyelt fészekben az elmúlt években általában négy gólya kelt ki, és hármat sikerült felnevelni. Legutóbb 2018-ban volt öt fióka a fészekben, de akkor is csak négy élte meg a nyár végi vonulást.

Szabó D. Zoltán elmondta: a magyarfenesi gólyamegfigyelési program következő nagy lépése az lenne, hogy jeladót szerelnek az itteni gólyák valamelyikére. Ezzel lehetővé válna a gólya afrikai vonulási útvonalának a távoli telelésnek követése. A készülék azonban több mint ezer euróba kerül, és ha idén kikelt gólyára szerelik fel, meglehetősen nagy a kockázata az elvesztésének. A kisgólyák mintegy fele ugyanis nem éli meg az egyéves kort. Célszerű lenne a felnőtt gólyák valamelyikére szerelni jeladót, de ehhez meg kellene fogni őket. Ez pedig rendkívül körülményes.

korábban írtuk

Nagyjából feltérképezhető, merre járnak az Erdélybe hazaigyekvő gólyák
Nagyjából feltérképezhető, merre járnak az Erdélybe hazaigyekvő gólyák

A Szahara sivatagtól délre teleltek, és minden bizonnyal már úton vannak hazafelé az erdélyi gólyák. Jeladóval felszerelt lengyelországi társaik korábbi jelzései szerint a vonulás során Egyiptomban a Nílus völgyén haladnak észak felé.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. május 08., szerda

Siklókígyó, macska és nyest is elrejtőzhet a gépkocsiban, a rendőrség tanácsokat ad hasonló esetekre

Megesik, hogy nyest, macska, vagy éppen kígyó bizonyul egy gépkocsi „hívatlan vendégének”, az állatok bizony kárt is okozhatnak az autóban – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK).

Siklókígyó, macska és nyest is elrejtőzhet a gépkocsiban, a rendőrség tanácsokat ad hasonló esetekre
2024. május 08., szerda

Pandadiplomácia után orangutándiplomácia? Majmokat tervez ajándékozni partnereinek egy ázsiai ország

Malajzia azt tervezi, hogy „orángutándiplomáciát” vezet be, vagyis a pálmaolajat importáló országoknak kereskedelmi ajándékként kínálna fel főemlősöket, hogy eloszlassák a környezeti hatásokkal kapcsolatos aggodalmakat.

Pandadiplomácia után orangutándiplomácia? Majmokat tervez ajándékozni partnereinek egy ázsiai ország
2024. május 07., kedd

Többet fizet, kevesebbet kap: a zsugorinfláció miatt is érdemes tudatos fogyasztóvá válni

Zsugorinfláció – ez a magyar elnevezése a rejtett áremelés Romániában és a világ számos országában tapasztalható jelenségének, amikor a gyártók csökkentik a termékek tényleges súlyát, az árat viszont változatlanul hagyják.

Többet fizet, kevesebbet kap: a zsugorinfláció miatt is érdemes tudatos fogyasztóvá válni
2024. május 06., hétfő

Fémhulladékból alkot az országos tehetségkutatóban szereplő mezőcsávási Kiss Andrea Beatrix

Lenyűgözte az egyik román tehetségkutató zsűrijét a mezőcsávási Kiss Andrea Beatrix, aki fémhulladékból hoz létre különböző tárgyakat, a műsorban például egy balerinát. A fiatal fémműves inspirációjáról, szenvedélyéről beszélt lapunknak.

Fémhulladékból alkot az országos tehetségkutatóban szereplő mezőcsávási Kiss Andrea Beatrix
2024. május 06., hétfő

Avasújvárosban indul az idei Bakator TOUR borpiknik

A 2020. óta Szilágy, Maros és főként Szatmár megyében megszervezett eddigi hét, Picnic in the Vineyard nevet viselő borpiknik idei első kiadására Avasújvárosban kerül sor május 11-én 11 órától.

Avasújvárosban indul az idei Bakator TOUR borpiknik
2024. május 06., hétfő

Beüzemelték az első intelligens sebességkorlátozó „fekvőrendőrt” Romániában

Üzembe helyezték az első intelligens sebességkorlátozót Romániában: Bukaresttől nem messze szerelték fel a „fekvőrendőrként” működő készüléket a helyi hatóságok. A technológiát az országban meghonosító cég más városokban is tesztelné a rendszert.

Beüzemelték az első intelligens sebességkorlátozó „fekvőrendőrt” Romániában
2024. május 05., vasárnap

Ma már inkább az állatok jogait helyezi előtérbe az erdélyi vegán közösség

Kezdetben sokan a növényi alapú étrend egészségre gyakorolt pozitív hatása miatt vonták ki teljesen étkezésükből az állati eredetű eledeleket, idővel viszont az erdélyi vegánok számára az állatok jogainak tiszteletben tartása került előtérbe.

Ma már inkább az állatok jogait helyezi előtérbe az erdélyi vegán közösség
2024. május 05., vasárnap

Dobos-torta, krémes és konyakmeggy – a Százéves Cukrászdában jártunk Gyulán

Korábban többször megfordultam vendégként a gyulai Százéves Cukrászdában, ezúttal azonban Balogh László mestercukrász kalauzolásával tekinthettünk bele a magyar cukrászat történetébe és a hagyományőrző receptjeiben, több terméküket is megkóstolhattuk.

Dobos-torta, krémes és konyakmeggy – a Százéves Cukrászdában jártunk Gyulán
2024. május 04., szombat

Múltidéző babakiállítást „adott a városnak” Sinka Zita sepsiszentgyörgyi gyűjtő

Nem tesz különbséget több mint ezer díszbabája között Sinka Zita, akinek mindegyik darab egyformán kötődik lelkéhez. A sepsiszentgyörgyi gyűjtő tematikusan berendezett kiállításáról, a legrégebbi, 19. századi példányáról, régi álmáról beszélt.

Múltidéző babakiállítást „adott a városnak” Sinka Zita sepsiszentgyörgyi gyűjtő
2024. május 03., péntek

Sikeresen útnak indította űrszondáját a Holdra Kína

Kína sikeresen felbocsátotta pénteken Csang'o nevű holdszondáját, amely a tervek szerint először nyer mintákat a Földet kísérő égitest túlsó, eddig nem kutatott, rejtett oldaláról.

Sikeresen útnak indította űrszondáját a Holdra Kína