Jordániai pihenőn a vonuló gólyacsapat
Fotó: Grupa EkoLogiczna
Szenzációs fotókat küld az Afrikába tartó nagy vándorlásról egy lengyelországi gólya, melyet nemcsak gyűrűvel és jeladóval, hanem kamerával is felszerelt a Siedlceben működő Grupa EkoLogiczna madárvédő szervezet. A gólyafotós indulásáról augusztus 7-én számolt be a szervezet, azóta a madár Ukrajnán, Románián, Bulgárián, Törökországon és Szírián átrepülve legutóbb Jordániából küldte a tartózkodási helye koordinátáit, és néhány bámulatos fotót. A képeket és a gólyafotós haladási útvonalának térképét a Grupa EkoLogiczna közli rendszeresen közösségi oldalán.
2024. augusztus 28., 18:322024. augusztus 28., 18:32
2024. augusztus 28., 18:502024. augusztus 28., 18:50
Négy évvel ezelőtt szerelt először jeladót gólyára a Grupa EkoLogiczna lengyel madárvédő szervezet, és 2023-ra már 16 gólyájuk viselt olyan készüléket, mely időről-időre közvetítette a madár tartózkodási koordinátáit. Idén július 31-én az egyesület azt jelentette be, hogy idén Brzozów faluban egy fészek három kisgólyájára szereltek jeladót, és az egyikük kísérleti jelleggel egy kamerát is kapott, mely a tesztidőszakban jó minőségű fotókat küldött a fészekből az egyesületnek. A kísérlet azonban egyáltalán nem indult jól.
Jeladóval felszerelt lengyelországi gólya
Fotó: Grupa EkoLogiczna
Augusztus 7-én már azt közölték, hogy a Varsói Állatkert madármenhelyével kialakított jó kapcsolatuk eredményeképpen 15, idén kikelt és két olyan felnőtt gólyát bocsátottak szabadon, amelyek valami ok folytán egy időre emberi gondoskodásra szorultak.
Ebben a videóval is ellátott híradásban jelentették be, hogy a felnőtt madarak egyikére szerelték fel a jeladót és a parányi kamerát. Közben arról is hírt adtak, hogy az elpusztult gólyafotós testvérei útnak indultak. Egyikük két nap alatt ezer kilométert tett meg, és már Bulgáriából küldte a helyadatait.
A varsói állatmenhelyen felgyógyult gólyák szabadon bocsátás előtt
Fotó: Grupa EkoLogiczna
A gólyafotós első felvételei augusztus 11-én Ukrajnából, majd két nap múlva Romániából érkeztek. A közzétett fotókon még alig volt hasznos információ. Ezeken mezők, tarlók, ágak látszottak, no meg az ég. Az eget mutató felvételeken azonban az is kivehető volt, hogy a fényképész gólya nincsen egyedül. Több tucat társával repül együtt.
A fotók némelyikén persze bemozdult a kamera, sokba belelógnak a fotós szárnytollai, és általában a kamera állása sem vízszintes a fotózás pillanatában, de ha azt is figyelembe vesszük, hogy ezeket egy gólya készítette, mindenképpen értékelendő a minőség.
Gólyateljesítmény-túra: két nap alatt 1000 kilométer
Fotó: Grupa EkoLogiczna
A beszámolók szerint a „száguldó riporter gólya” a következő három nap alatt hétszáz kilométert tett meg, aztán mintha Romániában egy kicsit megtorpant volna. A tájainkról küldött egyik fényképén az egyesület képviselői mintegy hetven gólyát számoltak meg. Megállapították, hogy nagy csoport tagjaként vándorol, és a csoport nagyobb részt fiatal madarakból áll.
Lengyelországban gyűrűzött átutazó gólya a magyarfenesi (Kolozs megye) református templom toronygombján
Fotó: Gazda Árpád
Augusztus 15-én a Grupa EkoLogiczna arról számolt be, hogy a kamerás gólya 11 óra után lépte át a román-bolgár határt. Határellenőrzéssel minden bizonnyal nem volt gondja, ugyanis ekkor 1147 méter magasan repült 9 méter/szekundum (32,4 km/h) sebességgel.
Másnap hajnali öttől reggel kilencig táplálkozással töltötte az időt a gólyacsapat, aztán felkerekedtek, és 800 – 1600 méteres magasságban szálltak dél felé. Rövidebb pihenőkkel 16 óráig tartott a vonulás. Ekkor Burgasz közelében újabb étkezés következett, majd éjszakára a fák ágaira húzódtak fel. A gólyák ugyanis a rókáktól, kutyáktól tartva a magaslatokat keresik éjszakai szállásul.
Augusztus 18-án már török földről küldött adatokat és képeket a gólyafotós. Estére Rodostó közelébe, a Márvány-tenger partjára érkezett. Amint a képeken látható, a gólyacsapat Törökországban elsősorban a szemétdombokon táplálkozott.
Ki a kakas a szemétdombon? Törökországi táplálkozás
Fotó: Grupa EkoLogiczna
Amint a madártani egyesület leírja: a legtöbb gólya Isztambul térségében repül át Ázsiába a kontinenseket elválasztó Boszporusz-szoros fölött. A gólyák energiatakarékossági megfontolásból szeretnek a szárazföld fölött haladni. A sötétebb talajfoltok fölött ugyanis felfelé ívelő légáramlatok (termikek) alakulnak ki, és ezekben körözve emelkednek olyan magasra, amilyenre csak sikerül, hogy onnan aztán siklórepüléssel, a szárnyaikat alig mozgatva száguldjanak tovább. A tengeren azonban csak a szigetek fölött lehetnek ilyen felfelé tartó légáramlatok.
A száguldó riporter és csapata nem a könnyű megoldást választotta. Úgy repültek 164 kilométert egy nap alatt, hogy ebből 70 kilométert a Márvány-tenger fölött tettek meg. Minden bizonnyal ki is fáradtak, mert a következő napokban pihenő, és szemétdombi feltöltődés következett. Csak augusztus 23-án indultak tovább, nem akármilyen tempóban.
A következő két napban 538 kilométert haladtak, minden bizonnyal nagy magasságban. Az ezekben a napokban készített felvételeken többnyire csak az ég látszik.
Át a Márvány-tenger fölött
Fotó: Grupa EkoLogiczna
A legutóbbi, és egyben legszenzációsabb felvételeket hétfőn este tette közzé a madárvédő egyesület. Ezek Jordániában mutatják a népes gólyacsapatot, előbb a levegőben, aztán a földön. Két nap alatt 500 kilométert tettek meg. A Grupa EkoLogiczna a legutolsó bejegyzésben arra panaszkodik, hogy a közel-keleti háborús övezetben zavarják a különböző jeladók működését, így a száguldó riporterré előlépett lengyel gólyától is akkor várható tudósítás, ha már Egyiptom földje fölött repül.
Jordániai ég vonuló gólyákkal
Fotó: Grupa EkoLogiczna
A Szahara sivatagtól délre teleltek, és minden bizonnyal már úton vannak hazafelé az erdélyi gólyák. Jeladóval felszerelt lengyelországi társaik korábbi jelzései szerint a vonulás során Egyiptomban a Nílus völgyén haladnak észak felé.
Az elmúlt években a mesterséges intelligencia (MI) meghatározó szereplővé vált a technológiai hírekben és iparági előrejelzésekben, és 2025-re még hangsúlyosabbá válik a hatása.
Újabb világrekordot döntött meg Thurzó Zoltán nagyváradi zongoraművész: a 30 másodperc alatt leütött leggyorsabb billentyűjáték csúcsát javította meg 495-ről 500-ra.
Megjelent az Omega életművét átívelő újrakiadás-sorozat következő lemeze, a Trans and Dance. A legendás zenekar eredetileg 1995-ben kiadott, tizennegyedik stúdióalbuma most dupla vinylen, CD-n és a digitális felületeken egyaránt elérhető.
A Szent Anna-tó vízhőmérséklete idén július 15-én kora délután fél méter mélységben elérte a 30,9 Celsius-fokot, mely érték rekord meleget jelent az utóbbi évtizedekre, sőt valószínűleg az elmúlt évszázadokra vonatkozóan – adta hírül a Sapientia EMTE.
Az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívják fel a figyelmet a természetvédők.
Klaus Iohannis államfő hétfőn kihirdette azt a törvényt, amelyik az országos takarítási nappá nyilvánítja minden év szeptemberének harmadik szombatját.
Új helyszínen, számos hagyományos programmal rendezik meg október végén a kalotaszentkirályi csipkebogyó-fesztivált. Vincze Kecskés István szervező a gasztronómiai és kulturális kínálatról, a csipkeízfőző-versenyről beszélt a Krónikának.
Megalakulásának 25. évfordulóját ünnepli éppen ma, október 23-án az Ismerős Arcok, amely jubileumi turnéja keretében Erdélybe is ellátogat.
Az okostelefonok globális kiszállítása 4 százalékkal, 316,1 millióra nőtt az idei harmadik negyedévben a tavalyi azonos időszakkal összevetve.
Bereczki Zoltán a Duna Tv Csináljuk a fesztivált! című népszerű show-műsorának új ítésze. További újdonság, hogy négytagú zsűri értékeli a versenydalokat a stúdióban ülő közönséggel – jelentette be csütörtökön az MTVA.
szóljon hozzá!