Nagyjából feltérképezhető, merre járnak az Erdélybe hazaigyekvő gólyák

Gólyák a tavaszi vándorúton •  Fotó: Gazda Árpád

Gólyák a tavaszi vándorúton

Fotó: Gazda Árpád

A Szahara sivatagtól délre teleltek, és minden bizonnyal már úton vannak hazafelé az erdélyi gólyák. Jeladóval felszerelt lengyelországi társaik korábbi jelzései alapján a vonulás során Egyiptomban a Nílus völgyén haladnak észak felé, majd a Sínai félszigeten, Izraelen, Libanonon és Szírián át kerülik meg a Földközi-tengert. A hazafelé tartó úton naponta akár 250 kilométert is megtesznek.

Gazda Árpád

Kiss Judit

2024. március 07., 19:072024. március 07., 19:07

Több hazai természetvédő, madárvédő egyesület bejelentette az elmúlt napokban, hogy a korán érkezett tavasz miatt már március elején elindítja a gólyakameráját, hogy akkor is sikerüljön megfigyelni az első gólya megjelenését, ha a madarak hamarabb érkeznének. A Kolozs megyei magyarfenesi fészek a Clujbird.ro honlapon, a Maros megyei Sáromberke egyik fészke a milvus.ro/webcams/storkcam2/ oldalon, a Temes megyei gyertyámosi fészek pedig a wildliferomania.com/live/barza-alba-carpinis/ honlapon követhető figyelemmel. Egyelőre azonban csak az látszik az internetes közvetítésekből, hogy Magyarfenesen kinőtt a fű a fészekben, Sáromberkén egy műanyagzacskót lenget a szél, a gyertyámosi fészket pedig a verebek látogatják olykor.

Gólyafolyosó Európa és Afrika között •  Fotó: Grupa EkoLogiczna/Facebook Galéria

Gólyafolyosó Európa és Afrika között

Fotó: Grupa EkoLogiczna/Facebook

Gyűrű és jeladó

Sokan teszik fel ilyenkor a kérdést: vajon hol vannak most a gólyáink? Hol és hogyan töltötték a telet? Elindultak-e már hazafelé? Milyen útvonalon, milyen ütemben közelednek a fészkükhöz? Az ornitológusok számára bő évszázadon át a madarak gyűrűzése volt az az eszköz, amelyikkel információkat nyerhettek a vonulásról. Ha valaki egy meggyűrűzött madár tetemére bukkant, vagy élő gyűrűzött madarat fényképezett le, lejelenthette valamely madártani egyesületnek a helyszínt, időpontot, és a gyűrű számát, az pedig továbbította az információt annak, aki egykor meggyűrűzte a madarat. A módszer kétségkívül jobb, mint a semmi, de rendkívül kevés információ összegyűjtésére alkalmas.

Egy kicsit olyan, mint a tengerbe dobott palackba rejtett üzenet. Egyáltalán nem biztos, hogy valaha valaki elolvassa.

Lengyelországban gyűrűzött átutazó gólya a magyarfenesi református templom toronygombján •  Fotó: Gazda Árpád Galéria

Lengyelországban gyűrűzött átutazó gólya a magyarfenesi református templom toronygombján

Fotó: Gazda Árpád

A technika fejlődése azonban ma már sokkal pontosabb megfigyelésre biztosít lehetőséget. Beszerezhetők olyan kis méretű jeladók, amelyek nem zavarják a nagyobb testű madarakat a repülésben, és amelyek a vonulás, és az afrikai tartózkodás idején is elküldik olykor a madár koordinátáit.

A módszer kiváló, de meglehetősen költséges, és a jeladó elvesztésének a kockázatával jár. A felnőtt madarakat ugyanis nehéz befogni, hogy jeladót szereljenek rájuk. Így a csomagot jobbára olyan fiatal madarakra tudják rögzíteni, amelyek még nem tanultak meg repülni. Ezek közül pedig sokan nem élik meg az egy éves kort. Elpusztulásuk leggyakoribb oka, hogy egyszerre érnek hozzá több villanyvezetékhez, és áramütés áldozataivá válnak. Ráadásul a fiatalok három éves kor előtt nem raknak fészket, nem alapítanak családot, nem költenek fiókákat, előfordul, hogy vissza se térnek a szülőföldjükre.

Ataman látogatása Dél-Afrikában

A Lengyelország keleti részén fekvő Siedlceben működő Grupa EkoLogiczna madárvédő egyesület több éves tapasztalatra tett szert a jeladós gólyák megfigyelésében. 2023 augusztusában már 12 jeladós gólyájuk indult el dél felé.

Ataman Afrika legdélibb pontjáig repült •  Fotó: Grupa EkoLogiczna/Facebook Galéria

Ataman Afrika legdélibb pontjáig repült

Fotó: Grupa EkoLogiczna/Facebook

Az egyesület rendszeresen beszámol Facebook-oldalán a megfigyelt gólyáik vándorlásáról, és olykor térképet is közöl, amelyiken bejelöli egyes gólyáik útvonalát.

A Facebookon közölt beszámolóikból az derül ki, hogy a jeladós gólyák sem mindig adnak hírt magukról. Néha felbukkannak, máskor hetekre eltűnnek. Február 29-én például arra panaszkodtak, hogy a 12 jeladós gólyájuk közül csak egy Törökországban csavargó fiatal madártól kapnak jeleket. Még azt sem tartották kizártnak, hogy meghibásodtak a jeladóik.

A korábbi híradásaikból azonban az derült ki, hogy a lengyel gólyák a nyár végi vonulás során Románián, Bulgárián keresztül jutnak Törökországba. Ott a Dardanellák-szoroson repülnek át a Márvány-tenger fölött. A Földközi-tengert megkerülve Szíria, Libanon, Izrael érintésével jutnak el Egyiptomba, ahol a Nílus völgyén tartanak délnek. A gólyák egy része a Szaharától délre, Szudán, Csád, Nigéria területén várja ki, hogy közeledjék a tavasz szülőföldjére. Az Atamannak elnevezett jeladós gólya azonban meg sem áll Dél-Afrikáig. Visszafelé ugyanezen az útvonalon vonulnak.

Noha az év felét töltik a déli féltekén, és a másik felét Északon, az otthonuk mégis a mi tájainkon van. Erre utal az a tény, hogy itt rakják le tojásaikat, itt költik ki fiókáikat.

Hazafele jobban belehúznak

A Grupa EkoLogiczna korábbi híradásaiból az derült ki, hogy a vándorló gólyák hazafelé jobban igyekeznek, mint az Afrikába vezető úton. Naponta akár 250 kilométert is repülnek. Minden bizonnyal azért sietnek, hogy saját használatban tarthassák az egy évvel korábban belakott fészket. A fészek ugyanis azé, aki hamarabb érkezik, és birtokba veszi, majd megvédi a később érkezőktől. A vonulás sebességét az időjárás is befolyásolja.

Kinőtt a fű a magyarfenesi fészekben •  Fotó: Gazda Árpád Galéria

Kinőtt a fű a magyarfenesi fészekben

Fotó: Gazda Árpád

A gólyák ugyanis a légáramlatokat kihasználva repülnek, vitorláznak. Azt a fizikai jelenséget használják ki, hogy napsütésben a föld sötét foltjai jobban felmelegednek, és ezek fölött felfelé áramlik a meleg levegő.

Repülésük során ilyen foltokat keresnek, majd ezek fölött spirálban körözve olyan magasra emelkednek amilyenre csak tudnak. Onnan siklórepülésben haladnak a következő felfelé tartó légáramlatig. Ha lehűl az idő, és hó borítja be a tájat, eltűnnek a felfele ívelő meleg légáramlatok, és a vonulás is leáll.

A magyarfenesi fészekben 2007 óta figyeljük a gólyákat, 2017 óta immár webkamerán keresztül is. Az elmúlt 17 évben március 14. volt a legkorábbi érkezés. Ezt 2015-ben jegyeztük fel. Leggyakrabban március 28-án érkezett a fészekfoglaló gólya. Párja általában több napos, esetenként több hetes késéssel futott be. Az első tojások az április 1-13 közötti időszakban jelentek meg a fészekben, az első kisgólya kibújására pedig az első tojástól 34-36 napot kellett várni.

Hazaértek a vörös vércsék Erdélybe
Megérkeztek a vörös vércsék kamerával ellátott marosvásárhelyi fészkükbe – közölte a Milvus Madárvédelmi Egyesület. A madarak élete állandó jelleggel követhető a következő linken: https://milvus.ro/hu/webcams/falcocam/. Szerdán délelőtt csak az egyik vércse tartózkodott a fészekben, tollászkodott éppen. A marosvásárhelyi tömbház tizedik emeletén költő vörös vércse pár mindennapi életét 2018 óta közvetíti a Milvus. Az egyesület közölte, a tojó és a hím is megérkezett már a fészekhez és elkezdték gondosan előkészíteni. A vörös vércse az egerészölyv mellett a leggyakoribb hazai ragadozó madár. Széles körben elterjedt egész Eurázsiában, fészkel a Földközi-tenger szigetein és Észak-Afrikában is. A zárt erdők, magas hegyek és fátlan puszták kivételével sokfelé fészkel, utak mentén, parkokban, nagyvárosok szívében. Varjúfélék fészkét foglalja el, de előszeretettel költ sziklahasadékokban, hidak alatt, épületek üregeiben. A marosvásárhelyi megtelepedést Deák Attila, a Milvus munkatársa segítette, felajánlva egy költőládát az egyik ablakában. A vörös vércse rágcsálókat, rovarokat, gyíkokat fogyaszt. A levegőben egy helyben szitáló vércsék látják azokat UV fényben előtűnő vizeletcseppeket amelyekkel a fűben mozgó rágcsálók jelölik ki útvonalaikat, így hatékonyabban tudnak vadászni rájuk. A kirepült fiókák száma nagy mértékben függ a táplálékbőségtől, az úgynevezett pocokgradációs években 4-5 fióka hagyhatja el a fészket.

Vitorlázó-repülésben Kelep •  Fotó: Gazda Árpád Galéria

Vitorlázó-repülésben Kelep

Fotó: Gazda Árpád

korábban írtuk

Meggyűrűzték a magyarfenesi fészekben nevelkedő kisgólyákat, így könnyebben lesznek azonosíthatóak
Meggyűrűzték a magyarfenesi fészekben nevelkedő kisgólyákat, így könnyebben lesznek azonosíthatóak

Gyűrűt kaptak kedden reggel a Kolozs megyei Magyarfenesen található fészekben nevelkedő kisgólyák – olvasható a clujbird.ro honlapon.

korábban írtuk

Visszatért az első gólya Háromszékre, ahol az európai trendekkel ellentétben növekszik a populáció
Visszatért az első gólya Háromszékre, ahol az európai trendekkel ellentétben növekszik a populáció

Visszatért az első gólya Háromszékre: a Rara Avis madártani egyesület elnöke szerint ugyanarról a gólyáról van szó, amely tavaly is március 7-én tért vissza bikfalvi fészkére.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 01., kedd

Nápolyban temethették el Drakulát a legújabb kutatások szerint

A Drakula néven ismert Vlad Țepes havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.

Nápolyban temethették el Drakulát a legújabb kutatások szerint
2025. június 30., hétfő

Mozivászon a csillagos ég alatt – Függőségek Nicolas Cage-dzsel és Meryl Streeppel a Somostetőn

Nyáron ismét ingyenes szabadtéri filmvetítések várják az érdeklődőket a marosvásárhelyi Somostetőn. A péntek esténként szervezett program célja a függőségek veszélyeinek bemutatása és generációkat összekötő párbeszéd ösztönzése.

Mozivászon a csillagos ég alatt – Függőségek Nicolas Cage-dzsel és Meryl Streeppel a Somostetőn
2025. június 29., vasárnap

Magával rántotta a jet ski az autót a Dunába

Balszerencsésen végződött egy brăilai férfi vízi szórakozása: a jet ski vízre bocsátásakor az autó és a vízi járművet szállító utánfutó is a Dunában landolt.

Magával rántotta a jet ski az autót a Dunába
2025. június 29., vasárnap

Újabb maratoni úszásra vállalkozott a dél-erdélyi könyvtáros

A nyíltvízi úszórekordjairól ismert petrozsényi könyvtáros, Avram Iancu vasárnap újabb maratoni táv megtételébe kezdett. Ezúttal a Majnát, a Rajna legfontosabb mellékfolyójának teljes hosszának leúszására vállalkozott.

Újabb maratoni úszásra vállalkozott a dél-erdélyi könyvtáros
2025. június 28., szombat

Lövések dördültek el egy tengerparti szállodánál

Nagy erőkkel vonult ki a Konstanca Megyei Rendőr-főkapitányság emberei, miután riasztást kaptak, hogy lövések dördültek el a Fekete-tenger-parti Mamaia strandterületén.

Lövések dördültek el egy tengerparti szállodánál
2025. június 28., szombat

Kreatív nyílt napot és veteránautó-találkozót tartanak a sándorhomoki Kováts-kúriában

„Art Mansion – ahol az ihlet otthon van” mottóval szerveznek kreatív nyílt napot június 28-án, szombaton 14 órától a Szatmárnémeti szomszédságában található Sándorhomokon, a történelmi Kováts-kúria udvarán.

Kreatív nyílt napot és veteránautó-találkozót tartanak a sándorhomoki Kováts-kúriában
2025. június 28., szombat

Pillanatokat ragad meg képeivel Timár Zoltán, a természet szerény fotósa

Egy fiatal férfi, aki nem vágyik reflektorfényre, csak a hajnali ködbe, a vízpart csöndjébe, ​az erdők-mezők szabadságába. Timár Zoltán Sepsiszentgyörgy​ön talált rá arra az útra, amely nem zajos, n​incs tele tapssal, de ​valódi és emelkedett.

Pillanatokat ragad meg képeivel Timár Zoltán, a természet szerény fotósa
2025. június 26., csütörtök

Sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz a Dragon űrhajó Kapu Tiborral a fedélzetén

Közép-európai idő szerint június 26-án, 13 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.

Sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz a Dragon űrhajó Kapu Tiborral a fedélzetén
2025. június 26., csütörtök

Egy évtizede éltetik „ágyúdörgéssel” Báthory István emlékét Szilágysomlyón

Jubileumi kiadásához érkezett a szilágysomlyói Báthory Feszt. A Báthory István erdélyi fejedelem korát hűen felidéző, 10. alkalommal szervezendő rendezvényről, Báthory örökségéről, hagyományok ápolásáról Szabó Ernő Csaba városgazda beszélt a Krónikának.

Egy évtizede éltetik „ágyúdörgéssel” Báthory István emlékét Szilágysomlyón
2025. június 26., csütörtök

Az Edda is fellép a Kalotaszegi Magyar Napokon

Színes programpalettával vár mindenkit Kalotaszeg legnagyobb kulturális seregszemléje, amelyet hetedik alakommal szerveznek meg július 12–13. között a Kolozs megyei Bánffyhunyadon.

Az Edda is fellép a Kalotaszegi Magyar Napokon
Az Edda is fellép a Kalotaszegi Magyar Napokon
2025. június 26., csütörtök

Az Edda is fellép a Kalotaszegi Magyar Napokon