Családi felhasználásra megkötés nélkül lehet hízót vágni, a házi disznó magas ára azonban sok embert arra késztet, hogy a hentesboltból vásároljon húst. A jogi szabályozás végül megtalálta az arany középutat a háztáji és a kisüzemi sertéstartás között.
Jelentősen csökkent a pestissel fertőzött kis kérődzők száma Romániában, az állategészségügyi hatóság 17 gócpontot számolt fel két hét alatt.
Vegyes érzések kavarognak bennem, amikor a Mócvidék felé veszem az utam Madaras Péter meghívására. A kolozsvári állatorvos évente többször tesz lóherélő körutat, a lovakért rajongó hegyi emberek bizalmukba fogadták, maguk közé tartozónak érzik.
A Csíki-medence legismertebb lógyógyásza, dr. Nagy Tibor állatorvost nemcsak kiváló állategészségügyi szakemberként, hanem közösségszervezőként is ismerik. Szent György napi gazdatalálkozón beszélgettünk arról, merre tart a székelyföldi lótenyésztés.
Az állatok nem megfelelő tartási körülményeiért vagy kínzásáért nem csak pénzbírságot, hanem börtönbüntetést is kiszabhatnak Romániában. Madaras Péter kolozsvári állatorvossal, állatvédő szakemberrel jártuk körül a romániai állatvédelem kihívásait.
Az őstermelőként disznót hizlaló háztáji kisgazdaságok fennmaradnak, de ha hízott sertést akarnak értékesíteni, be kell szerezniük az állategészségügyi hatóság által kiállított biobiztonsági engedélyt.
Megkönnyíti a disznóvágási szezont a bukaresti mezőgazdasági minisztérium döntése, amely továbbra is lehetővé teszi a háztáji gazdaságokban hizlalt sertések értékesítését, ehhez azonban állatorvosi igazolás szükséges.
Az Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság rendelete alapján kötelező az ebek ivartalanítása és veszettség elleni védőoltása, ugyanakkor javallott a kutyák mikrocsipezése. Madaras Péter állatorvossal jártuk körül a számos kérdést felvető témát.
Az afrikai sertéspestist sikerült visszaszorítani: a tavalyi 327 gócpontnak mindössze a tizedét tartják nyilván. A betegség látványos felszámolásával azonban beáldozták a romániai sertéságazatot: a disznóhúsfogyasztás 90 százalékát importálta az ország.
A National Geographic és a Discovery tévécsatorna állatvilágról szóló, ismeretterjesztő dokumentumfilmjeibe illő módon gyógyítják a vadállatokat a Vets4Wild Románia szervezet állatorvosai.
Báznai és mangalicasertésre kapnak de minimis támogatást idén az állattartó gazdák.
Folyamatosan nő az országban az üresen álló állategészségügyi rendelők száma. A csökkenő állatlétszám miatt számos szakembernek nem éri meg anyagilag körzeti állatorvosként dolgozni.
Valósággal megrohamozták a romániai állategészségügyi patikákat egy koronavírus elleni „csodagyógyszerről” szóló álhír áldozatai: sok helyen elfogyott az ivermectin nevű hatóanyagot tartalmazó, állatok parazitafertőzéseit kezelő készítmény, miután a közösségi oldalakon elterjedt, hogy hatékony a Covid
A fogyasztók egészségét is veszélyezteti az állatorvosok tevékenységét szabályozó, nemrég módosított törvény alkalmazása – hívják fel a figyelmet a szakértők. Az állatorvosi kamara az alkotmánybírósághoz fordul.