Orvos a vadak között: Borka-Vitális Levente a vadgyógyászat kihívásairól, szépségeiről

Borka-Vitális Levente: „bármennyire veszélyes a medvék vagy bocsok gyógyítása, számomra a legkedvesebb esetek, amikor ezeken a nagyvadakon sikerül segíteni” •  Fotó: Vets4Wild Romania/Facebook

Borka-Vitális Levente: „bármennyire veszélyes a medvék vagy bocsok gyógyítása, számomra a legkedvesebb esetek, amikor ezeken a nagyvadakon sikerül segíteni”

Fotó: Vets4Wild Romania/Facebook

A National Geographic és a Discovery tévécsatorna állatvilágról szóló, ismeretterjesztő dokumentumfilmjeibe illő módon gyógyítják a vadállatokat a Vets4Wild Románia szervezet állatorvosai. A vadgyógyászattal és vadállatmentéssel foglalkozó romániai egyesület marosvásárhelyi csapata szervezett formában tizenegy éve segít a bajba jutott vadállatokon, szakemberei kezeltek már sérült állatokat az ország szinte minden megyéjéből – mondta el a Krónikának Borka-Vitális Levente állatorvos, a Vets4Wild Románia vezetője.

Deák Szidónia

2023. január 26., 09:032023. január 26., 09:03

2023. január 26., 09:472023. január 26., 09:47

A szakember felidézte, kezdetben biológus barátai kértek segítséget tőle egy-egy sérült madár kezelésében, aztán egyre rendszeresebb lett ez a tevékenység, és néhány állatorvos kollégájával úgy döntöttek, hogy hatékonyabban tudnak működni, ha szervezet vagy egyesület formájában folytatják a munkát. Mivel a vadgyógyászat az országban gyerekcipőben jár, az állatorvosi egyetemekről hiányzik az ez irányú képzés a kötelező programból, azok a diákok, akiket érdekel a vad- és egzotikus állatok gyógyítása, csupán fakultatív tantárgy keretében tanulhatják ezt egyes felsőoktatási intézményekben.

Ezért kezdetben sok esetben hályogkovács módjára kellett nekik is egy-egy állatot ellátniuk

– mesélt a kezdetekről az állatorvos.

•  Fotó: Vets4Wild Romania/Facebook Galéria

Fotó: Vets4Wild Romania/Facebook

A vásárhelyi állatorvosok tevékenységük során nap mint nap változatos esetekkel találkoznak, vadpacientúrájuk nyolcvan százalékát a madarak teszik ki, ezenkívül sérült emlősöket, mint medvét, rókát, őzet, vaddisznót, illetve hüllőket is kezelnek – mondta az állatorvos. Megjegyezte, az általuk kezelt állatok nagy része sérülésekkel kerül hozzájuk, fertőzéssel ritkábban, ami ragályosabb betegség az aránylag gyorsan lezajlik a természetben, az illető állat vagy meggyógyul, vagy elpusztul. Az évek során kezeltek már hurokba szorult medvét, törött szárnyú madarat vagy törött páncélú teknőst is.

Idézet
Az erdőn, mezőn élő állatok kezelése eltér a háziállatok gyógyításától. Egyrészt ezek az állatok nincsenek szokva az ember közelségéhez, ezért mindenfajta érintkezés velük, stresszinger számukra. Ha egy mód van rá, megpróbáljuk elkerülni, hogy fizikailag hozzáérjünk az állathoz, amennyiben megoldható, szájon át kezeljük őket”

– fejtette ki Borka-Vitális Levente.

•  Fotó: Vets4Wild Romania/Facebook Galéria

Fotó: Vets4Wild Romania/Facebook

Igazi kihívás

Rámutatott, a vadállatok esetében a gyógyulási folyamatok is különböznek, fajtól függően ezeknek az egyedeknek eltérő a regenerálódási képességük, sokkal gyorsabban gyógyulnak, mint a háziállatok. Ennek ellenére igazi kihívás egy vadállatot kezelni, a kórházba szállításuk és elkülönítésük is bonyolult infrastruktúrát követel.

„Egy sérült bocsot például el tudunk helyezni, kezelni, felügyelni hosszabb ideig is, azonban egy felnőtt példányt már sajnos nem. Az őzek nagyon nehezen tűrik a fogságot, ezért jobb minél gyorsabban ellátni az állatot és visszaengedni természetes környezetébe.

Idézet
Esetükben sokszor az alapbántalom nem is lenne feltétlen végzetes, de bezártság okozta stressz miatt gyakran elveszítjük az állatot.

Ha nagyobb a baj, például végtagtörés esetén, a kisállatgyógyászatból ismert műtéti technikákkal lehet rögzíteni a sérült testrészt, viszont a lábadozást nem biztos, hogy kibírja az állat ” – sorolta a nehézségeket a vásárhelyi szakember.

Kihívás továbbá a kölyökállatok, madárfiókák gyógyítása is, ugyanis ezek alkalmazkodóképessége nagyobb, mint a felnőtt állatoké, viszonylag hamar hozzászoknak az ember jelenlétéhez, és elveszítik a vele szembeni bizalmatlanságukat. Ha ezeket a példányokat visszaengedik a természetbe, az emberek után fognak járkálni, és gyakorlatilag koldulni fognak – magyarázta Borka-Vitális Levente.

•  Fotó: Vets4Wild Romania/Facebook Galéria

Fotó: Vets4Wild Romania/Facebook

Gondot jelent továbbá, hogy sok beteg állat már nagyon előrehaladott állapotban kerül hozzájuk, mert a legtöbb csak legyengült állapotban fogható be, így a gyógyítása is sokkal nagyobb kihívást jelent. „A kezeléseknek, illetve a műtéti eljárásoknak az eredményessége sokkal rosszabb, mint a háziállatok esetében. Míg egy átlag kisállatrendelőben száz kutyából, macskából 99 gyógyultan távozik, addig ezeknél a vadállatoknál ez az arány jóval kisebb. A vadállatokat csak akkor lehet visszaengedni a természetbe, amikor tökéletes állapotban vannak.

Idézet
Nem elfogadható az, hogy egy bicegő őzet szabadon engedjünk, mert azonnal megfogja valami ragadozó. Ugyanígy tollhiányos madarat sem lehet elengedni, csak ha tökéletes állapotban van, mert csak ez az állapot biztosítja számára a túlélést”

– fejtette ki az állatorvos. Kitért arra is, hogy mivel nem léteznek kimondottan vadállatok számára kikísérletezett törzskönyvezett gyógyszerek és gyógyítási módszerek, az egész vadgyógyászat gyakorlatilag a kis-, illetve a haszonállat-gyógyászatra épül, illetve onnan vesznek át technikákat, és próbálják alkalmazni a háziállatok esetében használt kezelési protokollokat.

•  Fotó: Vets4Wild Romania/Facebook Galéria

Fotó: Vets4Wild Romania/Facebook

Veszélyek és szépségek

A vadállatok gyógyítása sok esetben az állatorvos életét is veszélyezteti, adódhatnak olyan helyzetek, ahol hajszálon múlik egy-egy baleset. „Az egyik legkellemetlenebb munka számunkra a hurokba került állatoknak a mentése. Egy őzet aránylag biztonságosan ki lehet szedni a csapdából, de egy medve esetében ez potenciálisan veszélyekkel jár, az ember sokszor az életével játszik.

Idézet
Mi is megjártuk, amikor megközelítettük a medvét, hogy altatólövedékkel elkábítsuk, lecsúszott a hurok a lábáról, és nekünk rontott.

Ezenkívül a vadmadarak gyógyítása sem veszélyektől mentes, ugyanis egy-egy ártalmatlannak tűnő faj az éles karmaival vagy a csőrével komoly sérüléseket tud okozni. Gólyák vagy gémek esetében például fokozottan kell vigyázni, mert sokszor előfordul, hogy a sérült madár csillogó, fényes célpontot keresve, az ember szemét célozza meg, volt olyan kollégánk is, akit súlyosan sebesített meg a kormorán” – mesélte a vásárhelyi állatorvos.

Hozzátette, ezek a balesetek, sérülések elkerülhetők, ha betartják a biztonsági előírásokat. „Fontos ismerni az adott faj biológiai felépítését, mert akkor rögtön tudjuk, mire kell figyelni egy gázlómadárnál, vagy ha a rókát határozottan megfogjuk a nyakánál, nem tud megharapni. Vannak olyan íratlan szabályok, amiket az ember hogyha betart, veszélyek kiküszöbölhetők” – részletezte a szakember.

•  Fotó: Vets4Wild Romania/Facebook Galéria

Fotó: Vets4Wild Romania/Facebook

A veszélyek mellett azonban a szakmának számos szépsége is van. Az évek során számtalan medvebocsot gyógyítottak Vásárhelyen, volt olyan állat is, amelyik hosszú ideig lábadozott végtagtörés vagy veseelégtelenség miatt, a kitartó kezelés azonban meghozta az eredményét, az állat teljesen felépült, és visszaengedhették természetes élőhelyére. „De volt olyan medvénk is, aminek a látását adtuk vissza, nagyon hosszú volt a kezelési idő, de a vége hepiend lett.

Idézet
Bármennyire veszélyes a medvék vagy bocsok gyógyítása, számomra a legkedvesebb esetek, amikor ezeken a nagyvadakon sikerül segíteni.

Ezenkívül olyan szerencsés helyzetben vagyok, hogy a vadállatgyógyítás miatt sok esetben beteg egzotikus állatok esetében is kikérik a véleményem, így került már hozzám »kenguru- vagy oroszlánpáciens« is” – fejtette ki, hozzátéve, hogy volt alkalma Afrikában is dolgozni, így láthatta, miként történik a szavannák állatainak gyógyítása is.

•  Fotó: Vets4Wild Romania/Facebook Galéria

Fotó: Vets4Wild Romania/Facebook

Az eutanázia megítélése

Borka-Vitális Levente beszélt arról is, hogy munkájukban segítségükre vannak az állatokkal foglalkozó szervezetek is: a legtöbb sérült állat a vadásztársaságokon keresztül kerül hozzájuk, ezenkívül az állatvédők támogatják törekvéseiket. „Problémát jelent azonban, hogy az állatbarátok sok esetben elvárják azt, hogy egy »roncstörött« feketerigóból életképes, szabadon engedhető madarat varázsoljunk, ami képtelenség.

Idézet
Nálunk például bevett szokás és etikailag ez a helyes eljárás, hogy abban a pillanatban, ahogy nem tudunk segíteni a vadállaton, az állapota nem kompatibilis a normális élettel, esetében eutanáziát alkalmazunk. Ezt nem minden állatbarát tudja elfogadni,

és sokan meg vannak győződve, hogy például egy sérült félszárnyú egerészölyv vagy egy héja az ember közelségében boldog életet tud leélni, ami nem felel meg a valóságnak” – mutatott rá.

Hozzátette, a hozzájuk kerülő állatoknak körülbelül a harmadát tudják „repatriálni”. „ Ez a statisztika nagyon lehangoló, de utánanéztem más hasonló profilú egyesületek tevékenységi mutatóira, és azt láttam, hogy a legtapasztaltabb, világszinten elismert szervezeteknél is ugyanez az arány. Ha arra gondolunk, hogy ezek az állatok nélkülünk így is, úgy is elpusztultak volna, akkor mondhatjuk, hogy törekvéseink nem hiábavalók, munkánknak van létjogosultsága” – fogalmazta meg az állatorvos.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. március 31., hétfő

Kórusműveket ad elő két erdélyi városban a cambridge-i Magdalene College vegyes kara

Békéről szóló kórusművekkel lép fel Kolozsváron és Gyulafehérváron a cambridge-i Magdalene College kórus. A nagy-britanniai vegyes kar a kincses városi Visszhang kórus meghívására érkezik Erdélybe.

Kórusműveket ad elő két erdélyi városban a cambridge-i Magdalene College vegyes kara
2025. március 30., vasárnap

Mi a közös a székely és a perui pityókatermelők között? – Márton Mónika világjáró jogász a kultúrák közti hasonlóságról

A székelyföldi Márton Mónika a világ több mint 60 országát bejárta, önkénteskedett többek között a Görögországba érkező menedékkérők táborában és Nepálban is. A jogász végzettségű fiatal nő a Krónikának munkájáról, világjáró élményeiről beszélt.

Mi a közös a székely és a perui pityókatermelők között? – Márton Mónika világjáró jogász a kultúrák közti hasonlóságról
2025. március 29., szombat

Akinek a felhők felett van az irodája – Tóth Kincső a légiutas-kísérők mindennapjairól

Már gyermekkorában, amikor látta a székelyföldi égbolton a repülőgép mögött hagyott felhőcsíkot, Tóth Kincső eldöntötte, hogy majd ha „nagy lesz”, légiutas-kísérő válik belőle – osztotta meg csütörtökön este a kolozsvári Planetarium kávéház közönségével.

Akinek a felhők felett van az irodája – Tóth Kincső a légiutas-kísérők mindennapjairól
2025. március 28., péntek

Hamisítatlan cigányzenével mutatja meg Erdélyben a Parno Graszt, hogyan kell mulatni

Erdélyi turnén lép fel április elején a népszerű Parno Graszt zenekar: Kolozsváron, Marosvásárhelyen, Sepsiszentgyörgyön, Csíkszeredában lépnek fel.

Hamisítatlan cigányzenével mutatja meg Erdélyben a Parno Graszt, hogyan kell mulatni
2025. március 28., péntek

Visszatérni a természethez, a természetes ízekhez – Macalik Kunigunda az ehető vadnövényekről

Az emberek szeretik a hasukat – állapította meg Macalik Kunigunda, végignézve az Erdélyi Múzeum Egyesület telt házas előadótermén, ahova csütörtök délután azért gyűltek össze oly sokan, hogy megtudják mely vadon termő növényeink ehetőek.

Visszatérni a természethez, a természetes ízekhez – Macalik Kunigunda az ehető vadnövényekről
2025. március 28., péntek

Ízek a világ körül: fish and chips

Az Egyesült Királyság legismertebb és legkedveltebb tradicionális étele a fish and chips, azaz a panírozott sült hal hasábburgonyával körítve.

Ízek a világ körül: fish and chips
Ízek a világ körül: fish and chips
2025. március 28., péntek

Ízek a világ körül: fish and chips

2025. március 27., csütörtök

Egy diák átlagban két tantárgyból jár magánórára, ami egyre nagyobb terhet ró a szülőkre

Romániában immár csaknem minden második iskolás tanulónak magánórát is vesznek szüleik, amire több mint kétszer annyit költenek, mint három évvel ezelőtt – derült ki a Salvați Copiii gyermekmentő alapítvány idei felméréséből.

Egy diák átlagban két tantárgyból jár magánórára, ami egyre nagyobb terhet ró a szülőkre
2025. március 26., szerda

Részleges napfogyatkozás lesz szombaton, a Partiumban látható a legjobban

Szombaton kora délután részleges napfogyatkozás látható majd. A különleges égi jelenség során a Hold a Napnak egy kis szeletét takarja el – a napfogyatkozás a Partiumban lesz megfigyelhető a legjobban, és Szatmárnémetiben tart a leghosszabb ideig.

Részleges napfogyatkozás lesz szombaton, a Partiumban látható a legjobban
2025. március 25., kedd

Miniatűr vonatok univerzuma látható Kolozsváron

Mozdonyok kicsinyített másai, több száz méter, élethű környezetben kanyargó sínpár várja a vonatmakettek szerelmeseit Kolozsváron. Az interaktív vonatmakett-kiállításra látogatóknak lehetőségük nyílik felfedezni egy aprólékosan felépített univerzumot.

Miniatűr vonatok univerzuma látható Kolozsváron
2025. március 25., kedd

Varga Csaba nagyváradi hegymászó a nyolcezres megmászása előtt egyedül akklimatizálódik 5600 méteren

Varga Csaba nagyváradi hegymászó az Annapurna csúcs felé tartva elérte az 5500–5600 méteres magasság között kialakított kettes tábort.

Varga Csaba nagyváradi hegymászó a nyolcezres megmászása előtt egyedül akklimatizálódik 5600 méteren