Megmarad a háztáji disznótartás, de élőállatot csak hatósági engedéllyel rendelkező gazdaságból lehet forgalmazni

A disznótartó őstermelőkkel szemben is több követelményt támaszt az állategészségügyi hatóság •  Fotó: Makkay József

A disznótartó őstermelőkkel szemben is több követelményt támaszt az állategészségügyi hatóság

Fotó: Makkay József

Az őstermelőként disznót hizlaló háztáji kisgazdaságok fennmaradnak, de ha hízott sertést akarnak értékesíteni, be kell szerezniük az állategészségügyi hatóság által kiállított biobiztonsági engedélyt. A tavaly májusban megjelent disznótartási törvény alkalmazási előírásairól rendelkező országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság rövidesen közzéteszi a háztáji sertéstartást szabályozó rendeletét. Hatósági állatorvossal jártuk körül a témát.

Makkay József

2024. február 15., 09:012024. február 15., 09:01

Tavaly decemberben nagy vitát kavart a háztáji disznótartás szigorításáról (ellehetetlenítéséről) szóló hatósági elképzelés. Mint ismeretes, az Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság tavaly december elején egy olyan rendeletet készített elő, amely a 2023 májusában megjelent, a sertéstartást és -tenyésztést szabályozó, 122-es törvény végrehajtási alkalmazásaként drasztikusan megnehezítette volna a háztáji disznótartást, az őstermelők számára megtiltva az élőállat-értékesítést.

A kialakult botrány miatt Marcel Ciolacu kormányfő és Florin-Ionuț Barbu mezőgazdasági miniszter visszavonta a szakhatóság rendeletét, ami a karácsony előtti időszakban megnyugtatta a gazdákat és vásárlókat egyaránt.

Az ügy azonban nem zárult le.

A 2023/122-es törvény alkalmazási módszertanának őstermelőkre (a jogilag be nem jegyzett sertéstartó háztáji gazdaságokra) vonatkozó passzusát idén februárban dolgozták ki, a hatósági rendelet megjelenés előtt áll.

A különböző méretű gazdaságokra vonatkozó, a törvény mellékleteiben található előírások alkalmazásának módját a hatósági szabályozás írja elő. Az őstermelők és a különböző agrárvállalkozói formák keretében disznót szaporító, nevelő és hizlaló gazdaságok ennek ismeretében pontos képet kaphatnak majd arról, milyen feltételeknek kell megfelelniük ahhoz, hogy ne csak hizlaljanak, hanem élőállatot forgalmazhassanak.

A háztáji gazdaságok vásárolt malacokat hizlalhatnak •  Fotó: Makkay József Galéria

A háztáji gazdaságok vásárolt malacokat hizlalhatnak

Fotó: Makkay József

Az őstermelőnek is állatorvosi engedély kell

István Róbert, a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője, a székelyföldi megye főállatorvosa a Krónikának elmondta, hogy a Székely Gazdaszervezetek Egyesületeinek Szövetségével és a Hargita Megyei Tanáccsal közösen az általa vezetett megyei állategészségügyi hatóság átfogó tájékoztatási kampányt kezdeményezett a disznótartó gazdák számára a törvényes előírások betartásáról.

,,Az állattartáshoz kapcsolódó minden rendelkezés alapja az 2023/543-as európai uniós állategészségügyi szabályozás, amit a romániai hivatali állatorvosoknak kötelezően be kell tartaniuk.

Idézet
Ahhoz, hogy egy állattelepről élőállatot lehessen elszállítani, az uniós rendelkezések szerint állatorvos által jóváhagyott állategészségügyi biobiztonsági zónát kell létrehozni.

Az állatorvosok számára idéntől kétféle sertéstartó gazdaság létezik: amelyik rendelkezik hatósági engedéllyel, és amelyik nem. Ez utóbbi kategória esetén mindenféle állatmozgás, árusítás, kereskedelem be van tiltva” – összegezte az őstermelői és a kereskedelmi gazdaságokkal szembeni elvárásokat a csíkszeredai szakember.

A főállatorvos szerint minden sertéstartó gazdának fel kell vennie a kapcsolatot a területileg illetékes hatósági állatorvossal, aki a további részletekről tájékoztatja a gazdákat. A legegyszerűbb sertéshizlaló gazdaságban, a jogi bejegyzés nélküli háztáji állattelepen szaporítással nem szabad foglalkozni, és a felhizlalásra kerülő állatokat engedéllyel rendelkező gazdaságból lehet beszerezni.

A gazda családi szükségletre és értékesítésre hizlalhat sertéseket, de csak akkor értékesítheti, ha a hatósági állatorvostól megkapja a gazdaság biobiztonságról szóló engedélyt.

A főállatorvos szerint a gazdának kell eldöntenie, milyen sertéstartó gazdaságot akar létrehozni. Ha nagyobb létszámú állománnyal és kereskedelmi céllal akar sertéstenyésztéssel és -hizlalással foglalkozni, vállalkozást kell bejegyeztetnie. Ha őstermelőként, háztáji gazdaságban tart disznókat, továbbra is marad mozgástere, viszont az állategészségügyi engedély megszerzéséhez ebben az esetben is bizonyos feltételek szükségesek.

Segíthet a szövetkezeti összefogás

István Róbert szerint alapkövetelmény a sertéstelep körbekerítése, hogy a disznók ne érintkezhessenek más állatokkal, illetve kézmosó, lábfertőtlenítő és kis öltözőhelyiség a sertéstelepen használt ruha lecserélésére. Az is fontos kitétel, hogy az állattartó gazda szerződéses viszonyban álljon elhullott állatokat elszállító céggel. Amennyiben a helyi önkormányzat már rendelkezik ilyen szerződéssel, az jelentősen megkönnyíti a gazdák vagy az agrárvállalkozók dolgát.

,,Az állategészségügyi hatóság szakemberei a kezdeti periódusban háromhavonta, később félévente ellenőrzik a sertéstartó telepeket a biobiztonsági előírások betartásáról. A gazda minden szükséges információt megkap a hatósági állatorvostól, hogy a hosszútávú kapcsolat olajozottan működhessen” – nyomatékosította a szakember.

István Róbert csíki példát hozott fel a sertéstartó kisgazdaságok boldogulására. Szövetkezeti keretben Jenőfalván kisvágóhíd jött létre, amihez több településről 5–6 sertéstartó kisgazdaság társult.

A gazdák felhizlalt állatait a szövetkezet felvásárolja, a levágott sertések húsát feldolgozza és értékesíti.

A következő hetekben kerül sor a társult kisgazdaságok ellenőrzésére és a biobiztonságról szóló állategészségügyi engedély kibocsátása.

A Hargita megyei főállatorvos szerint a kisgazdaságok számára Erdély-szerte a szövetkezés a legjobb megoldás. Ha több sertéstartó gazda fog össze, pályázati forrásokból lehetőség van kisvágóhíd létrehozására, ami megnyitja az utat a húsfeldolgozás és a szövetkezeti értékesítés előtt.

korábban írtuk

Hosszú évekbe telik, amíg talpra áll a sertéspestis által padlóra küldött romániai húsipar
Hosszú évekbe telik, amíg talpra áll a sertéspestis által padlóra küldött romániai húsipar

Leszálló ágon van az afrikai sertéspestis terjedése Romániában, azonban a szigorú hatósági felügyelet ellenére mégis megjelennek új fertőzésgócok. Ahogyan pár napja történt a Temes megyei Vejtében, ahol ötvenezer sertés leölését kezdték el a szakemberek.

korábban írtuk

Kifejlesztették a sertéspestis elleni vakcinát, az ázsiai oltóanyagot elsőként Romániában tesztelik Európából
Kifejlesztették a sertéspestis elleni vakcinát, az ázsiai oltóanyagot elsőként Romániában tesztelik Európából

A szakemberek egyelőre mérsékelt optimizmussal vették tudomásul, hogy vietnámi kutatók kifejlesztették az afrikai sertéspestis ellenszerét. Románia egyelőre tízezer dózist vásárolt kísérleti jelleggel az oltóanyagból.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. január 03., péntek

„Takarékoskodjatok!” A megszorítások csak a kezdet elemzők, munkáltatók szerint

Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.

„Takarékoskodjatok!” A megszorítások csak a kezdet elemzők, munkáltatók szerint
2025. január 02., csütörtök

Agrometeorológia: tartós hidegre lenne szükség a kártevők számának csökkenéséhez

Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.

Agrometeorológia: tartós hidegre lenne szükség a kártevők számának csökkenéséhez
2025. január 02., csütörtök

Bár még nincs gond, sok a bizonytalansági tényező az orosz gáz ukrajnai tranzitjának leállítása után

Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.

Bár még nincs gond, sok a bizonytalansági tényező az orosz gáz ukrajnai tranzitjának leállítása után
2025. január 01., szerda

Üzemanyag-drágulás: 8-10 lejjel kerül többe a teletank

Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.

Üzemanyag-drágulás: 8-10 lejjel kerül többe a teletank
2025. január 01., szerda

Drágulással, kedvezmények megvonásával indult az új év

Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.

Drágulással, kedvezmények megvonásával indult az új év
2024. december 31., kedd

Sokadjára elhalasztották a radiátoros hőmennyiségmérő kötelező beszerelési határidejét

Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.

Sokadjára elhalasztották a radiátoros hőmennyiségmérő kötelező beszerelési határidejét
2024. december 31., kedd

Görcsös politikai ellenállásba ütközik a magyar energiacég romániai bevásárlása, holott a fogyasztók jól járhatnak vele

Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.

Görcsös politikai ellenállásba ütközik a magyar energiacég romániai bevásárlása, holott a fogyasztók jól járhatnak vele
2024. december 30., hétfő

A tartozások rendezéséig nem fogadnak el új kifizetési kérelmeket az Anghel Saligny-program és a PNLD keretében

A több mint 6 milliárd lejes tartozásának rendezéséig a fejlesztési minisztérium nem fogad új kifizetési kérelmeket az Anghel Saligny közművesítési program és a helyi fejlesztések országos programja (PNDL) keretében – közölte Cseke Attila tárcavezető.

A tartozások rendezéséig nem fogadnak el új kifizetési kérelmeket az Anghel Saligny-program és a PNLD keretében
2024. december 30., hétfő

Tánczos Barna: lefaragtuk az állami kiadásokat

Románia jövőre nem engedheti meg magának a ,,kilengéseket”, amit belefoglalnak a költségvetésbe, azt tiszteletben kell tartani – szögezte le a hétfői kormányülést követő sajtótájékoztatóján Tánczos Barna.

Tánczos Barna: lefaragtuk az állami kiadásokat
2024. december 30., hétfő

Hatalmas mennyiségű italcsomagolást váltottak vissza egy év alatt

Egy év alatt több mint hárommilliárd italcsomagolást váltott vissza a lakosság a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül – közölte hétfőn a rendszert működtető RetuRoű vállalat.

Hatalmas mennyiségű italcsomagolást váltottak vissza egy év alatt