Kezdődik a disznóvágási szezon, gazdának és vásárlónak több mindenre figyelnie kell

Disznóvágás

Házi disznóvágásból készül a kolbász. A frissen töltött hústermék füstre kerül

Fotó: Makkay József

Családi felhasználásra továbbra is megkötés nélkül lehet hízót vágni, a házi disznó magas ára azonban sok embert arra késztet, hogy a hentesboltból vásároljon friss húst. A törvényi szabályozás végül megtalálta az arany középutat a háztáji és a kisüzemi sertéstartás között, a hatósági állatorvosok azonban arra figyelmeztetnek, hogy sokan mégis a törvénytelen kiskapukat keresik.

Makkay József

2024. október 27., 09:062024. október 27., 09:06

2024. október 27., 09:142024. október 27., 09:14

A tavaly ősszel nagy vihart kavart 2023/122-es számú, a romániai sertéstartást szabályozó törvény alkalmazási előírásaival idénre sikerült rendezni a vitákat. A jogszabály értelmében saját vágásra bármelyik gazda tarthat és hizlalhat disznót, aki viszont értékesítené szeretné a gazdaságában nevelkedett jószágot, annak állattelepét az állategészségügyi hatóságnál kell bejegyeztetnie. Ehhez viszonylag könnyen teljesíthető feltételnek kell eleget tennie, onnantól fogva kereskedelmi céllal is hizlalhat sertéseket.

A hosszú évek óta pusztító hazai sertéspestis felszámolta a hagyományos, vásáros élőállat-értékesítést, ezért a gazdának és a vevőnek idén is más találkozási lehetőségekre van szüksége,

hogy karácsonyra a levágásra kerülő hízó gazdát cseréljen. Bevett szokássá vált, hogy előre lefoglalják a hízót, esetleg előleget fizetnek a gazdának, és disznóvágás idején az élő állatot hazaszállítják. Van, aki a gazda portáján vágatja le, és a feldarabolt húst és szalonnát viszi el. Lényegesen tehát nem változott a disznótartás és értékesítés, a valóságban azonban érdemes odafigyelni néhány alapvető követelményre, amit a hatósági állatorvosok ellenőriznek.

A disznóperzselést legtöbben gázzal végzik, de azért szalmával adják meg a végső ízt •  Fotó: Makkay József Galéria

A disznóperzselést legtöbben gázzal végzik, de azért szalmával adják meg a végső ízt

Fotó: Makkay József

Engedélyezett vágópont és mészárszék

A Hargita megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági igazgatóság vezetője, István Róbert állatorvos a Krónikának nyilatkozva felhívta a figyelmet a sertéstartást szabályozó törvény előírásaira.

,,Aki disznót kínál eladásra, az állategészségügyi hatóság által konformnak minősített állatteleppel kell rendelkeznie, amiről írásos engedélyt kap, hogy betartja a szükséges előírásokat. Ha ilyen bizonyítvánnyal nem rendelkezik, őstermelőként csak a család szükségletére hizlalhat disznót, viszont nem adhatja el” – nyomatékosította portálunknak a csíkszeredai intézményvezető.

Eladásra viszont csak az a gazda vághat állatot, aki állattelepén engedélyezett vágóponttal rendelkezik. Ha nincs vágópontja, csak élő állatot értékesíthet.

A korábbi évek gyakorlatától eltérően ma már könnyebb megszerezni a vágópont létesítéséhez és működtetéséhez szükséges állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági engedélyeket, amennyiben a gazda erre alkalmas helyiséggel rendelkezik a gazdaságában. Minimális feltétel, hogy legyen meleg és hideg víz, illetve a belső felületeket könnyen lehessen fertőtlenítheti. A levágott állatok húsának átmeneti tárolásához hűtőkamra szükséges, amíg a hús állatorvosi vizsgálatainak az eredményei elkészülnek. A megyei állategészségügyi hatóság előzetes bejelentés szerint minden vágáshoz állatorvost rendel ki, aki az élő állat egészségi állapotát, a fájdalommentes vágást és a hús minőségét ellenőrzi. Mindezt regiszterbe vezeti, a forgalmazásra engedélyezett húsról pedig hivatalos papírt állít ki. A Hargita megyei főállatorvos szerint ennek birtokában a levágott állatok húsát a településen lehet forgalmazni magánszemélyeknek, de a farm hentesboltja kiszolgálhatja a helyi éttermeket és gasztropontokat egyaránt.

A hentes előbb a disznó végtagjait távolítja el •  Fotó: Makkay József Galéria

A hentes előbb a disznó végtagjait távolítja el

Fotó: Makkay József

A hatósági állatorvosok figyelik az internetes hirdetéseket is

Noha az utóbbi egy-két évben sok vágópont nyílt erdélyi településeken, sok gazda úgy dönt, hogy a törvényes előírásokat megkerülve, saját szakállára levágja, feldolgozza és értékesíti a disznót élelmiszer-biztonsági engedély nélkül. István Róbert arra figyelmeztet, hogy aki ilyen zug-feldolgozókból vásárol húst, kockázatnak teszi ki magát.

Idézet
Az ellenőrizetlen disznóhús nem csak trichinát tartalmazhat, hanem tbc-s, vagy különféle parazitáktól fertőzött állattól is származhat.

A vásárló nem tudhatja, hogy a levágott állat nem volt-e beteg, vagy az ivarzó kocát nem kezelték-e hormonálisan, hogy disznóvágásra elmúljon az ivarzása, és sorolhatnám a rendellenességeket. Nagy kockázatot jelent az élelmiszer-biztonsági ellenőrzés nélkül töltött úgynevezett házikolbász is, mert vevőként nem tudjuk, miből készült. Bőséges fűszerezéssel az egészségre veszélyes, rossz minőségű húsokból is lehet ízletes termékeket készíteni” – figyelmeztet a székelyföldi szakember.

A hatósági állatorvos szerint aki engedély nélkül készült hústermékeket kínál eladásra interneten, nagy eséllyel lebukik. Arra figyelmeztet, hogy a megyei hatóságok emberei figyelemmel követik az internetes hirdetéseket, és sokszor álnéven maguk rendelnek, így amikor kiszállítják, cserében érkezik a büntetés. A Székelyföldön bevett gyakorlat szerint

előbb felhívják az élelmiszer-biztonsági engedély nélkül feldolgozott élelmiszereket kínáló árusokat, és figyelmeztetik az ezzel járó kockázatokra.

István tapasztalatai szerint az első figyelmeztetés után a hirdetők nyolcvan százaléka törli a hirdetését, a további húsz százalékra viszont bírság vár.

A sózó a szalonna és a füstre kerülő húsok első állomása •  Fotó: Makkay József Galéria

A sózó a szalonna és a füstre kerülő húsok első állomása

Fotó: Makkay József

Túl drága a házi disznó

A családi szükségletre történő házi disznóvágást nem érintik az állatorvosi megszorítások. Elvárás, hogy a levágott disznó húsából a helyi állatorvos végezze el a trichina-vizsgálatot, mert ez az egyik legveszélyesebb állatról emberre terjedő betegség forrása. Az is követelmény, hogy az állatot elektromos sokkolóval érzéstelenítsék szúrás előtt, amit nem mindenki tart tiszteletben, a hatósági állatorvos szerint azonban ezen a téren is lényegi elmozdulás történt. A legtöbb faluban ma már akad olyan gazda, aki sokkolóval rendelkezik, és őt szokták megkérni a disznóvágás előkészítésére, ami jelentősen megkönnyíti a mészáros dolgát.

Egy kalotaszegi falu mészárosát is megkérdeztük, hogyan látja a karácsonyra készülődő élőállat-forgalmat, illetve a disznóvágást. A csúcsidényben hentesként dolgozó férfi neve elhallgatását kérve arról mesélt a Krónikának, hogy

az emberek többsége az élő állatot a faluból vagy a környékről vásárolja meg, és otthon vágja le. Tapasztalatai szerint azonban az utóbbi öt évben visszaesett a disznóvágások száma.

,,Kevesen tartanak disznót, emiatt felment az ára: élősúlyban 17-18 lejt kérnek, egy 100 kilós állat 1800 lej körül cserél gazdát. Túl drága ahhoz, hogy egy család ennyi pénzt adjon ki disznóra, ezért inkább megvásárolják a friss húst a hentesboltból. Az tart ki a disznóvágás mellett, aki ragaszkodik a hagyományos ízekhez” – magyarázza a kalotaszegi mészáros.

A hentes arról is mesélt, hogy a gázpalackos perzselés mellett szalmalánggal adja meg a disznóbőr ízét. A mészáros kellékei között ott van az elektromos sokkoló, ami lehetővé teszi, hogy akár egyedül, segítség nélkül szúrja az állatot, ha a portán vagy az utcában nincsenek disznófogók.

Egyes vélemények szerint sok falusi szokáshoz hasonlóan a háztáji disznóvágás is kimegy a divatból. Inkább a régi generációk tagjai ragaszkodnak hozzá, ahol a disznóvágás nem csak rutin, hanem fontos családi eseménynek számít.

korábban írtuk

Törvény és pénz is van a hanyatló romániai sertéságazat megmentésére
Törvény és pénz is van a hanyatló romániai sertéságazat megmentésére

Valamikor az őszi hónapokban készülnek el az új sertéstenyésztési törvény alkalmazási előírásai. A mezőgazdasági szaktárca több pályázatot is meghirdetett sertéstartóknak, és idén ősszel jelennek meg a sertéstelepek bővítését célzó uniós pályázatok is.

korábban írtuk

Leépül a háztáji sertéstenyésztés, az állam elsősorban a vállalkozókat tekinti partnerének
Leépül a háztáji sertéstenyésztés, az állam elsősorban a vállalkozókat tekinti partnerének

A mangalicatartó gazdák idén is igényelhetik a mezőgazdasági minisztérium támogatását. Falugazdásszal és sertéstartó vállalkozóval vettük száma a kisgazdák lehetőségeit korlátozó feltételrendszert, amely hátrányt jelent a háztáji sertéstartás számára.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 02., szerda

Ezer Székely Leány Napja a csíksomlyói hegynyeregben

Július 5-én, szombaton újra megszervezik az Ezer Székely Leány Napját a csíksomlyói hegynyeregben, a tiszteletbeli házigazda szerepét idén Csíkszentkirály község tölti be.

Ezer Székely Leány Napja a csíksomlyói hegynyeregben
2025. július 02., szerda

Védeni kell az időseket az „unokázós” csalóktól

Védtelenek az idősek a csalókkal és az internet csapdáival szemben, ezért a fiatalabbaknak, az unokáknak kell odafigyelniük nagyszüleikre – hívta fel a figyelmet szerdai Facebook-posztjában a belügyminisztérium.

Védeni kell az időseket az „unokázós” csalóktól
2025. július 02., szerda

Quad alá beszorult férfi holttestére bukkantak az Erdélyi-szigethegységben

Szedi áldozatait a quadok (ATV) helytelen használata erdei, illetve mezei utakon. Kedd éjszaka egy Fehér megyei településen találtak holtan egy quad alá beszorult bukaresti férfit.

Quad alá beszorult férfi holttestére bukkantak az Erdélyi-szigethegységben
2025. július 02., szerda

Közel 3 millió lej bevételt generáltak a rabok a nagyváradi börtönnek, és nekik is csurrant-cseppent

Nagyvárad utcáin járva-kelve gyakran találkozni a rabszállító járművekkel, amelyek nagyon sokszor dolgozni viszik a fogvatartottakat. Mint kiderült, jövedelmező tevékenységről van szó: a rabok egyetlen év alatt 3 millió lejt „hoztak a konyhára”.

Közel 3 millió lej bevételt generáltak a rabok a nagyváradi börtönnek, és nekik is csurrant-cseppent
2025. július 02., szerda

Különleges zenés játszóteret avattak Szatmárnémetiben

Felavatták Szatmárnémetiben az új zeneparkot, ahol a gyerekek és felnőttek is különleges hangszereket próbálhatnak ki – közölte a Facebookon a város polgármesteri hivatala.

Különleges zenés játszóteret avattak Szatmárnémetiben
2025. július 02., szerda

Erdészeti razzia Háromszéken: 121 bírságot róttak ki az ellenőrző szervek

Június utolsó napjaiban nagyszabású erdészeti razziát szerveztek Háromszéken: a rendőrség, a csendőrség és az erdőőrség dolgozóinak közös akciója nyomán három erdészeti bűncselekmény lepleztek le, és 121 bírságot szabtak ki.

Erdészeti razzia Háromszéken: 121 bírságot róttak ki az ellenőrző szervek
2025. július 02., szerda

Gyergyószéken építhet autópályát az eddig csak óvásokban jeleskedő román cég

A közelmúltban inkább csak óvásokkal akadékoskodó román vállalat építheti meg az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya gyergyószéki szakaszát.

Gyergyószéken építhet autópályát az eddig csak óvásokban jeleskedő román cég
2025. július 02., szerda

Megkezdi az Ökumenikus Segélyszervezet a parajdi bányakatasztrófa károsultjainak segélyezését

Megkezdi az Ökumenikus Segélyszervezet a parajdi sóbányánál történt katasztrófa károsultjainak segélyezését: egyelőre a víz alá került bánya dolgozóinak és a kilakoltatottaknak folyósítanak egyszeri, félmillió forintos támogatást.

Megkezdi az Ökumenikus Segélyszervezet a parajdi bányakatasztrófa károsultjainak segélyezését
2025. július 02., szerda

A kolozsvári önkormányzat a házi kedvencek felé nyit, Apahidán dokumentumautomata működik

Kolozsvár lehet az első város az országban, ahol a polgármesteri hivatal és alárendelt intézményeinek épületébe a házi kedvencek is bemehetnek.

A kolozsvári önkormányzat a házi kedvencek felé nyit, Apahidán dokumentumautomata működik
2025. július 01., kedd

Kéthetes késés: növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon

Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.

Kéthetes késés: növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon