A szerb rendőrség kihallgatta a külföldi fiatalokat, majd kiutasították őket a balkáni országból
Fotó: Szerb belügyminisztérium
Biztonságban visszatért az országba az a román állampolgár, aki egy romániai civil szervezet képviseletében részt vett egy Belgrádban szervezett szakmai továbbképzésen, és a szerb hatóságok kiutasították Szerbiából. A belgrádi román nagykövetség a kiutasítás megindoklására kérte fel a szomszédos ország hatóságait – közölte csütörtökön a bukaresti külügyminisztérium (MAE).
2025. január 23., 21:142025. január 23., 21:14
A tárca szerint az incidens a keddről szerdára virradó éjszaka történt, amikor a román állampolgárt a továbbképzés több más résztvevőjével (uniós és nem uniós országok állampolgáraival) együtt igazoltatták a szerb rendőrök, majd bekísérték a rendőrőrsre. Itt szerda reggel közölték velük, hogy a belügyminisztérium kiutasította őket Szerbiából, 24 órán belül el kell hagyniuk az ország területét.
A román külügy szerint a román állampolgár – egy szociális problémákkal foglalkozó romániai civil szervezet munkatársa – még az éjszaka folyamán értesítette Románia belgrádi nagykövetségét az incidensről. Azt is elmondta, hogy a szerb hatóságok nem szolgáltak részletes magyarázattal a kiutasítás okáról, csak a nemzetbiztonsági védelemre hivatkoztak.
Tekintettel az intézkedés rendkívüli szigorára, a nagykövetség hivatalos úton haladéktalanul kérte a szerb külügyminisztériumtól az intézkedések indokainak tisztázását – hangsúlyozta az Agerpres hírügynökség által idézett közleményében a bukaresti külügyminisztérium.
A szerb rendőrség őrizetbe vett, kihallgatott és kiutasított több, uniós országokból, köztük Romániából érkezett fiatal külföldit, akik egy civil szervezetek számára szervezett belgrádi szemináriumon vettek részt – tájékoztatott a helyi média csütörtökön a DPA szerint. Az intézkedések öt horvát állampolgárt, valamint román és ír állampolgárokat is érintettek, aki mind résztvevői voltak az osztrák Erste Stiftung alapítvány által szervezett műhelymunkáknak.
Itt kihallgatták őket, és az egész éjszakát a rendőrőrsön töltötték, majd reggel közölték velük, hogy 24 órán belül el kell hagyniuk Szerbia területét. A hatósáság határozata szerint a kiutasítás oka „a Szerb Köztársaság és polgárai biztonságának védelme”.
Több uniós állampolgár kiutasítása Szerbiából precedens nélküli, a szerb hatóságok eddig elsősorban az országban menedéket kereső orosz ellenzék tagjaival szemben alkalmazták ezt az intézkedést.
A romániai polgárok többsége szerint Románia rossz irányba halad, és az Ilie Bolojan vezette új kormány sem lesz képes jó irányba fordítani – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Keddi ülése után a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) állásfoglalást tett közzé, amely szerint a bírák és ügyészek bérezése és nyugdíjazásuk rendszere nem kiváltság, hanem a jogállásuk alapvető eleme.
Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött kedden a ploiești-i bíróság. Az ítélet nem jogerős. A volt turisztikai minisztert jelenleg a ploiești-i megyei sürgősségi kórházban ápolják, miután vasárnap egy epehólyagműtéten esett át.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
szóljon hozzá!