A szerb rendőrség kihallgatta a külföldi fiatalokat, majd kiutasították őket a balkáni országból
Fotó: Szerb belügyminisztérium
Biztonságban visszatért az országba az a román állampolgár, aki egy romániai civil szervezet képviseletében részt vett egy Belgrádban szervezett szakmai továbbképzésen, és a szerb hatóságok kiutasították Szerbiából. A belgrádi román nagykövetség a kiutasítás megindoklására kérte fel a szomszédos ország hatóságait – közölte csütörtökön a bukaresti külügyminisztérium (MAE).
2025. január 23., 21:142025. január 23., 21:14
A tárca szerint az incidens a keddről szerdára virradó éjszaka történt, amikor a román állampolgárt a továbbképzés több más résztvevőjével (uniós és nem uniós országok állampolgáraival) együtt igazoltatták a szerb rendőrök, majd bekísérték a rendőrőrsre. Itt szerda reggel közölték velük, hogy a belügyminisztérium kiutasította őket Szerbiából, 24 órán belül el kell hagyniuk az ország területét.
A román külügy szerint a román állampolgár – egy szociális problémákkal foglalkozó romániai civil szervezet munkatársa – még az éjszaka folyamán értesítette Románia belgrádi nagykövetségét az incidensről. Azt is elmondta, hogy a szerb hatóságok nem szolgáltak részletes magyarázattal a kiutasítás okáról, csak a nemzetbiztonsági védelemre hivatkoztak.
Tekintettel az intézkedés rendkívüli szigorára, a nagykövetség hivatalos úton haladéktalanul kérte a szerb külügyminisztériumtól az intézkedések indokainak tisztázását – hangsúlyozta az Agerpres hírügynökség által idézett közleményében a bukaresti külügyminisztérium.
A szerb rendőrség őrizetbe vett, kihallgatott és kiutasított több, uniós országokból, köztük Romániából érkezett fiatal külföldit, akik egy civil szervezetek számára szervezett belgrádi szemináriumon vettek részt – tájékoztatott a helyi média csütörtökön a DPA szerint. Az intézkedések öt horvát állampolgárt, valamint román és ír állampolgárokat is érintettek, aki mind résztvevői voltak az osztrák Erste Stiftung alapítvány által szervezett műhelymunkáknak.
Itt kihallgatták őket, és az egész éjszakát a rendőrőrsön töltötték, majd reggel közölték velük, hogy 24 órán belül el kell hagyniuk Szerbia területét. A hatósáság határozata szerint a kiutasítás oka „a Szerb Köztársaság és polgárai biztonságának védelme”.
Több uniós állampolgár kiutasítása Szerbiából precedens nélküli, a szerb hatóságok eddig elsősorban az országban menedéket kereső orosz ellenzék tagjaival szemben alkalmazták ezt az intézkedést.
Védelmi fejlesztésekre szánt pénzekből építhet autópályákat Románia a NATO azon tervével összhangban, hogy háború esetén gyors folyosókat hozzon létre a páncélos egységek mozgásának megkönnyítésére.
Tavaly több mint 860 biztonsági incidens tette részlegesen elérhetetlenné az internet-, telefon- és televíziós szolgáltatásokat Romániában, ami 70 százalékkal több, mint 2023-ban, amikor 497 üzemzavart regisztráltak.
Ilie Bolojan kormányfő szerdán bejelentette, hogy új vezetőséget nevezett ki az országos adóhatóság (ANAF) élére.
Megmarad a kétkulcsos áfa, de két százalékponttal emelkedik az általános forgalmi adó, és szintén a deficit csökkentése érdekében megemelik a dohány- és alkoholtermékek, továbbá az üzemanyagok jövedéki adóját.
Legionárius propaganda terjesztése miatt vádat emeltek Călin Georgescu volt független államfőjelölt ellen – közölte szerdai közleményében a legfőbb ügyészség.
Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.
Az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) megfellebbezte a ploiești-i bíróság ítéletét Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről – értesült szerdán ügyészségi forrásokból az Agerpres hírügynökség.
Csütörtökön elsőfokú hőségriasztás van érvényben 15 nyugat- és dél-romániai megyében – figyelmeztetett szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Orosz, ukrán és moldovai állampolgárokat hamis román személyazonossági okmányokhoz juttató Botoșani megyei hivatalnokok ellen indított büntetőeljárást a legfőbb ügyészség.
Oroszország szerda hajnalban újabb dróntámadást intézett a román határ közelében lévő ukrán civil infrastruktúra és folyami kikötők ellen, ezért a román légierő két F-16-os harci gépet küldött a térségbe megfigyelés alatt tartani a román légteret.
szóljon hozzá!