Fotó: Borbély Fanni
Romániában tavaly egyre gyakoribb jelenséggé vált, hogy az országba munkavállalói vízummal érkezett külföldiek megpróbálnak illegálisan Nyugatra szökni, aminek következtében 2022-höz képest 16 százalékkal több határsértőt fogtak el.
2024. február 12., 17:262024. február 12., 17:26
2024. február 12., 18:292024. február 12., 18:29
A határrendőrség éves mérlegét ismertető bukaresti sajtóértekezletén hétfőn Cornel-Laurian Stoica, a határrendészet ügyvivő parancsnoka kifejtette: a nyugat-balkáni útvonalon „Szerbia maradt a Horvátország és Magyarország felé irányuló illegális migráció legfontosabb tranzitországa”, de
Tavaly 803 migráns illegális határátlépési próbálkozását akadályozták meg a szerb határszakaszon: ez 98 százalékos csökkenésnek felel meg. A Romániába illegálisan érkező külföldiek közül most már az ukrán határon elfogott határsértők vannak többségben: tavaly a befelé tartó 6700 határsértő közül 4400 ukrán állampolgár volt, akik menedékjogot is kértek Romániától – ismertette az adatokat az MTI.
Míg a befelé irányuló határsértések száma 32,5 százalékkal csökkent, a kifelé tartó határsértők száma csaknem megduplázódott. A – főleg Magyarország felé – szökni próbáló migránsok száma tavaly elérte a 12 ezret, ami 93 százalékos növekedés 2022-höz képest.
Az ügyvivő parancsnok beszámolt arról is, hogy tavaly 338 román határrendőr vett részt 16 nemzetközi, az EU határvédelmi ügynöksége (Frontex) által szervezett küldetésben, a román parti őrség hajói például 3864 veszélyben lévő embert mentettek ki a Földközi-tengeren. A román határrendészet felszerelésének korszerűsítése érdekében több mint 400 millió eurós, hazai költségvetésből és uniós támogatásból származó program indult.
és megtette a szükséges előkészületeket, hogy Románia 17 repülőtéri és 5 kikötői határátkelőhelye március 31-től kezdődően belépjen az EU határellenőrzés nélküli övezetébe.
Romániában tavaly 16,5 százalékkal több illegális migránst tartóztattak fel, mint egy évvel korábban, a határsértők több mint 60 százalékát pedig a magyar határ felé igyekezve fogták el – közölte Cătălin Predoiu román belügyminiszter vasárnap.
A román bevándorlási főfelügyelőség pénteken közzétett adatai szerint tavaly 10 157 menedékkérelmet regisztráltak, a legtöbbet bangladesi és szíriai állampolgárok nyújtották be.
Bulgária 2025. május 1-től drágítja a matricákat, így azok, akik Bulgáriába vagy Görögországba tartanak autóval, többet fognak útdíjként fizetni.
Victor Ponta független román államfőjelölt visszalépését kéri Marcel Ciolacu kormányfő és több politikustársa a volt miniszterelnök egy, a 2014-es árvíz idején hozott döntése miatt.
A romániai polgárok csaknem 90 százaléka úgy véli, hogy az ország nemzeti érdeke, hogy az EU és a NATO tagja maradjon, de féltik az EU-tól a szuverenitást – derül ki egy friss felmérésből.
Idén februárban is negatív volt a természetes szaporulat Romániában: a népesség 10 559 fővel csökkent – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan ügyvivő államfő úgy véli, hogy a bíráknak és ügyészeknek nem kellene 47-50 éves korukban nyugdíjba vonulniuk, amikor szakmai életük csúcsán vannak.
Victor Ponta volt szociáldemokrata párti miniszterelnök elismerte: 11 évvel ezelőtt a hatóságok feje fölött átnyúlva utasítást adott romániai területek elárasztására, hogy megmentse az árvíztől Belgrádot.
„Abszolút helyes” Nicușor Dan bukaresti polgármester, független államelnök-jelölt szerint a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetőségének azon döntése, hogy őt támogatja a kampányban.
Crin Antonescu szerdán kijelentette, hogy amennyiben elnök lesz, élni fog a kegyelmi joggal, hogy a kisebb bűncselekményeket elkövetők elhagyhassák a börtönt.
A Románi által végrehajtott humanitárius küldetés keretében a román légierő egy repülőgépe szerda este leszállt az otopeni-i 90-es számú légibázison a Gázai övezetből hozott 18 palesztin pácienssel és ezeknek összesen 29 családtagjával a fedélzetén.
Szükséges a titkosszolgálatok reformja – szögezte le Ilie Bolojan ügyvivő román államfő.
szóljon hozzá!