A nagymamák hajlamosabbak segíteni, részt venni a gyermekgondozásban, mint a nagytaták
Fotó: 123RF
Egy friss tanulmány szerint Európában 24 és 60 százalék között változik annak a valószínűsége, hogy a nagyszülők segítséget nyújtsanak az unokákról való gondoskodásban. A listát Belgium és Hollandia vezeti 60 százalékkal, rögtön a nyomukban Franciaország és Dánia, míg a rangsor végén Lettország és Románia kullog alig 24 százalékkal.
2023. november 20., 17:252023. november 20., 17:25
Az European Journal of Ageing széleskörű kutatást végzett annak kapcsán, az elmúlt 15 évben miként változott az európai országokban annak valószínűsége, hogy a nagyszülők segítenek az unokák gondozásában, hosszabb vagy rövidebb időre vállalják a felvigyázásukat. Az eredmények azt mutatják, hogy a legtöbb országban nőtt a hajlandóság, például Csehországban 33 százalékról 47, Franciaországban 46 százalékról 58 százalékra, kontinensszinten
A tanulmány egyik következtetése, hogy a 26 vizsgált ország eredményei alapján általánosságban elmondható, miszerint nőtt a nagyszülői gyermekgondozás előfordulása. A kutatás kitért a nemi, illetve társadalmi különbségekre is, így nem meglepő módon az összegző tanulmány arra is rámutat, hogy
A társadalmi háttér, illetve az oktatási szint alapján nem voltak megfigyelhetőek egyértelmű eltérések, tendenciák, ám néhány esetben a kutatók következtetéseket tudtak levonni. Arra jutottak, hogy például Dániában, Finnországban és Belgiumban a magasabb iskolázottságú nagyszülők hajlamosabbak besegíteni az unokák gondozásába, mint kevésbé iskolázott társaik,
Sokszor jön jól, ha „kéznél vannak” a nagyszülők
Fotó: 123RF
A Hotnews portál által idézett tanulmány azt is vizsgálta, hogy a családi szolidaritás milyen összefüggésben van az állam által biztosított szociális és egészségügyi szolgáltatásokkal. A szerzők egy részének hipotézise az volt, hogy a társadalombiztosítás tekintetében bőkezű államokban alacsonyabb a családi szolidaritás, míg mások úgy vélekedtek, hogy a szociális segélyszolgáltatások ösztönözhetik a családon belüli generációs támogatást.
Az időigényes és „szakszerűbb” feladok ezekben az országokban a közszolgáltatások körébe tartoznak, így a nagyszülői segítség önkéntes jellegű, inkább a szabadidőhöz kapcsolódik. A skandináv országokban és Franciaországban az állam sok feladatot „levesz a szülők válláról”. Ezzel ellentétben például a dél-európai országokban és Lengyelországban szinte egyáltalán nem léteznek az állam által biztosított lehetőségek a gyermekgondozás területén, így ez a feladat a családtagokra hárul.
A tanulmány szerint Nyugat- és Észak-Európában az is nagy segítség a szülők számára, hogy sokkal több állás elérhető részmunkaidőben, így a szülő (általában az anya) azzal együtt, hogy dolgozik és bevételei vannak, a gyerekekre is tud időt fordítani, és a nagyszülőkre csak sürgős esetekben van szüksége.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy a kormány nem készül leépítésekre az egészségügyben.
Alkotmányellenesnek nyilvánította kedden az alkotmánybíróság a volt államfőket megillető juttatásokat eltörlő törvénymódosítást – értesült hivatalos forrásokból az Agerpres. A keresetet Traian Băsescu kezdeményezte 2022-ben.
A romániai polgárok többsége szerint Románia rossz irányba halad, és az Ilie Bolojan vezette új kormány sem lesz képes jó irányba fordítani – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Keddi ülése után a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) állásfoglalást tett közzé, amely szerint a bírák és ügyészek bérezése és nyugdíjazásuk rendszere nem kiváltság, hanem a jogállásuk alapvető eleme.
Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött kedden a ploiești-i bíróság. Az ítélet nem jogerős. A volt turisztikai minisztert jelenleg a ploiești-i megyei sürgősségi kórházban ápolják, miután vasárnap egy epehólyagműtéten esett át.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
szóljon hozzá!