A nagymamák hajlamosabbak segíteni, részt venni a gyermekgondozásban, mint a nagytaták
Fotó: 123RF
Egy friss tanulmány szerint Európában 24 és 60 százalék között változik annak a valószínűsége, hogy a nagyszülők segítséget nyújtsanak az unokákról való gondoskodásban. A listát Belgium és Hollandia vezeti 60 százalékkal, rögtön a nyomukban Franciaország és Dánia, míg a rangsor végén Lettország és Románia kullog alig 24 százalékkal.
2023. november 20., 17:252023. november 20., 17:25
Az European Journal of Ageing széleskörű kutatást végzett annak kapcsán, az elmúlt 15 évben miként változott az európai országokban annak valószínűsége, hogy a nagyszülők segítenek az unokák gondozásában, hosszabb vagy rövidebb időre vállalják a felvigyázásukat. Az eredmények azt mutatják, hogy a legtöbb országban nőtt a hajlandóság, például Csehországban 33 százalékról 47, Franciaországban 46 százalékról 58 százalékra, kontinensszinten
A tanulmány egyik következtetése, hogy a 26 vizsgált ország eredményei alapján általánosságban elmondható, miszerint nőtt a nagyszülői gyermekgondozás előfordulása. A kutatás kitért a nemi, illetve társadalmi különbségekre is, így nem meglepő módon az összegző tanulmány arra is rámutat, hogy
A társadalmi háttér, illetve az oktatási szint alapján nem voltak megfigyelhetőek egyértelmű eltérések, tendenciák, ám néhány esetben a kutatók következtetéseket tudtak levonni. Arra jutottak, hogy például Dániában, Finnországban és Belgiumban a magasabb iskolázottságú nagyszülők hajlamosabbak besegíteni az unokák gondozásába, mint kevésbé iskolázott társaik,
Sokszor jön jól, ha „kéznél vannak” a nagyszülők
Fotó: 123RF
A Hotnews portál által idézett tanulmány azt is vizsgálta, hogy a családi szolidaritás milyen összefüggésben van az állam által biztosított szociális és egészségügyi szolgáltatásokkal. A szerzők egy részének hipotézise az volt, hogy a társadalombiztosítás tekintetében bőkezű államokban alacsonyabb a családi szolidaritás, míg mások úgy vélekedtek, hogy a szociális segélyszolgáltatások ösztönözhetik a családon belüli generációs támogatást.
Az időigényes és „szakszerűbb” feladok ezekben az országokban a közszolgáltatások körébe tartoznak, így a nagyszülői segítség önkéntes jellegű, inkább a szabadidőhöz kapcsolódik. A skandináv országokban és Franciaországban az állam sok feladatot „levesz a szülők válláról”. Ezzel ellentétben például a dél-európai országokban és Lengyelországban szinte egyáltalán nem léteznek az állam által biztosított lehetőségek a gyermekgondozás területén, így ez a feladat a családtagokra hárul.
A tanulmány szerint Nyugat- és Észak-Európában az is nagy segítség a szülők számára, hogy sokkal több állás elérhető részmunkaidőben, így a szülő (általában az anya) azzal együtt, hogy dolgozik és bevételei vannak, a gyerekekre is tud időt fordítani, és a nagyszülőkre csak sürgős esetekben van szüksége.
Bulgária 2025. május 1-től drágítja a matricákat, így azok, akik Bulgáriába vagy Görögországba tartanak autóval, többet fognak útdíjként fizetni.
Victor Ponta független román államfőjelölt visszalépését kéri Marcel Ciolacu kormányfő és több politikustársa a volt miniszterelnök egy, a 2014-es árvíz idején hozott döntése miatt.
A romániai polgárok csaknem 90 százaléka úgy véli, hogy az ország nemzeti érdeke, hogy az EU és a NATO tagja maradjon, de féltik az EU-tól a szuverenitást – derül ki egy friss felmérésből.
Idén februárban is negatív volt a természetes szaporulat Romániában: a népesség 10 559 fővel csökkent – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan ügyvivő államfő úgy véli, hogy a bíráknak és ügyészeknek nem kellene 47-50 éves korukban nyugdíjba vonulniuk, amikor szakmai életük csúcsán vannak.
Victor Ponta volt szociáldemokrata párti miniszterelnök elismerte: 11 évvel ezelőtt a hatóságok feje fölött átnyúlva utasítást adott romániai területek elárasztására, hogy megmentse az árvíztől Belgrádot.
„Abszolút helyes” Nicușor Dan bukaresti polgármester, független államelnök-jelölt szerint a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetőségének azon döntése, hogy őt támogatja a kampányban.
Crin Antonescu szerdán kijelentette, hogy amennyiben elnök lesz, élni fog a kegyelmi joggal, hogy a kisebb bűncselekményeket elkövetők elhagyhassák a börtönt.
A Románi által végrehajtott humanitárius küldetés keretében a román légierő egy repülőgépe szerda este leszállt az otopeni-i 90-es számú légibázison a Gázai övezetből hozott 18 palesztin pácienssel és ezeknek összesen 29 családtagjával a fedélzetén.
Szükséges a titkosszolgálatok reformja – szögezte le Ilie Bolojan ügyvivő román államfő.
szóljon hozzá!