Elkészült Románia 2024-es egészségügyi térképe
Fotó: Pixabay
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) legfrissebb adataiból.
2025. június 30., 10:172025. június 30., 10:17
Az elmúlt év végére több mint 69 000 egészségügyi egység működött az országban, ebből 57 000 városokban és csak 12 000 vidéken. A különbség a legfontosabb szolgáltatási területeken is megmutatkozik:
A szakrendelők esetében a különbség még szembetűnőbb: 14 300 független szakorvosi rendelő működik városokban, míg vidéken csupán 871, ami 16,5-szeres különbséget jelent. A vidéki lakosság így sokkal nehezebben jut hozzá szakorvosi ellátáshoz: egy vidéki szakorvosi rendelőre átlagosan 15,2-szer több lakos jut, mint egy városira.
A kórházi ellátás is bővült a közelmúltban: 2024-ben 558 kórház működött az országban, szemben a 2023-as 554-gyel. Ezek mellett további 183 intézmény nyújtott nappali ellátást vagy ambuláns kezeléseket, ami húsz egységgel több az előző évhez képest – írja az Agerpres.
A teljes kórházi férőhelyek száma 136 700 volt, ebből 126 300 ágy városokban, és csupán 10 400 vidéken állt rendelkezésre. A nappali ellátáshoz kapcsolódó ágyak száma 11 400, melyek közül mindössze 490 volt vidéken. Az aktív kórházi ellátást igénybe vevő betegek száma 3,9 millió fő volt, míg nappali kórházi kezelésben 6 millió páciens részesült – ez közel egymillióval több, mint 2023-ban. Az átlagos kórházi tartózkodás 6,8 nap volt páciensenként.
Külön figyelmet érdemelnek a hosszú távú ellátást nyújtó intézmények is: a szociális ellátást igénylő páciensek átlagosan 196 napot töltöttek ilyen intézményekben, míg a tuberkulózis megelőzésére és kezelésére szolgáló létesítményekben az átlagos tartózkodási idő 137,9 nap volt. A TBC-s betegek speciális szanatóriumokban átlagosan 23,3 napot töltöttek.
A háziorvosi szakterület továbbra is a legnépesebb, ezt követi a belgyógyászat, az intenzív terápiás szakterület, a gyermekgyógyászat és az általános orvostan.
A ritkábban választott szakterületek közé tartozik a nukleáris medicina (118 orvos), a sportorvoslás (128), valamint a rehabilitációs medicina (141). A gyógyszerészek száma ugyanakkor csökkent: 2024-ben 21 200-an dolgoztak ezen a területen, ami 500 fős visszaesést jelent az előző évhez képest.
A személyzet eloszlása is egyenlőtlen: vidéken egy háziorvosra átlagosan 2307 lakos jut, míg városban csak 1148. A fogorvosoknál még nagyobb az eltérés: vidéken 3941, városban 522 lakos jut egy orvosra. A gyógyszerészeknél ez az arány vidéken 2548, míg városban mindössze 562 fő.
A legfelsőbb bíróság szerdán elrendelte a Horațiu Potra csapatához tartozó zsoldosok előzetes letartóztatásának újabb 30 napos meghosszabbítását.
A környezetvédelmi minisztérium törvényjavaslatot fog előterjeszteni, amelyben a medvék etetéséért kiszabható bírságok drasztikus emelését irányozza elő – jelentette be szerdán Diana Buzoianu miniszter.
Megsokasodtak Romániában a legionárius, neonáci és antiszemita megnyilvánulások a 2024–2025-ös választási időszakban – állapította meg az Elie Wiesel Nemzeti Holokausztkutató Intézet éves jelentésében.
Radu Marinescu igazságügyi miniszter szerint hatalmas vészjelzés, hogy nem volt nyomkövető karkötője a Maros megyei gyilkosság elkövetőjének.
A romániai polgárok többsége büszke országára – derül ki egy közvélemény-kutatásból.
A Delta katasztrófavédelmi felügyelőség 12 hívást regisztrált a keddről szerdára virradó éjszaka Tulcea megye lakóitól, akiket megrémítettek az ukrajnai Iszmail városát ért orosz dróntámadások, mivel nem kaptak Ro-Alert figyelmeztetést a hatóságoktól.
A munkaügyi és az egészségügyi minisztérium közösen átvizsgálja a rokkantsági igazolvány kiadásához szükséges kritériumok listáját – jelentette be kedd este az Antena 1 műsorában Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) kilenc déli megyére hőségriasztást, az ország több mint felére zivatarokra figyelmeztető riasztást adott ki szerdán.
A tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragását célzó második megszorító csomagot nem felelősségvállalással kell elfogadtatni – jelentette ki a legnagyobb kormányerő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) több vezető politikusa is.
Teodor Țigan, a Romsilva korábbi vezérigazgatója – aki azzal került be a híradásokba, hogy nyugdíjazásakor közel bruttó 100 000 eurós prémiumot kapott – beperelte az állami erdészetet.
szóljon hozzá!