Fotó: Román védelmi minisztérium
Nem kell a kötelező sorkatonai szolgálat visszaállításától tartani az ukrajnai háború miatt – erősítette meg ismét Vasile Dîncu védelmi miniszter. Mint mondta, a háború tanulsága éppen az, hogy nem a hadsereg létszáma a fontos.
2022. július 21., 19:352022. július 21., 19:35
Az Ukrajna ellen Oroszország által indított, elhúzódó háború miatti védelmi intézkedések között továbbra sem számolnak azzal Bukarestben, hogy visszaállítsák a kötelező sorkatonai szolgálatot. Ezt Vasile Dîncu védelmi miniszter erősítette meg. A tárcavezető szerdán este a Digi 24 hírcsatornának nyilatkozva leszögezte:
„Az ukrajnai, illetve az afganisztáni és iraki háború is egyértelműen rávilágított egy dologra, amely a korszerű hadseregek szervezési elvei közé is bekerült: nem a katonák száma adja egy hadsereg erejét, nem az alakulatok nagy száma a fontos. A lényeg az, hogy kis, szuperszakosodott, és szuperprofesszionális fegyverekkel rendelkező egységek legyenek. Egy olyan hadseregből, amilyet az oroszok vittek Ukrajnába – fiatal sorozottak, akik azt sem tudják, hol vannak –, nem lehet erős hadsereget kovácsolni. Ezért megmaradunk a profi hadseregnél” – hangsúlyozta Dîncu.
Dîncu kifejtette, a cél az, hogy ütőképes operatív tartalékállomány álljon rendelkezésre, ennek a feltöltésén most dolgoznak.
Hozzáfűzte, a következő 2–3 évben arra számítanak, hogy 10–15 ezer fővel nő a tartalékosok száma. Az önkéntes sorkatonai szolgálatra azon, 18 és 35 év közötti férfiak és nők jelentkezését várják, akik állandó romániai lakhellyel rendelkeznek, és korábban nem kaptak katonai kiképzést.
Amúgy nem lenne példa nélküli a sorkatonaság visszaállítása egy NATO-tagállamban: Lettország az Ukrajna elleni orosz invázióra hivatkozva július elején jelentette be, hogy ismét bevezeti az intézményt.
Aggasztják Bukarestet Oroszország ukrajnai akciói
Aggasztónak nevezte Vasile Dîncu védelmi miniszter, hogy Oroszország a jelek szerint nem elégszik meg a Donbasz elfoglalásával, hanem további területeket is annektálni akar. Mint megírtuk, Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerdán, arra hivatkozva, hogy a Nyugat nagy hatótávolságú rakétarendszereket szállít Ukrajnának, az Ukrajna elleni „különleges hadművelet” földrajzi koordinátái megváltoztak, Oroszország a nagy hatótávolságú nyugati fegyverek érkezése miatt távolabbra fogja tolni magától a jelenlegi harcvonalat. A tárcavezető azt mondta, hogy a háború célja Moszkva szempontjából változatlanul Ukrajna „nácitlanítása” és demilitarizálása, abban az értelemben, hogy ennek az országnak a területéről nem érheti semmilyen fenyegetés Oroszország biztonságát. Lavrov szerint az orosz fél a március végi isztambuli kétoldalú tárgyaláson kész lett volna elfogadni az akkori helyzetből kiinduló ukrán megállapodási javaslatot.
Közölte, hogy a „földrajz” mostanra megváltozott, már nemcsak a szakadár Donyecki és a Luhanszki Népköztársaságot, hanem Herszon és Zaporizzsja megyét és más ukrajnai területeket is érinti, „és ez a folyamat folytatódik, méghozzá következetesen és kitartóan folytatódik”. Ennek kapcsán Vasile Dîncu azt mondta: látható, hogy az oroszok nem álltak meg Ukrajnában, csak a készleteiket és az egységeiket töltötték föl. A céljaik között szerinte továbbra is szerepel Odessza elfoglalása is, ami azt jelenti, hogy szeretnének eljutni a Moldovai Köztársaság határáig. Mindez, azzal együtt, hogy az oroszok a megszállt területeken elkezdték az orosz közigazgatás kiépítését, és orosz okmányokkal látják el az embereket, kimondottan aggasztó Dîncu szerint.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
Elfogadta szerdán a kormány a 2024-2030-as időszakra szóló országos szülőtámogatási stratégiát.
Kilenc év telt el a 65 halálos áldozatot követelő bukaresti Colectiv-tragédia óta, és még mindig nem készültek el a súlyos égési sérüléseket kezelő romániai központok.
Az év első kilenc hónapjában tíz százalékkal, csaknem 300-ra emelkedett a román-bolgár államhatár folyami szakaszán elfogott határsértők száma a tavalyi év azonos időszakához képest – közölte szerdán a határrendészet giurgiui regionális felügyelősége.
A Föld klímája vészes tempóban változik, és a legfrissebb adatok szerint már 1,48 Celsius-fokkal meghaladta az iparosodás előtti átlaghőmérsékletet. Románia is keményen szembesül a következményekkel.
A világ több pontján választási manipuláció gyanújával keveredett izraeli üzletemberrel találkozott Mircea Geoană független államfőjelölt, a NATO korábbi helyettes főtitkára – jelentette be Elena Lasconi, az USR elnöke és államfőjelöltje.
Újabb öt kábítószer és pszichotróp anyag kerül fel az ellenőrzés alatt álló drogok és kábítószer-prekurzorok listájára – jelentette be a szerdai kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Bár az elmúlt időszakban több felmérés is azt mutatta, hogy Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke nem jut be az elnökválasztás második fordulójába, egy új kutatás most számára kedvező eredményt hozott.
szóljon hozzá!