Fotó: Pixabay.com
Azonnali intézkedések hiányában teljesen elsivatagosodhat Románia déli része 50 éven belül – jelentette ki Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
2024. június 26., 18:442024. június 26., 18:44
A szaktárcavezető úgy fogalmazott, húsz év múlva Románia éghajlata nagyon hasonló lesz Görögországéhoz. A környezetvédelmi miniszter kedd este az Europa FM rádiónak nyilatkozott, az interjút a Hotnews.ro hírportál idézte.
Az Országos Meteorológiai Szolgálatnál (ANM) dolgozó kollégákkal folytatott megbeszéléseink alapján kiderült: azonnali intézkedések nélkül Románia déli része teljesen elsivatagosodik 50 éven belül. Ahogy a meteorológusok mondják, 20 év múlva Románia éghajlata nagyon hasonlítani fog Görögországéra” – mondta Fechet. Arra a kérdésre, hogy mit kell tenni, a környezetvédelmi miniszter azt mondta, hogy nagyszabású erdősítési kampányokra van szükség.
„Évente 1000 hektár szántóföldet veszít el az ország. Ahhoz, hogy megállítsuk az elsivatagosodást délen, erdősíteni kell. Tömeges erdősítési kampányokra lesz szükségünk az »olténiai Szaharában«, ahogy mi hívjuk, Mehedinți, Dolj megyében. Rendelkezésünkre állnak az országos erdősítési program forrásai, ezeket ki kell használni” – tette hozzá a környezetvédelmi miniszter.
Románia déli részén mintegy 30 napon át intenzív hőséget mértek, az európai maximumot Dél-Spanyolországban mérték, 80 napig tartó kánikulát. Az InfoClima.ro-n megjelent cikkben Bogdan Antonescu fizikus az Európai Kopernikusz Ügynökség Európa éghajlata 2023 című, éves jelentését elemezte, és néhány adatot kivonatolt Romániára vonatkozóan.
Románia területének nagy részén 2023 volt a legmelegebb év, ha az elmúlt 74 év adatait vesszük alapul. A havi hőmérsékleti eltéréseket tekintve az április-június hónapokat az 1991-2020-as referencia-időszakhoz képest alacsonyabb hőmérséklet jellemezte. A többi hónapban pozitív középhőmérsékleti szélsőségek voltak, ezek közül kiemelkedik a 2023. januári hőmérsékleti rekord.
A hegyvidéki régiók kivételével 2023-ban Romániában nőtt a napsütéses periódusok időtartama. A déli és keleti régiókban az 1991-2020-as átlaghoz képest akár 6%-os növekedést is megfigyeltek. 2023-ban a felhőborítottság szintén 6%-kal csökkent Romániában az 1991-2020-as átlaghoz képest.
A tengerfelszín hőmérséklete valamennyi európai tengerben magasabb volt a szokásosnál. Az elmúlt évben nagy kiterjedésű erdőtüzek égtek: főként az Ibériai-félszigeten, Szicíliában és Görögországban. Összesen 5000 négyzetkilométernyi erdő – azaz London, Párizs és Berlin közös összterületének megfelelő régió – égett le a 2023-as forró időszakban.
Rekordmeleg nyártól és a tavalyiakhoz hasonló erdőtüzektől tartanak Görögországban, ahol az elmúlt rekordmeleg tél is „komoly figyelmeztetést” jelent.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
szóljon hozzá!