Fotó: Román védelmi minisztérium
Napokon belül végleg búcsút vesz Románia a szovjet gyártmányú MiG-21 LanceR típusú repülőgépeitől: a védelmi tárca közölte, hogy a Román Légierő MiG-21 LanceRei május 15-én, hétfőn repülnek utoljára.
2023. május 10., 14:102023. május 10., 14:10
2023. május 10., 14:142023. május 10., 14:14
A kedd esti közlemény szerint hétfőn 11 órai kezdettel katonai és egyházi szertartásokat tartanak, beszédeket mondanak, kitüntetéseket adnak át, kiállításokat szerveznek, és MiG-21 LanceR repülőgépek szállnak fel és mennek függőlegesen, mind a az aranyosgyéresi, mind a borceai légi támaszpontról.
Ugyanezen a napon, 12 órai kezdettel a bákói légi támaszpont megnyitja kapuit a repülés szerelmesei előtt.
A belépés ingyenes, és a nagyközönség megtekintheti a másik két légibázisról felszálló MiG-21 LanceR repülőgépeket, valamint megtekintheti az egység múzeumát.
A Román Légierő
A földi légvédelmi rendszerek szintén folytatják a légtérrendészeti feladatok végrehajtását a nemzeti parancsnokság alatt, valamint a NATO integrált lég- és rakétavédelmi rendszerén belül.
A MiG-21 LanceReket a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) 083/2022-es határozata értelmében vonják ki a forgalomból.
A légierő még januárban kezdte meg a MiG-21-esek kivonását a forgalomból.
A gépeket a bákói 95-ös számú légi támaszpontra küldik, ott raktározzák majd őket.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács tavalyi döntése értelmében a MiG-21 LanceR-eket 2023 május 15-éig kell kivonni a forgalomból. A döntés annak nyomán született, hogy a MiG-21 LanceR flotta gépeit közel egy hónapig nem engedték felszállni, mivel korábban több incidens is történt – tavaly márciusban az egyik gép le is zuhant. A román légierő jelenleg 17, Portugáliától használtan vásárolt, de felújított amerikai gyártmányú F-16-os vadászgéppel rendelkezik, a védelmi tárca pedig tavaly novemberben további 32 használt F-16-os vásárlásáról írt alá szerződést a norvég kormánnyal.
Bár a pontos számot nem hozták nyilvánosságra, Románia jelenleg még mintegy 30 MiG-21 LanceR vadászgéppel rendelkezik. Ebből azonban csak 24 vagy 26 üzemképes.
A MiG-21-esek a 60-as és a 80-as évek időszakában kerültek a román légierő birtokába, összesen közel 400 darabot vásároltak.
A rendszerváltozás utáni román kormányok 111 MiG-21-es felújításáról döntöttek, az 1997 és 2002 között izraeli segítséggel felújított, és NATO-kompatibilis berendezésekkel ellátott gépek azóta is szolgálnak – igaz, az utóbbi években több is lezuhant közülük.
Ezért is vonják most ki őket a forgalomból. Így Románia hétfőtől csupán F-16-osokkal rendelkezik majd – igaz, Klaus Iohannis államfő középtávú tervként ötödik generációs F-35-ösök beszerzését is kilátásba helyezte.
Hívószámhamisítással (ID spoofing) operáló, hatósági telefonhívásokat imitáló csalások terjedésére figyelmeztet Romániában a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT).
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
szóljon hozzá!