Összemegy a fizetése? Jó ideje Mircea Geoană helyettes NATO-főtitkárt mérik a legesélyesebb államfőjelöltként
Fotó: Helsinki.mae.ro
Az egyes közvélemény-kutatások által legnépszerűbb lehetséges államfőjelölteknek „kikiáltott” politikusok többsége most kevesebbet keres, mint amennyi Klaus Iohannis jelenlegi elnök fizetése, viszont a jövő évi választás legfőbb esélyeseként számon tartott utódjelöltnek jóval kisebb alapbérrel kell számolnia, ha valóban elfoglalná a legfőbb romániai közméltóság székét.
2023. november 15., 20:532023. november 15., 20:53
A bérösszevetést a Wall-street.ro portál készítette, mégpedig egy szeptemberi közvélemény-kutatásból kiindulva, amelyből kirajzolódott a nyolc legnépszerűbb lehetséges államfőjelölt. A felmérés Mircea Geoană helyettes NATO-főtitkárt, korábbi szociáldemokrata pártelnököt hozta ki „győztesként”. A gazdasági portál megvizsgálta, hogy mennyi jelenleg a magas rangú tisztségviselő fizetése:
Megjegyzendő, hogy a portál szinte valamennyi politikus esetében a hivatalos, közintézmények által biztosított alapfizetést vetette össze, a különböző jutalékok, pótlékok, bónuszok, illetve egyéb jövedelemforrások nem szerepelnek az összegekben.
Geoanát a PSD jelenlegi elnöke, Marcel Ciolacu követte a népszerűségi listán az Inscop szeptemberi felmérésében (25,3, illetve 19,5%). A jelenlegi miniszterelnöknek 14 ezer lejt penget le a képviselőház, míg a harmadik helyezett George Simionnak, a szélsőjobboldali AUR „üdvöskéjének” (18,7%) 11 400 lejt. Nicolae Ciucă, a szenátus és a Nemzeti Liberális Párt elnöke (11,2%) nemcsak a parlamenttől, hanem katonatisztként a védelmi minisztériumtól is kap juttatást, összesen 31 800 lej értékben.
Az AUR-ból kizárt, a parlamentben függetlenként „dínomdánomozó” Diana Șoșoacă (10,1%) 11 ezer lejt visz haza az alsóházból, akárcsak Cătălin Drulă (5,6%), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) ellenzéki politikusa. A jelenleg európai parlamenti képviselőként tevékenykedő Dacian Cioloș (4,1%) alapból 36 000 lejt keres Brüsszelben.
Kelemen – még miniszterelnök-helyettesként kapott – kormányjuttatása évi 172 ezer lej volt, ami havi 14 300 lejt jelent.
Egyébként az Inscop szeptember óta kiadott egy újabb, a legnépszerűbb lehetséges államfőjelölteket felvonultató listát is. A november elején közölt adatok szerint Mircea Geoană továbbra is az élen áll. Főbb változás, hogy az USR „zászlóvivője” már nem Cătălin Drulă, hanem (a hagyományos család melletti kiállása következtében a párt EP-listavezetői szerepétől megfosztott) Elena Lasconi, akinek „jót tett” a botrány, hiszen már 12,1 százalékon mérték Drulă korábbi 5,6-jához képest. Lasconi Câmpulung polgármestereként évi 116 ezer, azaz havi 9600 lejt keresett.
Továbbra is Mircea Geoană helyettes NATO-főtitkárt, korábbi szociáldemokrata pártelnököt látnák a legtöbben szívesen Románia következő államfőjeként – derül ki egy friss felmérésből.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!