Összemegy a fizetése? Jó ideje Mircea Geoană helyettes NATO-főtitkárt mérik a legesélyesebb államfőjelöltként
Fotó: Helsinki.mae.ro
Az egyes közvélemény-kutatások által legnépszerűbb lehetséges államfőjelölteknek „kikiáltott” politikusok többsége most kevesebbet keres, mint amennyi Klaus Iohannis jelenlegi elnök fizetése, viszont a jövő évi választás legfőbb esélyeseként számon tartott utódjelöltnek jóval kisebb alapbérrel kell számolnia, ha valóban elfoglalná a legfőbb romániai közméltóság székét.
2023. november 15., 20:532023. november 15., 20:53
A bérösszevetést a Wall-street.ro portál készítette, mégpedig egy szeptemberi közvélemény-kutatásból kiindulva, amelyből kirajzolódott a nyolc legnépszerűbb lehetséges államfőjelölt. A felmérés Mircea Geoană helyettes NATO-főtitkárt, korábbi szociáldemokrata pártelnököt hozta ki „győztesként”. A gazdasági portál megvizsgálta, hogy mennyi jelenleg a magas rangú tisztségviselő fizetése:
Megjegyzendő, hogy a portál szinte valamennyi politikus esetében a hivatalos, közintézmények által biztosított alapfizetést vetette össze, a különböző jutalékok, pótlékok, bónuszok, illetve egyéb jövedelemforrások nem szerepelnek az összegekben.
Geoanát a PSD jelenlegi elnöke, Marcel Ciolacu követte a népszerűségi listán az Inscop szeptemberi felmérésében (25,3, illetve 19,5%). A jelenlegi miniszterelnöknek 14 ezer lejt penget le a képviselőház, míg a harmadik helyezett George Simionnak, a szélsőjobboldali AUR „üdvöskéjének” (18,7%) 11 400 lejt. Nicolae Ciucă, a szenátus és a Nemzeti Liberális Párt elnöke (11,2%) nemcsak a parlamenttől, hanem katonatisztként a védelmi minisztériumtól is kap juttatást, összesen 31 800 lej értékben.
Az AUR-ból kizárt, a parlamentben függetlenként „dínomdánomozó” Diana Șoșoacă (10,1%) 11 ezer lejt visz haza az alsóházból, akárcsak Cătălin Drulă (5,6%), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) ellenzéki politikusa. A jelenleg európai parlamenti képviselőként tevékenykedő Dacian Cioloș (4,1%) alapból 36 000 lejt keres Brüsszelben.
Kelemen – még miniszterelnök-helyettesként kapott – kormányjuttatása évi 172 ezer lej volt, ami havi 14 300 lejt jelent.
Egyébként az Inscop szeptember óta kiadott egy újabb, a legnépszerűbb lehetséges államfőjelölteket felvonultató listát is. A november elején közölt adatok szerint Mircea Geoană továbbra is az élen áll. Főbb változás, hogy az USR „zászlóvivője” már nem Cătălin Drulă, hanem (a hagyományos család melletti kiállása következtében a párt EP-listavezetői szerepétől megfosztott) Elena Lasconi, akinek „jót tett” a botrány, hiszen már 12,1 százalékon mérték Drulă korábbi 5,6-jához képest. Lasconi Câmpulung polgármestereként évi 116 ezer, azaz havi 9600 lejt keresett.
Továbbra is Mircea Geoană helyettes NATO-főtitkárt, korábbi szociáldemokrata pártelnököt látnák a legtöbben szívesen Románia következő államfőjeként – derül ki egy friss felmérésből.
A román sajtóban felröppent a hír, hogy az RMDSZ Asztalos Csaba jogászt, az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) elnökét jelöli az alkotmánybíróság új magyar tagjának, miután Varga Attila kilenc éves mandátuma idén nyáron lejár.
A Dolj megyei törvényszék elrendelte pénteken az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és három családtagjának előzetes letartóztatását.
Hívószámhamisítással (ID spoofing) operáló, hatósági telefonhívásokat imitáló csalások terjedésére figyelmeztet Romániában a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT).
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
szóljon hozzá!