Választási szuperév. Már a képviselők és szenátorok megválasztására készül a román kormány
Fotó: Tuchiluș Alex
A kormány elfogadta az idei parlamenti választások menetrendjéről, szervezéséről, lebonyolításáról és költségeiről szóló határozatokat – számolt be szerdai sajtótájékoztatóján Mihai Constantin kormányszóvivő. Mint részletezte, a szenátusi és képviselőházi választások előkészítésének, megszervezésének és zökkenőmentes lebonyolításának becsült költsége összesen 878,103 millió lej.
2024. augusztus 21., 15:542024. augusztus 21., 15:54
Emlékeztetett arra, hogy a választási menetrend szerint az első lépés a Központi Választási Iroda (BEC) létrehozása lesz.
A külföldi lakóhelyű vagy tartózkodási helyű román polgárok szeptember 16-án kérhetik felvételüket a választási névjegyzékbe. Ezt megtehetik az Állandó Választási Hatóság (AEP) által létrehozott votstrainatate.ro weboldalon – sorolta a tudnivalókat Mihai Constantin.
Az Agerpres hírügynökség által idézett tájékoztatás szerint a külföldi lakóhelyű vagy tartózkodási helyű román állampolgárok számára fenntartott választókerület szenátusi és a képviselőházi jelöltjeinek listáját október 2-ig lehet benyújtani a BEC-hez. A nemzeti kisebbségek szervezeteinek szintén október 2-ig kell benyújtaniuk a jelöltlistáikat valamennyi választókerületben.
A pártok, pártszövetségek és választási szövetségek szintén október 17-ig nyújthatják be a BEC-hez a jelöltlistáikat, és ugyanez a határideje a független jelöltek regisztrálásának is – mondta el Constantin.
Közlése szerint a jelölőszervezetek október 22-ig terjeszthetik be a BEC-hez a választási logójukat. A parlamenti választásokon részt vevő pártok, pártszövetségek, választási szövetségek és a nemzeti kisebbségek szervezetei számára biztosított műsoridőt október 31-ig kell meghatározni.
A választási kampány november elsején kezdődik és november 30-án 7 órakor ér véget.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az év végi államelnöki és a parlamenti választások megszervezéséről.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!