A külügyminisztérium a napokban helyzete tisztázására szólította fel Románia lisszaboni nagykövetét, miután a Szekuritáté Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS) feltárta, hogy 13 éven keresztül együttmûködött a Ceauºescu-diktatúra elnyomó gépezetével. Gabriel Gafiþa dossziéját nemrég továbbította a CNSAS a bukaresti törvényszékhez, amely a módosított átvilágítási törvény értelmében illetékes megállapítani a diplomatáról, hogy politikai rendõrségi tevékenységet folytatott-e. Gafiþát 25 évesen, 1977-ben szervezte be a hírszerzés, amely pénzzel, sõt konyakkal is honorálta, hogy a fiatal író – Rosetty fedõnéven – rendszeresen jelentett romániai írókról, költõkrõl, mûvészekrõl.
A diplomáciába 1990-ben átigazolt Gafiþa a Rompres hírügynökségnek elismerte, hogy fiatalon „kapcsolatba került” szekus tisztekkel, ám tagadta, hogy politikai rendõrségi tevékenységet folytatott. A lisszaboni diplomata – aki korábban Kanadában és Malajziában töltött be nagyköveti posztot – egyébként 1977-tõl a rendszerváltásig a bukaresti Kriterion Könyvkiadó szerkesztõje volt, így a magyar írók-költõk „irredenta” tevékenységérõl is beszámolt a titkosszolgálatnak. H. Szabó Gyula – aki szerkesztõként 13 évig egy irodában dolgozott Gafiþával – a Krónikának elmondta: a most feltárt információk alapján nem kételkedik volt kollégája ügynök múltjában, habár akkoriban nem sejtette róla, és megbízott benne. „Egyedüli román szerkesztõ volt, aki arra kért, hogy a társaságában nyugodtan beszéljünk magyarul. Nyíltan beszéltünk vele a hatalom szemében tetszõ dolgokról is. Ha valóban ügynök volt, akkor nagyszerû tagja volt a hálózatnak, és elszomorít, mivel értelmes, okos, jó írónak ismertem” – nyilatkozta a Kriterion igazgatója, hasznosnak nevezve, hogy az átvilágítási folyamat során Gabriel Gafiþa múltját is sikerült feltárni.
Elutasította a bukaresti ítélőtábla annak a 17 éves romániai diáknak a kiadatását, akit az Egyesült Államokban azzal vádolnak, hogy több száz bombafenyegetést küldött amerikai intézményeknek, illetve kiskorú lányokat vett rá erőszakos cselekményekre.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje 52 százalékkal vezet a 48 százalékon mért Nicușor Dannal szemben az elnökválasztás vasárnapi második fordulója előtt a CURS közvélemény-kutató kedden ismertetett felmérése szerint.
Nem zárta ki Sorin Grindeanu közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) első alelnöke, hogy a párt ellenzékből támogasson egy kisebbségi kormányt, de leszögezte: előbb megvárják az elnökválasztás vasárnapi második fordulójának az eredményét.
A román belügyminisztérium Facebook-oldalán hívta fel a figyelmet kedden, hogy a közösségi médiában egy romániai merényletről szóló videós álhír terjed.
Hosszas hallgatás után üzenetet tett közzé Călin Georgescu, a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali jelölt, ám nem buzdított egyértelműen arra, hogy az emberek az őt „helyettesítő” George Simionra szavazzanak.
Kedden elkezdődött a másodikosok országos képességfelmérője az anyanyelv és irodalom tantárggyal.
Teljesen eltűnt a különbség a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott két jelölt, George Simion és Nicușor Dan között, olyannyira, hogy fej-fej mellett, egyenlő támogatottsággal állnak – legalábbis ez áll az AtlasIntel friss felmérésében.
Közleményben fejezte ki aggodalmát az Országos Audiovizuális Tanács (CNA), miután George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és a szélsőjobboldal államfőjelöltje tudtukon kívül lefilmezte a Digi 24 újságíróit, és sértegette is őket.
Az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz fordulnak az USR parlamenti képviselői, miután George Simion, az AUR elnökjelöltje azt állította a blogján, hogy kritikusai „zavart elméjű” és „irracionális” emberek.
Hallgatólagosan elfogadta a képviselőház azt a törvénytervezetet, amely értelmében a köztisztséget betöltő pedagógusok legtöbb öt egymást követő éven át tarthatják fent tanári állásukat.