Fotó: Presidency.ro
A bukaresti külügyminisztérium pénteki közleményében egy olyan nyilatkozatot kér számon Novák Katalin magyar köztársasági elnökön, amelyhez nagyon hasonlót Klaus Iohannis államfő is megfogalmazott a külföldön élő román diaszpórával kapcsolatban.
2022. május 22., 11:152022. május 22., 11:15
2022. május 22., 11:302022. május 22., 11:30
A román külügyi tárca azt a Facebook-bejegyzést kifogásolta, amelyben Magyarország nemrég hivatalba lépett elnöke a Kelemen Hunor RMDSZ-elnökkel folytatott kolozsvári megbeszélését követően közölte: államfőként kiemelt feladatának tartja az összmagyarság képviseletét, így számára nincs különbség a tekintetben, hogy valaki határ melyik oldalán él. „A magyar az magyar, s pont” – írta a közösségi oldalon Novák Katalin.
„Ezen túlmenően a magyar nemzetiségű román állampolgárok identitáshoz (etnikai, kulturális, vallási, nyelvi) fűződő jogai tiszteletben tartásának elemi felelőssége állampolgárság szerinti államként Romániát illeti, Magyarország anyaországként legfeljebb a kulturális kapcsolatok megerősítésében lehet érdekelt” – szerepel a Bogdan Aurescu vezette külügyi tárca honlapján közzétett állásfoglalásban.
Heves támadást intézett Bogdan Aurescu román külügyminiszter az erdélyi magánlátogatáson tartózkodó Novák Katalin magyar köztársasági elnök ellen.
2015 szeptemberében például a Smart diaspora (Okos diaszpóra) című bukaresti konferencián mondott beszédében a szász származású elnök rendkívül fontos kérdésnek tartotta a külföldön élő románok képviseletét, az anyaországhoz való kötődésük megerősítését, az identitásuk megőrzéséhez nyújtott segítséget. Elengedhetetlennek tartotta azt is, hogy a külföldön élő románok élhessenek választójogukkal a romániai választásokon. Emlékeztetett arra, hogy a román parlamenti pártok vállalták a levélben történő szavazás biztosítását a diaszpóra számára.
Az erdélyi magyarok nem csak úgy magyarok, hanem mégis magyarok. Akkor tudnak a magyarság és Románia gazdagodásában is szerepet vállalni, ha védik önazonosságukat – jelentette ki Novák Katalin köztársasági elnök szombaton Gyulafehérváron.
2016 februárjában, egy másik bukaresti rendezvényen Iohannis még hangsúlyosabban beszélt a diaszpóra képviseletének fontosságáról.
(...) Olyan dinamikus világban élünk, amelyben a nemzeteket már nem veszik körül határok, és amelyben az identitások egymásra tevődnek. Egy erős Románia olyan emberekre épül, akik képesek jólétet teremteni. Ebben nem tekinthetünk el Románia aktív részének a felétől, amelyik a határokon túl dolgozik” – fogalmazott Klaus Iohannis.
Számára nincs különbség a tekintetben, hogy valaki a határ melyik oldalán él, „a magyar az magyar, s pont” – írta kolozsvári látogatása kapcsán Novák Katalin az erdélyi, határon túli magyarokra utalva.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
1 hozzászólás