Bogdan Aurescu román külügyminiszter: „a nemzetközi jog alapján egy állam nem formálhat bármilyen jogot egy másik állam polgáraival szemben”
Fotó: Gov.ro
Heves támadást intézett Bogdan Aurescu román külügyminiszter az erdélyi magánlátogatáson tartózkodó Novák Katalin magyar köztársasági elnök ellen.
2022. május 20., 22:432022. május 20., 22:43
2022. május 20., 23:352022. május 20., 23:35
A bukaresti külügyi tárca pénteken este közleményt bocsátott ki, amelyben éles kifogást emel a magyar államfő által pénteken a közösségi oldalán posztolt bejegyzéssel kapcsolatban. Ebben Novák Katalin – a Kelemen Hunor RMDSZ-elnökkel folytatott kolozsvári megbeszélését követően – közölte, hogy köztársasági elnökként kiemelt feladatának tartja az összmagyarság képviseletét, így számámra nincs különbség a tekintetben, hogy valaki határon innen vagy túl él.
A román külügyminisztérium ezzel kapcsolatban felhívja a figyelmet, hogy mivel Magyarország elnökének megállapítása magyar nemzetiségű román állampolgárokra is vonatkozik, „a nemzetközi jog alapján egy állam nem formálhat bármilyen jogot egy másik állam polgáraival szemben”. „Ezen túlmenően a magyar nemzetiségű román állampolgárok identitáshoz (etnikai, kulturális, vallási, nyelvi) fűződő jogai tiszteletben tartásának elemi felelőssége állampolgárság szerinti államként Romániát illeti, Magyarország anyaországként legfeljebb a kulturális kapcsolatok megerősítésében lehet érdekelt” – szerepel a Bogdan Aurescu vezette román külügyi tárca honlapján közzétett állásfoglalásban.
Ebben a minisztérium a Velencei Bizottság által a nemzeti kisebbségek számára az anyaállamok által biztosított kedvezményes bánásmódról 2001-ben elfogadott jelentésre, valamint az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) nemzeti kisebbségi főbiztosának ugyancsak 2001-ben kibocsátott, Szuverenitás, felelősség és nemzeti kisebbségek című nyilatkozatára hivatkozik.
Számára nincs különbség a tekintetben, hogy valaki a határ melyik oldalán él, „a magyar az magyar, s pont” – írta kolozsvári látogatása kapcsán Novák Katalin az erdélyi, határon túli magyarokra utalva.
A kommünikéből kiderül, hogy a román külügyminisztérium európai ügyekért felelős államtitkára pénteken telefonon felvette a kapcsolatot Magyarország bukaresti nagykövetével, és tolmácsolta a román félnek a magyar köztársasági elnök kifogásolt bejegyzésével kapcsolatos aggályait. „Az ilyen nyilatkozatok nem állnak összhangban az idevágó európai szabványokkal, a Magyar Köztársaság és Románia között a megértésről, az együttműködésről és a jószomszédságról kötött, 1996. szeptember 16-án Temesváron aláírt szerződés szellemiségével, valamint a 2002. november 19-én Budapesten elfogadott magyar–román stratégiai partnerségi nyilatkozattal, amely szentesítésének idén van a huszadik évfordulója” – közölte a bukaresti külügyminisztérium.
Különben a külügyi állásfoglalás megjegyzi azt is, hogy a román államtitkárral folytatott telefonbeszélgetés során Magyarország bukaresti nagykövete (Zákonyi Botond – szerk. megj.) fontosnak tartotta tisztázni, hogy nem felelnek meg a valóságnak azok a román sajtóban megjelent állítások, miszerint Novák Katalin köztársasági elnök erdélyi magánlátogatása során részt vesz „két magyar nemzetiségű román állampolgár kitüntetési ünnepségén”. Noha a közlemény nem nevezi meg őket, a székelyföldi terrorperben terorrizmus vádjával letöltendő börtönbüntetésre ítélt Beke Istvánról és Szőcs Zoltánról van szó, akiknek pénteken nyújtották át Kézdivásárhelyen a Vasvári Pál-díjat, amelyet még 2019-ben ítélt oda számukra a budapesti székhelyű Vasvári Pál Polgári Egyesület közgyűlése. Novák Katalin erdélyi látogatása apropóján néhány bukaresti sajtóorgánum azon spekulált, hogy a magyar államfő részvételével tarthatják meg a „székely terroristák” kitüntetési ünnepségét az udvarterek városában.
Jó ma itt magyarnak, református kereszténynek lenni, testvérek között lenni, büszke vagyok rá, hogy magyar vagyok, református vagyok, és hogy ennyien együtt lehetünk – hangsúlyozta Novák Katalin köztársasági elnök Magyarlapádon.
Az országban mintegy 19 ezer, külföldön több mint 900 szavazókörzetet alakítanak ki az idei elnökválasztásra, amelyre október 5-ig jelentkezhetnek a jelöltek – közölte csütörtökön az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke.
Mircea Geoană nyerné az államfőválasztás első fordulóját az INSCOP által szeptember 11–16. között a Szabadság és Demokrácia Intézet megbízásából végzett közvélemény-kutatás szerint. A függetlenként induló jelöltet Marcel Ciolacu és Elena Lasconi követi.
Ha a feltételek adottak lesznek, az RMDSZ kormányra szeretne kerülni a parlamenti választások után – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje szerda este.
A bukaresti kormánypalota előtti téren tüntetnek csütörtökön 10 és 14 óra között a Romániai Nemlátók Egyesületének tagjai. Elégedetlenségük fő oka az új nyugdíjtörvény, amely szerintük súlyosan megrövidíti a látássérülteket.
A NATO nagyon egyértelmű döntése nélkül Románia nem lőheti le a légtere közelében repülő orosz drónokat – reagált az ukrán külügyminiszter szerdai felvetésére a nap végén Kelemen Hunor.
Csupán a többi polgárral való jogi egyenlőség megteremtését célozza az a PNL által beterjesztett törvénymódosítás, amely lehetővé tenné Klaus Iohannis államfő számára, hogy elinduljon a parlamenti választáson – jelentette ki Nicolae Ciucă, a PNL elnöke.
A Bukaresti Kilencek (B9) országait aggasztja az orosz drónok és rakéták sorozatos betörése a NATO-tagországok légterébe, és a fokozódó feszültség az észak-atlanti szövetség határain.
Már 150 ezer önkéntes jelentkezett a Let's Do It Romania országos takarítási napra, amelyet szombaton tartanak.
A romániai lakosok több mint 50 százaléka tart attól, hogy földrengés vagy árvíz következtében kárt szenvedne az otthona, de paradox módon 80 százalékuk úgy gondolja, hogy „elpusztíthatatlan” lakásban él.
A konstancai kikötő teljes gabonaexportja visszaesett az idei év első nyolc hónapjában, mivel az Ukrajnából érkező gabona szállítása felére csökkent – közölték a kikötői hatóság képviselői szerdán.
3 hozzászólás