Fotó: Facebook/Tarom
Az Európai Bizottság 95,3 millió eurós állami támogatást hagyott jóvá a román állami légitársaság számára – közölte hétfőn egy Facebook-bejegyzésben Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
2024. április 29., 17:282024. április 29., 17:28
2024. április 29., 17:292024. április 29., 17:29
Ebből az összegből 49,53 millió eurót már 2020-ban megkapott a Tarom. A fennmaradó 45,77 millió eurót a közeljövőben fogja folyósítani a bukaresti kormány a légitársaságnak.
Az Európai Bizottság 2021 júliusában indított vizsgálatot annak megállapítására, hogy a Taromnak nyújtott állami támogatás összhangban van-e az uniós szabályozással. „A Bizottság arra a következtetésre jutott, hogy a Románia által alkalmazott intézkedések tiszteletben tartják az EU-nak az állami támogatásokra vonatkozó normáit” – idézte az economedia.ro az Európai Bizottság közleményét. Sorin Grindeanut szerint a pénzt a Tarom a légiflottájának megújítására, üzletpolitikájának és célállomásainak optimalizálására, a gépek karbantartásának a hatékonyabbá tételére, a vállalat digitalizálására és az idei likviditási hiány kiegyenlítésére fogja használni.
A Bizottság megállapította azt is, a szerkezetátalakítási intézkedések éppen a TAROM pénzügyi nehézségeit okozó problémákat célozzák, különösen flotta felújítása és a költségek csökkentése révén. Ugyanakkor az uniós testület szerint ezek az intézkedések arányosak, mivel a légitársaság jelentős összeggel, 77,66 millió euróval járult hozzá a szerkezetátalakítási terv megvalósításához. Az összeget a vállalat repülőgépek értékesítéséből és lízingeléséből teremtette elő.
Emellett az állami támogatás csak korlátozottan torzítja a piaci versenyt, mert a járatai és repülőgépei számának csökkentése után alacsony marad a piaci részesedése az átszervezési időszak végéig, 2026. december 31-ig. Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter a múlt héten egyébként arról beszélt, hogy a román hatóságok meg akarják menteni az évek óta pénzügyi nehézségekkel küzdő állami vállalatot. A tárcavezető ugyanakkor értésre adta, hogy az átszervezés során a légitársaság alkalmazottainak felét kell bocsátani. „Egy szilárd gazdasági alapokon nyugvó, TAROM méretű vállalat általában 500-600 embert foglalkoztat, akiknek 90 százaléka a repülőszemélyzethez tartozik. A légitársaság alkalmazottainak a száma ennek a duplája” – szögezte le Grindeanu.
Tavaly a romániai légiforgalom utasszáma 6 százalékkal, 24,5 millióra nőtt, miközben az állami légitársaságé 2,32 millióról 2,3 millióra csökkent. A Tarom 2023-ban a harmadik legnagyobb légiforgalmi vállalat volt Romániában a Wizzair (13 millió utas) és a Ryanair (3,1 millió utas) mögött.
Ügyvivő jelleggel 2024. január 9-étől Costin Iordache látja el a Tarom vezérigazgatói teendőit – közölte hétfőn a román állami légitársaság.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
szóljon hozzá!