Fotó: Rompres
2007. március 05., 00:002007. március 05., 00:00
„Utoljára kérem aromániai politikusokat, halasszák el az államfőmenesztésére irányuló kezdeményezést,valamint az egyéni választókerületesszavazási rendszer bevezetéséről szólónépszavazást. A román politikai osztályt,de főként Traian Bãsescu elnököt és aSzociáldemokrata Párt vezetőit arra kérem,hagyjanak fel a különböző politikai csatározásokkal,és tartsák szem előtt az ország érdekeit”– hangsúlyozta a kormányfő a parlamenti pártokvezetőivel tartott tanácskozás után. Aminiszterelnök szerint az államfő általkezdeményezett referendum eredménye nem lesz érvényes,hiszen kevés az esélye annak, hogy egy politikai ügybensikerüljön mozgósítani tízmilliószavazópolgárt. A népszavazás eredményeugyanis csak akkor érvényes, ha a szavazópolgároknaktöbb mint a fele az urnákhoz járul. Tãriceanuhangsúlyozta: az EP-választások esetlegeselhalasztásáért kizárólag azállamfő és Mircea Geoanã, a SzociáldemokrataPárt elnöke lesz okolható. Nyilatkozatábana miniszterelnök bírálta a pártokat abelpolitikai helyzet miatt. „Ahelyett, hogy az EP-választásokrakoncentrálnánk, amely sikeres unióscsatlakozásunkat jelezné, pénzt és időtpazarolunk olyan politikai háborúra, amelynek egyedülivesztese a román nép lesz” – fejtette ki Tãriceanu.A Demokrata Párt részéről Vasile Blagabelügyminiszter, az alakulat főtitkára tegnap a Pro Tvműsorában bejelentette: felkérte Bãsescut, hogyhalassza el népszavazási kezdeményezését.
A parlamenti pártok vezetőiveltartott konzultáción viszont az ellenzéki pártokegybehangzóan követelték az európaiparlamenti választások elhalasztását, azeredetileg tervezett dátumhoz csupán a NemzetiLiberális Párt, a Demokrata Párt és azRMDSZ ragaszkodott. A Szociáldemokrata Párt, aKonzervatív Párt és a Nagy-Románia Pártvezetői szerint a jelenlegi belpolitikai válságban nemlehet megrendezni az EP-választásokat. Politikaielemzők viszont azzal magyarázzák az ellenzékhalasztási szándékát, hogy a parlamentivizsgálóbizottság létrehozása után– amelynek feladata lesz feltárni, hogy Bãsescu megszegte-eaz alkotmányt – az államfő közmegítéléseromolhat, így az ellenzék több voksot gyűjthet beaz EP-választásokon. Az ellenzék aggodalmátfokozza, hogy az egyéni választókerületesszavazási rendszer bevezetéséről szólónépszavazás időpontja közel esik majd azEP-választások tervezett dátumához, ígyaz államfő burkoltan kampányolhat a Demokrata Pártnak.
A kormányfő és apártvezetők közötti konzultáció utánTraian Bãsescu államfő levélben kérte aminiszterelnököt, ragaszkodjon az eredeti elképzeléshez,és május 13-án rendezzék meg azEP-választásokat. A levelet előbb a miniszterelnöknekküldte az államfő, később azonban valamennyiparlamenti párthoz eljuttatta azt. „Kötelességünk,hogy minél előbb részt vegyünk az európaivitákban, ehhez pedig az szükséges, hogy a románnép által törvényesen megbízotteurópai parlamenti képviselőket küldjünkBrüsszelbe” – áll Bãsescunak a miniszterelnökhözcímzett levelében.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
Botrányt okozott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje, miután autistának nevezte ellenfelét, Nicușor Dant, akivel a vasárnapi második fordulóban csap össze az elnöki tisztségért.