Ha az új oltóanyag beválik, új kezdetet jelenthet a padlóra került romániai sertéságazat számára
Fotó: Makkay József
A szakemberek egyelőre mérsékelt optimizmussal vették tudomásul, hogy vietnámi kutatók kifejlesztették az afrikai sertéspestis ellenszerét, az első hatásos vakcinát, amely képes megállítani a sertéságazatban világszerte nagy károkat okozó állatpandémiát. A széles körű teszteléseket Vietnámban és a környező ázsiai államok sertésfarmjain kezdték el. Románia az oltóanyagból tízezer dózist kapott ajándékba tesztelés céljából a vietnámi kormánytól. A Krónikának nyilatkozó állatorvos úgy véli, ha a vietnámi oltóanyag valóban beválik, hatalmas terhet fog levenni a romániai sertéságazat válláról.
2024. február 13., 19:032024. február 13., 19:03
2024. február 14., 07:352024. február 14., 07:35
Alexandru Nicolae Bociu, az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-Biztonsági Hatóság (ANSVSA) elnöke vezette román delegáció utazott el a közelmúltban a délkelet-ázsiai országba, hogy a helyszínen győződjön meg a vietnámi mikrobiológusok által kifejlesztett új vakcina hatékonyságáról. A román szakemberek nyilatkozatai szerint biztatóak a sertéspestis elleni oltóanyag eddigi teszteredményei.
Pham Minh Chinh vietnami kormányfő idén január második felében tett bukaresti látogatása alkalmából tízezer adag oltóanyagot adott ajándékba a román kormánynak. (A dél-kelet-ázsiai ország miniszterelnöke cserediákként folytatta egyetemi tanulmányait Bukarestben a nyolcvanas években). Marcel Ciolacu román miniszterelnök felajánlotta, hogy a bukaresti Cantacuzino Intézet felügyelete alatt elkezdenék a vakcina sorozatgyártását a romániai, illetve az uniós piacra, amennyiben erről megállapodnak.
Az új vakcina egyelőre a tesztelés fázisában van: a Cantacuzino Intézet munkatársai romániai sertésfarmokon kezdték el az alkalmazását, és a tesztelési, megfigyelési időszak után derül ki, hogy megfelelő-e az oltóanyag.
Az állategészségügyi hatóság vezetője szerint egy országos program keretében kötelezően beoltanának minden sertést a háztáji gazdaságokban és a kisebb-nagyobb állattelepeken egyaránt.
Több mint tízezer sertést kell elpusztítani egy Szatmár megyei farmon, miután sertéspestis ütötte fel a fejét – közölte hétfőn a prefektúra. Az EU-ban Romániában terjedt a leginkább a sertéspestis tavaly.
István Róbert, a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője a Krónikának elmondta, hogy régóta várt előrelépés az afrikai sertéspestis elleni vakcina kifejlesztése. ,,A hagyományos sertéspestis ellen régóta létezik hatékony oltóanyag, amivel utoljára 2004-2005-ben oltottuk be a romániai sertésállományokat, és két éven belül teljesen eltűnt a sertéspestis régi, hagyományos változata. Az oltóanyaga azonban nem volt hatékony az afrikai sertéspestis ellen.
– nyilatkozta lapunknak a csíkszeredai állatorvos.
Kérdésünkre, hogy mikorra várható az új vakcina széles körben történő alkalmazása, István Róbert nem tudott hozzávetőleges időpontot mondani. Mind a kisgazdaságokban, mind a nagyobb farmokon tesztelik a sertéseket, és csak az eredményes ellenőrzési munkát követően kezdhetik el a Vietnámból érkezett vakcina tömeges romániai gyártását.
Az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-Biztonsági Hatóság által bevezetett szigorú állategészségügyi szabályok betartatásának köszönhetően
Szakemberek azonban arra figyelmeztetnek, hogy mindezt a háziállatok mozgásának drasztikus korlátozásával sikerült elérni, ezért a szigorításokra továbbra is szükség van. A csíkszeredai intézményvezető szerint csak akkor lélegezhetünk fel, ha valóban lesz hatékony oltóanyag, amely elejét veszi a vírus újbóli megjelenésének.
Egyébként a vakcina mentőövet jelentene a sertéspestis miatt padlóra került romániai sertéságazat számára. A vész miatt az ország sertésfarmjai hat éve nem exportálhatnak sem disznóhúst, sem tenyészállatot külföldre; becslések szerint legalább 5-10 évbe telik, amíg a kis- és nagyüzemi sertéstartás ismét talpra áll, és lassan kiszorítja a masszív disznóhúsimportot.
Leszálló ágon van az afrikai sertéspestis terjedése Romániában, azonban a szigorú hatósági felügyelet ellenére mégis megjelennek új fertőzésgócok. Ahogyan pár napja történt a Temes megyei Vejtében, ahol ötvenezer sertés leölését kezdték el a szakemberek.
A közbeszerzésekről szóló képzések a legnépszerűbbek a köztisztviselők körében, de a digitális ismeretekről szóló tanfolyamok iránt nem nagy az érdeklődés – derül ki egy felmérésből.
Ligia Deca oktatási miniszter péntek este a Facebook-oldalán bejelentette, hogy aláírta az egyetemi hallgatók ösztöndíjait szabályozó új rendeletet.
A Travelminit.ro szálláskereső oldal pénteken közölt adatai szerint a Prahova völgyi üdülőhelyek a legnépszerűbb turistacélpontok közé tartoznak a hétfőn kezdődő egyhetes őszi szünidő idején.
A jelöltek közül Mircea Geoanát, Marcel Ciolacut, George Simiont és Elena Lasconit tartják a választók a legfelkészültebbnek az államelnöki tisztég betöltésére.
Nicolae Ciucă szenátusi elnök pénteken, a hadsereg napján az Ismeretlen katona bukaresti emlékművénél szervezett ünnepségen kijelentette, Észak-Erdély 80 évvel ezelőtti felszabadításának tiszteletére nevezték ki október 25-ét a román hadsereg napjának.
Enyhe, a Richter-skálán 3-as erősségű földrengés volt pénteken 13:03-kor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Vesztegetés elfogadása és hivatali visszaélés gyanújával őrizetbe vette pénteken a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a bukaresti Rapid Sportklub volt vezérigazgatóját, Bogdan Vasiliut.
Románia nem fog belekeveredni semmiféle háborúba – hangsúlyozta Marcel Ciolacu miniszterelnök a hadsereg napja alkalmából tartott pénteki ünnepségen.
Románia biztonságos ország, a stabilitás egyik pillére – jelentette ki Klaus Iohannis államfő a román hadsereg napján szervezett pénteki ünnepségen.
Nincs szükség a Szociáldemokrata Párt (PSD) segítségére, saját erőből is be fog jutni az elnökválasztás második fordulójába – jelentette ki George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke.
szóljon hozzá!