Fotó: US Army
A román szárazföldi erők által használt Abrams harckocsikat 2026-tól kezdődően, az amerikai hadsereg által is használt típus legmodernebb változatában fogják szállítani – derült ki védelmi minisztériumi forrásokból.
2024. február 08., 21:042024. február 08., 21:04
Az ellátás biztonsága érdekében a tárca bevonja a romániai ipar képviselőit is, hogy integrált logisztikai támogatást biztosítson a harckocsik üzemeltetése és karbantartása számára. Mint arról beszámoltunk, az amerikai kongresszust tavaly november 9-én értesítették arról, hogy 54 darab Abrams M1A2 SEPv3 harckocsit és 12 más felszereltségű változatot, lőszert és kiképzési szimulátorokat adnak el Romániának.
Az amerikai törvények értelmében az amerikai kongresszust a magasabb, mintegy 2,5 milliárd dolláros kezdeti értékről értesítették. A kongresszus jóváhagyása után a román és az amerikai kormány aláírja a LoA (Letter of Acceptance) szerződést, a román fél a bukaresti parlament által jóváhagyott becsült értéken vásárol.
Angel Tîlvăr védelmi miniszter ezzel kapcsolatban akkor hangsúlyozta, hogy az Abrams-program egyenesbe kerülése nemcsak a román szárazföldi erők számára jelent nagy lehetőséget, amelyeknek a regionális biztonsági környezet kihívásaihoz igazodó, korszerű harci eszközök állnak majd rendelkezésére, hanem
„A Románia és az Egyesült Államok közötti stratégiai partnerség a nemzetbiztonság egyik alappillére, és jelentősen hozzájárul a szövetségesek keleti szárnyának védelmének megerősítéséhez a fekete-tengeri térségben. Patriot föld-levegő és HIMARS földi célpontok elleni rakétarendszerek, Piranha V páncélozott személyszállító járművek, F-16 többfeladatú repülőgépek – ezek már folyamatban lévő programok, a közeljövőben leszállítandó NSM parti ütegek, valamint az 5. generációs F-35 repülőgépekkel való felszerelés kilátásba helyezése, amely mellett Románia már hivatalosan is döntött, a kétoldalú katonai együttműködés konkrét dimenziói közül a legfontosabbak, amelyek stratégiai szempontból megerősített pozíciót biztosítanak országunknak a régióban, ahol a NATO stabilitásának pilléreként működünk, és erős kapcsolódási pontokat biztosítanak számunkra a szövetségeseinkkel való interoperabilitáshoz” – mondta Tîlvăr.
Teodor Incicaș vezérőrnagy, a védelmi tárca fegyverzetbeszerzésért felelős főosztályának vezetője szerint azért esett az amerikai harckocsira a választás, mert a szárazföldi erők főparancsnoksága úgy értékeli, ez a legalkalmasabb, a bevetések teljesítése terén egyedi képességekkel rendelkező eszköz azon dandár céljainak megvalósítására, amelyet ezzel a harckocsitípussal kívánnak megerősíteni.
A védelmi ráfordítások növelésének köszönhetően Románia fejlettebb haderővel és egyre jobban képzett katonákkal rendelkezik, és folyamatosak a fejlesztések a katonai bázisokon – jelentette ki Klaus Iohannis államfő.
Az ügyletet előre vetítette, hogy
amelyekből egyet el is vitt a bemutatóra. Mint ahogy az is, hogy a General Dynamics egy ideje a román partnereivel együttműködésben Bukarestben gyártja a Piranha 5-ös páncélozott szállító harcjárműveket, amelyek lövegtornyát, géppuskáit, ágyúit és aknavetőit már régebb óta Romániában gyártják olyan cégek, mint például az Elbit.
Egyébként nem Románia az egyetlen volt kommunista NATO-tagállam, amely Abramseket vásárol: Lengyelország 250 felújított Abrams M1A2-est és 116 Abrams M1A1-est vásárol, összesen mintegy hatmilliárd dollár értékben. Románia jelenleg 54 TR-85M1-es, 103 és 226 közötti TR-85-800-as, 12 román gyártmányú TR-580-as és 108 romá-szovjet közös gyártású T-55AM harckocsival rendelkezik.
Tizenöt beszerzési programot indít a román hadsereg 2024-ben
A román hadsereg 2024-ben tizenöt jelentős katonai beszerzési program elindítását tervezi a HotNews összesítése szerint:
Jóváhagyta a bukaresti parlament egyesített védelmi bizottsága a román védelmi minisztérium (MAPN) öt fegyverbeszerzési programját, amelyek költségvetése együttesen mintegy tízmilliárd dollárt (7,1 milliárd eurót és 2,5 milliárd dollárt) tesz ki.
A csütörtöki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján Bogdan Ivan kutatásért, innovációért és digitalizálásért felelős miniszter cáfolta a postahivatalok bezárásáról és az alkalmazottak tömeges elbocsátásáról szóló híreszteléseket.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök is tagja a Marcel Ciolacu miniszterelnököt pénteki magyarországi munkalátogatására elkísérő delegációnak.
Romániai fejlesztésű drónok gyártásáról fogadott el memorandumot csütörtöki ülésén a kormány – számolt be Radu Oprea gazdasági miniszter.
A külföldi szavazókörzeteknél három napon át lehet szavazni az elnökválasztáson; elsőként az új-zélandi Auckland városában nyitnak meg a szavazóhelyiségek.
A két nappal ezelőtt forgalomba helyezett Coradia Stream vonat teljes mértékben üzemképes, de mivel a mozdony leválasztásakor a fedélzeti számítógépen hibaüzenetek jelentek meg, a szerelvényt inkább a remízben tartották.
Választások nincsenek kampány nélkül, a román politikum pedig a lehető legnagyobb mértékben kimaxolja a korteskedést: a napokban két jelölt is a hírhedt román lakodalmas zene, a manele sztárjaival komponáltatott magának „kampányhimnuszt”.
Megkötötték a kormányközi megállapodást csütörtökön Románia és az Egyesült Államok között az első 32 darab ötödik generációs F-35-ös lopakodó harci repülőgép beszerzéséről.
Marcel Ciolacu a csütörtöki kormányülés elején bejelentette, hogy a nap folyamán Budapestre utazik, ahol „döntő találkozót” tartanak Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról.
Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke továbbra is toronymagas esélyes az elnökválasztás vasárnap tartandó első fordulójának megnyerésére – derül ki egy friss felmérésből.
Január elsejétől 91 lejre emelik a nyugdíjpont értékét. E szerint az új évtől 1415 lejre emelkedik a garantált minimális nyugdíj – jelentette be szerdán a munkaügyi minisztérium.
szóljon hozzá!