Fotó: Képernyőmentés
Amennyiben sikerül a jelenlegi munkairamot tartani, már az ősz vége felé megindulhat a forgalom az Olt-völgyi autópálya Nagyszeben és Bojca közötti 13 kilométeres szakaszán.
2022. május 26., 14:082022. május 26., 14:08
A munkálatoknak több mint kétharmadát, pontosabban 68 százalékát sikerült elvégezni a Nagyszebent Piteşti-tel az Olt mentén összekötő autópálya 1-es szakaszán. Az egykori szász város és a tőle 13 kilométerre fekvő Bojca között már egy réteg aszfalt került az úttestre, ezen túl nagy erőkkel dolgoznak a kistalmácsi 650 méter hosszú völgyhíd és néhány további kisebb híd építésén.
A nagyobb infrastrukturális beruházások szakszerű monitorozására szakosodott Pro Infrastruktúra Egyesület képviselői szerint azonban minden jel arra utal, hogy a fővállalkozónak még a tél beállta előtt sikerül átadni a rábízott, 127 millió eurós értékű, 2020 tavaszán elkezdett munkálatot. Igaz, hogy a 13 kilométeres sztrádaszakasz mindössze tíz százalékát jelenti a két várost összekötő út 122 kilométeres összhosszából, azonban így is sokat nyernek a szebeniek, a nagytalmácsiak és vesztényiek, akik megszabadulnak a Fogaras, illetve Vâlcea irányába haladó kocsisortól.
Az Európai Unió által finanszírozott országos helyreállítási tervben (PNRR) vállalt 438 kilométernyi új romániai autópályából csupán mintegy 270 kilométer esetében van reális esély arra, hogy határidőre megépüljön.
A nagyobb feladatot a két vég összekötése jelenti majd. A 4-es szakaszt szintén az osztrák Porr tervezi, ezzel szemben a 3-as szakaszra kiírt versenytárgyaláson csak nemrég hirdettek nyertest. Szakemberek azonban a 2-es szakasz nehézségeitől tartanak a leginkább, itt az út lényegében az Olt vizével párhuzamosan halad.
A nyertes török cégcsoport ezt 860 millió euróért vállalta. A szerződések értelmében a teljes 122 kilométeres szakaszt öt éven belül kell átadni. A bojcai építőtelepre látogató Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter szerint a határidők betartására minden körülmény adott. Amennyiben sikerül megépíteni a Nagyszeben és Piteşti közti pályát, illetve befejezni az A1-es Holgya (Hunyad megye) és Marzsina (Temes megye) közötti 13 kilométeres hiányzó részét, sztráda fogja összekötni Budapestet Bukaresttel. Erre a dél-erdélyi szakaszra kiírt újabb közbeszerzési eljárás csaknem ötéves határidővel számol.
Látványos haladás az A3-ason
A munkálatok mintegy negyedén vannak túl az észak-erdélyi autópálya Magyarnádast Magyarzsomborral összekötő szakasz építői. Dorin Umbrărescu bákói vállalkozó cége nagyot haladt a tavasz folyamán az említett 30 kilométeres szakaszon. A megállapodás szerint az UMB-nek 2024 végére kell átadnia a Zilah felé haladó utat. Ugyanaz a cég folytatja a következő 12 kilométer megépítését is, Magyarzsombor és Vaskapu között.
A közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) szerződést bontott a munkálatok elvégzésére kiírt korábbi licitből győztesként kikerült konzorciummal – jelentette be Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy a kormány nem készül leépítésekre az egészségügyben.
Alkotmányellenesnek nyilvánította kedden az alkotmánybíróság a volt államfőket megillető juttatásokat eltörlő törvénymódosítást – értesült hivatalos forrásokból az Agerpres. A keresetet Traian Băsescu kezdeményezte 2022-ben.
A romániai polgárok többsége szerint Románia rossz irányba halad, és az Ilie Bolojan vezette új kormány sem lesz képes jó irányba fordítani – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Keddi ülése után a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) állásfoglalást tett közzé, amely szerint a bírák és ügyészek bérezése és nyugdíjazásuk rendszere nem kiváltság, hanem a jogállásuk alapvető eleme.
Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött kedden a ploiești-i bíróság. Az ítélet nem jogerős. A volt turisztikai minisztert jelenleg a ploiești-i megyei sürgősségi kórházban ápolják, miután vasárnap egy epehólyagműtéten esett át.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
szóljon hozzá!