Egyelőre nincs folytatás. Továbbra is csak egy igen rövid sztrádaszakasz vezet Bihar megyében a magyar határ irányába
Fotó: Facebook/Asociația Pro Infrastructură
Miközben az eredeti forgatókönyv szerint 2022 augusztusában át kellett volna adni a forgalomnak, most újra ki kell írni a versenytárgyalást az észak-erdélyi autópálya Bihar és Bisztraterebes közötti szakaszának megépítésére, miután a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) szerződést bontott a munkálatok elvégzésére kiírt korábbi licitből győztesként kikerült konzorciummal – jelentette be Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
2022. május 12., 15:122022. május 12., 15:12
2022. május 12., 15:182022. május 12., 15:18
Az értesülést a CNIAR szóvivője, Alin Șerbănescu is megerősítette.
A Trameco által vezetett konzorcium ugyanakkor elmondása szerint negatív minősítést kapott, ami azt jelenti, hogy a következő három évben nem vehet részt közbeszerzési eljárásokon – írja a Bihon.ro.
Meglátása szerint az új közbeszerzési törvény segít felpörgetni a folyamatot, és „nem kell újabb éveket elvesztegetni a munkálatok újraindításával, mint korábban.
– szögezte le a közlekedési tárca vezetője.
Békés szerződésbontásról tárgyalnak a héten a román közútkezelő társasággal (CNAIR) az észak-erdélyi autópálya Bihar és Bisztraterebes közötti 28,55 kilométeres szakaszának megépítésével megbízott konzorcium képviselői.
Mint ismeretes, a Trameco által vezetett konzorciummal 2020 júniusában kötött szerződést a CNAIR a Bihar és Bisztraterebes közötti sztrádaszakasz megépítéséről, a szerződés értéke 326,5 millió lej volt. A dokumentum értelmében a konzorciumnak hat hónap állt a rendelkezésére a tervezésre, és további tizennyolc hónap alatt kellett volna megépíteniük a csaknem 29 kilométeres aszfaltcsíkot.
A Bihar–Bisztraterebes szakasz az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya Berettyószéplak és a magyar határ közötti szakaszának a része, amelyből mostanáig a közvetlenül a határ közelében található 5,6 kilométer készült el.
Az Európai Unió által finanszírozott országos helyreállítási tervben (PNRR) vállalt 438 kilométernyi új romániai autópályából csupán mintegy 270 kilométer esetében van reális esély arra, hogy határidőre megépüljön.
Mint ismeretes, a Brassó és Bors között tervezett 415 kilométer hosszú A3-as észak-erdélyi autópálya megépítésére 2003-ban írt alá megállapodást a román kormány az amerikai Bechtel társasággal, de miután a Bechtel hat év alatt csak 52 kilométer pályát épített, majd leállt a munkálatokkal, a felek 2013-ban közös megegyezéssel felbontották a szerződést. Ezt követően az autópályát kisebb szakaszokra osztották, és ezekre írtak ki versenytárgyalásokat. Jelenleg a pályából három szakasz használható, a három együtt mintegy 107 kilométer.
A magyar–román államhatár mellett épült meg az az 5,6 kilométeres szakasz, amely rávezeti a romániai forgalmat a magyarországi M4-es autópályára. Emellett a Kolozsvártól nyugatra fekvő Magyarnádas és Marosvásárhely között épült 102 kilométer autópálya. Az autósok a két megépült szakasz között az Aranyosgyéres–Maroskece-távot a párhuzamosan haladó E60-as országúton tehetik meg.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
szóljon hozzá!