Fotó: Kristó Róbert
Kártalanításra kötelezné az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) azokat az energiaszolgáltatókat, melyek nem olvassák le határidőre a fogyasztásmérőket. A százlejes késedelmi díj bevezetésének ötletéről Nagy-Bege Zoltánt, az ANRE alelnökét kérdeztük.
2021. szeptember 16., 10:502021. szeptember 16., 10:50
2021. szeptember 16., 18:182021. szeptember 16., 18:18
A hatóság közvitára bocsátotta a földgáz- és az elektromosenergia-szolgáltatás szabályozása módosításának tervét. Eszerint
Nagy-Bege Zoltán, az ANRE alelnöke a Krónikának elmondta, ez egy kényszerítő intézkedés, ezzel próbálják rávenni a szolgáltatókat, hogy időben leolvassák a mérőórákat, és a valós fogyasztást számlázzák ki. A szabályozás szerint a gázórát háromhavonta, a villanyórát hathavonta kötelező legalább egyszer leolvasni – ha ezt nem teszik meg, a cégeknek jelenleg bírságot kell fizetniük, ám ennek értéke nem olyan nagy, hogy kényszerítő hatása legyen. Ezért rukkoltak elő a módosítás tervével, hiszen
A közvitán várják a hozzászólásokat, nemcsak az elosztóktól, a szolgáltató cégektől, hanem azoktól az egyesületektől is, melyek a fogyasztók érdekeit védik, hiszen ezek könnyebben meg tudnak fogalmazni javaslatokat, mint az ügyfél egyénileg – mondta Nagy-Bege Zoltán. Hozzátette, terveik szerint a módosítást hamarosan, még ebben a hónapban napirendre tűzik és jóváhagyják.
Fotó: Gecse Noémi
Kérdésünkre elmondta, sok a panasz az energiaszolgáltatókra, bár nem lehet azt állítani, hogy ezek száma az utóbbi időben megugrott. Valamennyi bejelentést kivizsgálják, büntetéseket rónak ki, ám ezek hatása változó: van olyan szolgáltató, amely a bírság hatására próbálja orvosolni a problémákat, például a leolvasás késését, ám olyan esetek is vannak, hogy kifizetik a büntetést, és nem változtatnak semmit a korábbi gyakorlaton.
Az ANRE alelnöke jelezte, az energiapiac liberalizálása, az energia drágulása óta a sajtó is kiemelten figyel ezekre az esetekre, „a különböző sajtorgánumok szinte versenyeznek egymás között, hogy melyik talál egy magasabb értékű számlát”.
Ezeknek a tévedéseknek a kivédésére a legjobb módszer, ha a fogyasztó havonta leolvassa a mérőórát, és a számláló adatait beküldi a szolgáltatónak – mutatott rá az alelnök. Az illetékes kifejtette, a szolgáltató köteles figyelembe venni a fogyasztó által beküldött adatokat, és az alapján kiállítani a következő számlát. Ez alól csak az lehet kivétel, ha időközben a szolgáltató leolvasta a fogyasztásmérőt, mert akkor azt veszi figyelembe a számlázáskor.
hogy a becsült érték nem talál a valós fogyasztással, és a leolvasás után óriási értékű számlát kapnak” – részletezte Nagy-Bege Zoltán. Ha az ügyfél nem fogadja el a kiállított számlát, első lépésben a szolgáltatótól kell hivatalos tájékoztatást kérnie, amire utóbbi köteles 15 napon belül válaszolni, addig felfüggesztik a fizetési kötelezettséget. Ha határidőre nem érkezik válasz, vagy az nem kielégítő, a hatósághoz lehet fordulni; minden esetet kivizsgálnak, és általában találnak megoldást – szögezte le az ANRE alelnöke.
A bukaresti kormány vizsgálja a földgáz árának maximálását – jelentette be szerdán Florin Cîțu miniszterelnök.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint a júliusi 5 százalékról 5,3 százalékra nőtt az éves infláció augusztusban.
Az első munkagépek már elkezdték a munkát a Nagyszeben és Fogaras között épülő, A13-as jelzésű leendő autópálya nyomvonalán – jelentette be az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) közút- és hídkarbantartó főosztályának (DRDP) Brassó megyei kirendeltsége.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!