Az energiaárak is felkerültek a kormány szerdai napirendjére
Fotó: Gov.ro
A bukaresti kormány vizsgálja a földgáz árának maximálását – jelentette be szerdán Florin Cîțu miniszterelnök.
2021. szeptember 15., 15:412021. szeptember 15., 15:41
2021. szeptember 15., 16:582021. szeptember 15., 16:58
A kormányülést követő sajtótájékoztatóján közölte egyúttal, hogy az energiaügyi minisztérium és a Versenytanács képviselői egyeztetni fognak a témában az Európai Bizottsággal. Azt mondta, több lehetőség is körvonalazódik, de ezt is szem előtt tartják.
– fogalmazott Cîțu.
Mint ismeretes, a kormányfő a múlt héten még úgy nyilatkozott, az Európai Unió szabályai miatt nem tartja lehetségesnek az energiaárak befagyasztását. „Az árak befagyasztása bonyolultabb kérdés. Liberális gazdaságunk van. Nem hinném, hogy az Európai Unió tagjaként ezt megtehetjük. Minden lehetséges megoldást fontolóra veszünk annak érdekében, hogy a lakosság ezen a télen ne szenvedjen a magas számlák miatt” – idézte Florin Cîţu pénteki nyilatkozatát az Agerpres.
Az Európai Unió szabályai miatt nem tartja lehetségesnek az energiaárak befagyasztását Florin Cîţu miniszterelnök.
Most azonban elmondása szerint a más országban látottak nyomán meggondolta magát. „Az EU-ban hat országban is szóba került az ármaximum bevezetése.
– jelentette ki szerdán a kormányfő. Hangsúlyozta ugyanakkor: „fontos, hogy ne torzuljon nagyon a piac”, mert ellenkező esetben a vállalatok elveszítik a motivációt, hogy beruházzanak.
„Lássuk, milyen döntés születik, hogy a legkevésbé legyen invazív. El kell ismernünk, hogy erre a különleges helyzetre különleges megoldások kellenek” – szögezte le.
Cîţu azt szeretné, ha nem csak a lakossági fogyasztókon, hanem a cégeken, elsősorban a kis- és közepes vállalkozásokon is segíteni tudnának azáltal, hogy belepótolnak a számlákba.
Elöljáróban a kormányülés után Virgil Popescu energiaügyi miniszter bejelentette, várhatóan nagyjából 13 millió romániai kap majd valamilyen szintű támogatást,
Azt mondta, a legkisebb, 64 bani/ kWh-s ár és a 82 bani/ kWh-s ár közötti különbséget tervezik kompenzálni a tegnap első olvasatban tárgyalt sürgősségi kormányrendeletbe foglaltak szerint. „Ezt a 18 banis különbséget teljes egészében az államkasszából fogjuk finanszírozni” – közölte a tárcavezető.
Az ellenzéki szociáldemokraták (PSD) eközben szintén szerdán jelentették be, hogy az energiaárak maximálását célzó törvénytervezetet készülnek a napokban a parlament elé terjeszteni. Mihai Tudose, az alakulat alelnöke azt mondta, hat hónapig lenne érvényes az ármaximum, annak értékét pedig a tervezet hatályba lépését megelőző hat hónap átlagárában határoznák meg.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
1 hozzászólás