Az energiaárak is felkerültek a kormány szerdai napirendjére
Fotó: Gov.ro
A bukaresti kormány vizsgálja a földgáz árának maximálását – jelentette be szerdán Florin Cîțu miniszterelnök.
2021. szeptember 15., 15:412021. szeptember 15., 15:41
2021. szeptember 15., 16:582021. szeptember 15., 16:58
A kormányülést követő sajtótájékoztatóján közölte egyúttal, hogy az energiaügyi minisztérium és a Versenytanács képviselői egyeztetni fognak a témában az Európai Bizottsággal. Azt mondta, több lehetőség is körvonalazódik, de ezt is szem előtt tartják.
– fogalmazott Cîțu.
Mint ismeretes, a kormányfő a múlt héten még úgy nyilatkozott, az Európai Unió szabályai miatt nem tartja lehetségesnek az energiaárak befagyasztását. „Az árak befagyasztása bonyolultabb kérdés. Liberális gazdaságunk van. Nem hinném, hogy az Európai Unió tagjaként ezt megtehetjük. Minden lehetséges megoldást fontolóra veszünk annak érdekében, hogy a lakosság ezen a télen ne szenvedjen a magas számlák miatt” – idézte Florin Cîţu pénteki nyilatkozatát az Agerpres.
Az Európai Unió szabályai miatt nem tartja lehetségesnek az energiaárak befagyasztását Florin Cîţu miniszterelnök.
Most azonban elmondása szerint a más országban látottak nyomán meggondolta magát. „Az EU-ban hat országban is szóba került az ármaximum bevezetése.
– jelentette ki szerdán a kormányfő. Hangsúlyozta ugyanakkor: „fontos, hogy ne torzuljon nagyon a piac”, mert ellenkező esetben a vállalatok elveszítik a motivációt, hogy beruházzanak.
„Lássuk, milyen döntés születik, hogy a legkevésbé legyen invazív. El kell ismernünk, hogy erre a különleges helyzetre különleges megoldások kellenek” – szögezte le.
Cîţu azt szeretné, ha nem csak a lakossági fogyasztókon, hanem a cégeken, elsősorban a kis- és közepes vállalkozásokon is segíteni tudnának azáltal, hogy belepótolnak a számlákba.
Elöljáróban a kormányülés után Virgil Popescu energiaügyi miniszter bejelentette, várhatóan nagyjából 13 millió romániai kap majd valamilyen szintű támogatást,
Azt mondta, a legkisebb, 64 bani/ kWh-s ár és a 82 bani/ kWh-s ár közötti különbséget tervezik kompenzálni a tegnap első olvasatban tárgyalt sürgősségi kormányrendeletbe foglaltak szerint. „Ezt a 18 banis különbséget teljes egészében az államkasszából fogjuk finanszírozni” – közölte a tárcavezető.
Az ellenzéki szociáldemokraták (PSD) eközben szintén szerdán jelentették be, hogy az energiaárak maximálását célzó törvénytervezetet készülnek a napokban a parlament elé terjeszteni. Mihai Tudose, az alakulat alelnöke azt mondta, hat hónapig lenne érvényes az ármaximum, annak értékét pedig a tervezet hatályba lépését megelőző hat hónap átlagárában határoznák meg.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
1 hozzászólás