Fotó: Kristó Róbert
Kártalanításra kötelezné az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) azokat az energiaszolgáltatókat, melyek nem olvassák le határidőre a fogyasztásmérőket. A százlejes késedelmi díj bevezetésének ötletéről Nagy-Bege Zoltánt, az ANRE alelnökét kérdeztük.
2021. szeptember 16., 10:502021. szeptember 16., 10:50
2021. szeptember 16., 18:182021. szeptember 16., 18:18
A hatóság közvitára bocsátotta a földgáz- és az elektromosenergia-szolgáltatás szabályozása módosításának tervét. Eszerint
Nagy-Bege Zoltán, az ANRE alelnöke a Krónikának elmondta, ez egy kényszerítő intézkedés, ezzel próbálják rávenni a szolgáltatókat, hogy időben leolvassák a mérőórákat, és a valós fogyasztást számlázzák ki. A szabályozás szerint a gázórát háromhavonta, a villanyórát hathavonta kötelező legalább egyszer leolvasni – ha ezt nem teszik meg, a cégeknek jelenleg bírságot kell fizetniük, ám ennek értéke nem olyan nagy, hogy kényszerítő hatása legyen. Ezért rukkoltak elő a módosítás tervével, hiszen
A közvitán várják a hozzászólásokat, nemcsak az elosztóktól, a szolgáltató cégektől, hanem azoktól az egyesületektől is, melyek a fogyasztók érdekeit védik, hiszen ezek könnyebben meg tudnak fogalmazni javaslatokat, mint az ügyfél egyénileg – mondta Nagy-Bege Zoltán. Hozzátette, terveik szerint a módosítást hamarosan, még ebben a hónapban napirendre tűzik és jóváhagyják.
Fotó: Gecse Noémi
Kérdésünkre elmondta, sok a panasz az energiaszolgáltatókra, bár nem lehet azt állítani, hogy ezek száma az utóbbi időben megugrott. Valamennyi bejelentést kivizsgálják, büntetéseket rónak ki, ám ezek hatása változó: van olyan szolgáltató, amely a bírság hatására próbálja orvosolni a problémákat, például a leolvasás késését, ám olyan esetek is vannak, hogy kifizetik a büntetést, és nem változtatnak semmit a korábbi gyakorlaton.
Az ANRE alelnöke jelezte, az energiapiac liberalizálása, az energia drágulása óta a sajtó is kiemelten figyel ezekre az esetekre, „a különböző sajtorgánumok szinte versenyeznek egymás között, hogy melyik talál egy magasabb értékű számlát”.
Ezeknek a tévedéseknek a kivédésére a legjobb módszer, ha a fogyasztó havonta leolvassa a mérőórát, és a számláló adatait beküldi a szolgáltatónak – mutatott rá az alelnök. Az illetékes kifejtette, a szolgáltató köteles figyelembe venni a fogyasztó által beküldött adatokat, és az alapján kiállítani a következő számlát. Ez alól csak az lehet kivétel, ha időközben a szolgáltató leolvasta a fogyasztásmérőt, mert akkor azt veszi figyelembe a számlázáskor.
hogy a becsült érték nem talál a valós fogyasztással, és a leolvasás után óriási értékű számlát kapnak” – részletezte Nagy-Bege Zoltán. Ha az ügyfél nem fogadja el a kiállított számlát, első lépésben a szolgáltatótól kell hivatalos tájékoztatást kérnie, amire utóbbi köteles 15 napon belül válaszolni, addig felfüggesztik a fizetési kötelezettséget. Ha határidőre nem érkezik válasz, vagy az nem kielégítő, a hatósághoz lehet fordulni; minden esetet kivizsgálnak, és általában találnak megoldást – szögezte le az ANRE alelnöke.
A bukaresti kormány vizsgálja a földgáz árának maximálását – jelentette be szerdán Florin Cîțu miniszterelnök.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint a júliusi 5 százalékról 5,3 százalékra nőtt az éves infláció augusztusban.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!