Engedni kell? A kolozsvári táblabíróság döntése szerint nem lehet beoltottsághoz kötni a fesztiválrészvételt sem (képünk illusztráció)
Fotó: Pinti Attila
Amint arra számítani lehetett, jogilag könnyen támadható az átoltottságot vagy negatív koronavírusteszt felmutatását taglaló, rendezvényekre vonatkozó kormányzati feltételrendszer: a kolozsvári táblabíróság alapfokon részben törölte a vonatkozó kormányhatározat előírásait. A keresetet benyújtó Kapcza Mikolt ügyvéd a Krónikának elmondta, elsősorban diszkriminációra hivatkoztak a tárgyalás során: nem lehet közvetetten kötelezővé tenni a vakcinát azzal, hogy feltételként határozzák meg a beoltottságot.
2021. június 09., 10:122021. június 09., 10:12
2021. június 09., 16:032021. június 09., 16:03
A kolozsvári táblabíróság helyt adott két ügyvéd keresetének, és részben törölte annak a kormányhatározatnak az előírásait, amely az oltottsághoz, negatív PCR-teszthez, antigénteszthez köti a különböző rendezvényeken való részvételt. Helyt adott ugyan a táblabíróság a keresetnek, de ez alapfokú döntés, nem jogerős – szögezte le megkeresésünkre az egyik felperes, Kapcza Mikolt ügyvéd.
Kapcza Mikolt és Gabriel Marin kolozsvári ügyvédek „saját szakállukra” nyújtottak be keresetet: amint előbbi lapunknak elmondta, nem megbízatást teljesítettek. „Sok mindennel érveltünk, kétórás tárgyalás volt. Elsősorban a diszkriminációra hivatkoztunk, arra, hogy nem lehet közvetetten kötelezővé tenni a vakcinát azzal, hogy feltételként határozzák meg a beoltottságot” – részletezte a jogász.
Kifejtette, az alapfokú bírósági döntés indoklását még nem kapták kézhez, ám a döntés arról szól, hogy eltörölték a 2021/531-es kormányhatározat azon rendelkezéseit, amely az oltottsághoz vagy tesztekhez köti a különböző rendezvényeken való részvételt. Viszont a részvételi arányra vonatkozó megkötéseket meghagyták, tehát bizonyos rendezvényeken csak a befogadó kapacitás – esettől függően – 25–75 százalékát lehet kihasználni.
Az alapfokú döntés arra vonatkozik, hogy a sportrendezvényeken, előadásokon, fesztiválokon, koncerteken, magán- és családi rendezvényeken nem lehet a belépés, a részvétel feltételeként megszabni az oltást, a negatív PCR-tesztet, az antigéntesztet, vagy hogy az érintett személy legkevesebb 15 és legtöbb 90 nappal a rendezvény előtt esett át a fertőzésen, tehát van természetes immunitása. Az ügyvéd rámutatott, a kormány fellebbezhet, és biztos meg is teszi, a végső, jogerős döntést a legfelsőbb bíróság hozza majd meg.
– hangoztatta Kapcza Mikolt. Hangsúlyozta, értékeli, hogy a kolozsvári táblabíróság rövid terminusokat adott, és reméli, hogy az indoklást is gyorsan kiadja. Ám nem biztos, hogy ugyanez elvárható a legfelső bíróságtól, fennáll az időhúzás veszélye. Ugyanakkor arra is kitért, hogy ha az alapfokú ítéletet megerősítik, jogerőre emelkedik, akkor a kormányhatározat említett előírásai semmisnek nyilvánítódnak. Ha újat fogad el a kormány, azt is meg lehet támadni a bíróságon.
Jogi igazolás is kell. Az oltásfeltételről a legfelsőbb bíróság hoz majd végleges döntést
Fotó: Kovászna Megye Prefektusi Hivatala
Asztalos Csaba, az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) elnöke lapunknak már korábban felvetette, hogy várhatóan lesznek ilyen jellegű perek, és a bíráknak sem lesz könnyű meghozni a döntést. Úgy vélte, minden esetet külön kell elemezni, meg kell vizsgálni, hogy van-e az államnak, intézménynek, szolgáltatónak valós és helytálló indoka, hogy feltételként szabja meg az oltást vagy a tesztet.
Asztalos Csaba egyúttal arra is kitért, hogy ez nem egy újszerű feltételrendszer, hiszen már a járvány előtt is volt olyan, hogy egyetemeken a külföldi diákoktól kérték az oltáskönyvet, és ha nem tudták bizonyítani, hogy az összes általuk kért vakcinát megkapták, nem fogadták el a jelentkezésüket. A diszkriminációellenes tanács elnöke ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy a szabályozásokban minden esetben meg kell tartani a kivételeket azokra, akik esetében az oltás veszélyt jelent, ilyenek például az allergiások.
Bár hivatalosan nem teszik kötelezővé a Covid–19 elleni oltást, egyre több irányból halljuk, hogy többletjogokat élvezhetnek majd azok, akik megkapták a vakcinát. Asztalos Csabával, az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) elnökével beszélgettünk arról, hogy hátrányos megkülönböztetésnek minősül-e bizonyos szolg&
Az idei év első nyolc hónapjában 1,186 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt importált Románia.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökjelöltje, Marcel Ciolacu kormányfő szombaton Slobozián kijelentette, hogy azt szeretné, ha a jelenlegi parlament közvetlenül a választások után megvitatná és elfogadná a jövő évi költségvetést.
Épségben sikerült kijutnia egy hídról lezuhant gépkocsiból egy kilenc éves kislánynak Vrancea megyében – számolt be a Hotnews.ro.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Piteşti-en kijelentette, hogy a bruttó hazai termék több mint 13 százalékát adó autóipar „a román gazdaság motorja”.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság elnöke, Sebastian Hotca szombaton arra intette Facebook-oldalán a vásárlókat, hogy csak alaposan tájékozódás után költekezzenek a nagy árleszállítások időszakában, mint amilyen a fekete péntek (Black Friday).
Az idei első félévben 2311 személy szenvedett munkabalesetet Romániában, 11,6 százalékkal kevesebben, mint 2023 azonos időszakában.
Rekordszámú jelentkező közül választja ki a román rendőrség azt a 991 fiatalt, aki civilként jelentkezett rendőri munkára. Az előzetes rosták után 7 jelentkező maradt egy helyre.
A belföldi vasúti személy- és teherforgalom 81 vonatjáratának kell majd összesen 4860 percet vesztegelnie a vasárnap hajnali óraátállításkor – tájékoztatott szombaton a Román Vasúttársaság (CFR).
Ligia Deca oktatási miniszter péntek este a Facebook-oldalán bejelentette, hogy aláírta az egyetemi hallgatók ösztöndíjait szabályozó új rendeletet.
A Travelminit.ro szálláskereső oldal pénteken közölt adatai szerint a Prahova völgyi üdülőhelyek a legnépszerűbb turistacélpontok közé tartoznak a hétfőn kezdődő egyhetes őszi szünidő idején.
4 hozzászólás