Fotó: Haáz Vince
Elfogadta az Országos Vészhelyzeti Bizottság (CNSU) a hétfőtől életbe lépő korlátozó intézkedéseket. Pénteken délután a kormány is rábólintott a szigorításokra.
2021. október 22., 16:002021. október 22., 16:00
2021. október 22., 21:262021. október 22., 21:26
A pénteki döntés szerint ezután a plázák, szállodák, éttermek és közintézmények is csak zöldigazolással látogathatók, akárcsak a kulturális intézmények. Csak az uniós oltási papírral váltható ki az este 22 órától életbe lépő kijárási tilalom is. Lakodalmakat és egyéb magánrendezvényeket tilos tartani, a védőmaszk viselete pedig mindenhol kötelező.
A korlátozó intézkedésekről szóló CNSU-határozatot péntek délutáni ülésén fogadta el a kormány. A döntés arra is kitér, hogy az óvodák, iskolák és after-school programok szünetelnek a következő két hétben, ez idő alatt vakáción lesznek a gyerekek. A bölcsődék nyitva maradhatnak.
Ez szintén a következő 30 napra érvényes, csak a Covid-útlevéllel rendelkezők – akik be vannak oltva, illetve legtöbb 180 napja átestek a betegségen – mentesülnek az otthonülés alól, a negatív tesztet nem fogadják el a hatóságok. Azok is elhagyhatják az otthonukat, akik nincsenek beoltva, de munkába mennek, illetve sürgős egészségügyi vagy családi problémáik vannak.
Covid-útlevelet kérnek a közintézményekben, a helyi vagy országos hivatalokban, a különböző szolgáltatók irodáiban, csak az alkalmazottak léphetnek be zöldigazolvány nélkül. Mindenki másnak bizonyítani kell, hogy be van oltva, legtöbb 180 napja átesett a betegségen vagy negatív teszttel rendelkezik.
A templomokra vonatkozó döntést Raed Arafat belügyi államtitkár pénteki sajtótájékoztatóján nem tudta megindokolni. Amikor az újságírók arról faggatták, miért épp az egyházi események képeznek kivételt, mikor ezeket többnyire idős és beteg emberek látogatják, azt válaszolta: „ez a CNSU döntése, nem kell feltétlenül tudományosan megindokolni. Ez a döntés született”.
A vásárok és piacok felkereséséhez sem kell Covid-útlevél. A zöldigazolvány felmutatása alól a 12 éves gyerekek kivételt képeznek. A pénteki határozat értelmében az éjszakai bárok, klubok és diszkók szüneteltetik tevékenységüket. A házhoz szállítási szolgáltatások 21 óra után és éjszaka is működhetnek.
A magánrendezvények, lakodalmak, keresztelők, ünnepi ebédek tartása is tilos, de magánszervezésű tanfolyamokat, workshopokat, konferenciákat, koncerteket sem szabad tartani sem bel-, sem kültéren. Utóbbi rendezvények csak az illetékes kulturális intézmények szervezésében megengedettek. A sportrendezvényeket nézők nélkül tartják.
Munkahelyre is csak zöldigazolvánnyal?
Az Országos Vészhelyzeti Bizottság (CNSU) pénteken egy olyan határozatot is elfogadott, miszerint javasolja, hogy a közalkalmazottak, illetve a magánszektor irodaházakban dolgozó alkalmazottai csak zöldigazolvány felmutatásával járhassanak be munkahelyükre. (Ha beoltották magukat, legtöbb 180 napja átestek a betegségen, illetve negatív a teszteredményük.) Hasonló rendelkezés van érvényben Franciországban, Olaszországban és Németországban – a romániai életbelépéshez a parlamentnek kell törvénybe foglalnia és az államfőnek ki kell hirdetnie a jogszabályt. Az Alkotmánybíróság döntése szerint ugyanis a munkához való jog csak törvénnyel korlátozható, nem elég a sürgősségi kormányrendelet vagy -határozat.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
1 hozzászólás