Várat magára. Mircea Geoană szerint már közel van az arról szóló döntés, hogy harcba száll-e az államfői tisztségért
Fotó: Facebook/Mircea Geoană
Egyre közelebb van Mircea Geoană, a NATO román főtitkárhelyettese ahhoz, hogy döntsön a román politikába való esetleges visszatéréséről – ezt ő maga jelentette ki vasárnap a Harc Románia jövőjéért. Egy román gondolatai a NATO csúcsvezetésében című könyvének bemutatóján Botoşani-ban.
2024. június 03., 08:002024. június 03., 08:00
Egy nyugdíjas, aki elmondása szerint a NATO-főtitkárhelyettes édesapjának munkatársa volt, megkérdezte Mircea Geoanát, hogy indulna-e Románia elnöki tisztségéért.
„Nem titkolom, hogy járva az országot, és beszélgetve a román diaszpórával, amely oly nagyszámú és fontos, bizonyos mértékben teherként nehezednek rám az emberek elvárásai, reményei és aggodalmai. De jól tudják (...), hogy szakmai kötelezettségeim is vannak a NATO-nál, és amíg a NATO-nál vagyok, nem teszek semmilyen bejelentést, nem teszek semmilyen határozott lépést, mert nem lenne tisztességes az általam képviselt és általam fontos szinten vezetett szervezettel szemben. De
– fogalmazott.
A kérdező nem tágított, Geoană pedig azt mondta: „Adjon egy kis szünetet, és válaszolok a kérdésére”.
A NATO főtitkár-helyettese reagált Marcel Ciolacu szociáldemokrata pártelnök egyik korábbi nyilatkozatára is. A kormányfőt arról faggatták pénteken az újságírók, mérlegeli-e a PSD, hogy felajánlja Mircea Geoanának, lépjen be az alakulatba, tekintve, hogy egy friss közvélemény-kutatás eredményei szerint ő nyerné meg az elnökválasztást. A miniszterelnök ironikusan azt válaszolta, „fölösleges választásokat szervezn” ha a közvélemény-kutatások eredménye a mérvadó.
A NATO főtitkárhelyettese erre reagálva leszögezte,
„Az egyes politikai vezetők által oly gyakran emlegetett közvélemény-kutatások is csak megerősítik, hogy mélyreható változásokra van szükség Romániában” – fogalmazott.
Mint arról beszámoltunk,
A NATO főtitkár-helyettese – aki korábban a PSD elnöke volt, és ebbéli minőségében elvesztette a 2009-es elnökválasztást Traian Băsescuval szemben – azóta is csupán lebegteti, hogy hajlandó-e elindulni, azonban a mostani alkalomhoz hasonlóan számos olyan megjegyzést tett, amely akár kampányszövegként is értelmezhető, és arra enged következtetni, hogy harcba száll az államfői tiszstégért.
Amit az is előmozdíthat, hogy a közvélemény-kutatások több mint egy éve folyamatosan azt mutatják: ha elindulna, jó eséllyel nyerne is.
A legfrissebb, az INSCOP által készített, múlt héten ismertetett felmérés szerint Geoană az első fordulóban a voksok 23,7 százalékkal végezne az élen, a másodikon pedig Ciolacu 18,2 százalékkal.
A második fordulóban aztán a NATO helyettes főtitkára 48 százalékot kapna, a PSD elnöke csupán 30,4-et. 13,5 százalék mondta azt, hogy nem menne el szavazni, 8,2 százalék pedig nem tudott dönteni.
Azon válaszadók közül, akik azt mondták, biztosan tudják, melyik jelöltre voksolnának, 61,2 százaléknyi mondta azt, hogy Geoanára szavazna, és csupán 38,8 azt, Ciolacura.
Nem változtak az elmúlt egy év trendjei: ha Mircea Geoană, a NATO idén leköszönő helyettes főtitkára úgy döntene, hogy független jelöltként elindul az idei romániai elnökválasztáson, megnyerné az első fordulót – derül ki a legfrissebb felmérésből.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
szóljon hozzá!