Geoană a favorit. A felmérések azt jelzik, hogy a PSD korábbi elnöke a NATO-székházból a bukaresti elnöki palotába költözhet át
Fotó: Presidency.ro
Nem változtak az elmúlt egy év trendjei: ha Mircea Geoană, a NATO idén leköszönő helyettes főtitkára úgy döntene, hogy független jelöltként elindul az idei romániai elnökválasztáson, megnyerné az első fordulót – derül ki a legfrissebb felmérésből.
2024. május 30., 13:302024. május 30., 13:30
Az INSCOP közvélemény-kutató által a News.ro hírportál felkérésére készített felmérés szerint az első fordulóban
míg a második hely Marcel Ciolacu miniszterelnöké, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökéé lenne 18,2 százalékkal.
Utána egy másik szélsőséges politikus következik a sorban: az AUR-ból kizárt botrányhős, Diana Şoşoacă a voksok 12,5 százalékát kapná meg, míg az ötödik helyen Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke áll 11,5 százalékkal. Őt az Egyesült Jobboldal Szövetség (ADU) jelöltje, Cătălin Drulă követi 8,6 százalékkal, majd Dacian Cioloş (REPER) következik 5,6, és Kelemen Hunor 5,5 százalékkal.
A felmérés során azt is megvizsgálnák, hogyan teljesítenének a jelöltek a második fordulóban.
Ha a második körbe Geoană és Ciolacu jutna be, akkor a NATO főtitkár-helyettes a voksok 48 százalékát kapná meg, míg a jelenlegi kormányfőre 30,4 százaléknyian szavaznának. 13,5 százalék mondta azt, hogy nem menne el szavazni, 8,2 százalék pedig nem tudott dönteni.
Azon válaszadók közül, akik azt mondták, biztosan tudják, melyik jelöltre voksolnának, 61,2 százaléknyi mondta azt, hogy Geoanára szavazna, és csupán 38,8 azt, Ciolacura.
23,1 százalék nem menne el szavazni, 9,2 százalék pedig nem tudna dönteni.
Azon válaszadók közül, akik azt mondták, biztosan tudják, melyik jelöltre voksolnának, 59,5 százalék szavazna Ciolacura, míg 40,5 Ciucára.
Ha a második fordulóban Ciolacu-Simion párharcra kerülne sor, akkor a jelenlegi kormányfő a szavazatok 50,1 százalékára számíthatna, míg a szélsőséges pártvezért 25,2 százalék támogatná. 17 százalék nem menne el szavazni, 7,7 százalék pedig döntésképtelen lenne.
Azon válaszadók közül, akik azt mondták, biztosan tudják, melyik jelöltre voksolnának, 66,5 százalék Ciolacura, 33,5 Simionra szavazna.
Egy Geoană-Ciucă „meccsen” a szavazók 51,5 százaléka előbbit, 28 százaléka pedig utóbbit részesítené előnyben. 13,8 százalék nem szavazna, míg 6,7 százalék nem tudna dönteni.
11,3 százalék nem menne el szavazni, 5,9 százalék pedig nem tudna dönteni.
Ha Ciucă csapna össze Simionnal, akkor a PNL elnökére 45,3 százalék szavazna, az AUR vezetőjére pedig 30,1.
17,3 százalék nem szavazna, 7,3 százalék pedig döntésképtelen lenne.
A felmérés során arra is rákérdeztek, hogy a válaszadók szerint ki nyeri meg az elnökválasztást.
2,7 százalék szerint más jelölt végez majd az élen, ugyanakkor a megkérdezettek 35,6 százaléka mondta azt, hogy nem tud válaszolni.
A favoritnak számító Geoană amúgy még mindig csupán lebegteti, hogy harcba száll-e az államfői tisztségért, igaz, amikor megszólal, akkor általában olyan, az ország jövőjére vonatkozó víziókat vázol fel, amelyek kampányprogramként is értelmezhetők.
Egyébként a válaszadók közül 66,9 százalék mondta azt, hogy biztosan elmegy szavazni az elnökválasztáson, míg 9 százalék jelentette ki, hogy biztosan nem voksol majd.
A felmérés május 20. és 25. között készült 1100 fős mintán, a hibahatár 2,95 százalék.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
szóljon hozzá!