Nem tetszik az igazságügyi dolgozóknak, hogy Liviu Dragneáék szekusoknak nevezték őket
Fotó: PSD
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) ügyészi részlege felkérte az Igazságszolgáltatási Felügyeletet (IJ), kezdjen ellenőrzésbe Liviu Dragnea, a PSD és a képviselőház elnökének televíziós nyilatkozata során elhangzott állításokkal kapcsolatban.
2018. június 11., 14:242018. június 11., 14:24
2018. június 11., 14:582018. június 11., 14:58
A CSM ügyészi részlege szerint a testületnek azért kell vizsgálatot indítania, mert felmerül a gyanú, hogy Dragnea vasárnap tett kijelentései sértették az igazságszolgáltatási rendszer függetlenségét.
„Az államfő ennek a rendszernek a fő haszonélvezői közé tartozik, és többek között az ügyészségek vezetőinek, a hírszerző szolgálatok tisztjeinek segítségét élvezi. Akárcsak a Lucian Pahonţuét (a kormányőrség parancsnoka – szerk. megj.), aki a párhuzamos állam egyik fontos vezetője” – idézte Dragneát az Agerpres hírügynökség.
Szombaton kis méretű tüntetés volt ahhoz képest, amit a Szociáldemokrata Párt (PSD) a jövőben fog szervezni – jelentette ki Liviu Dragnea, a párt elnöke vasárnap este az Antena 3 televízió műsorában.
Dragnea kijelentései, valamint a szombati nagygyűlésen elhangzottak kapcsán a Romániai Bírák Fóruma (FJR) is az igazságszolgáltatási rendszer függetlenségének megvédését kérte a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanácstól (CSM). A FJR hétfői állásfoglalásában leszögezi: álláspontja szerint haladéktalanul a CSM, mint az igazságszolgáltatás függetlenségéért kezeskedő intézmény beavatkozására van szükség „a bírák és ügyészek elleni precedens nélküli támadások leállítása érdekében”.
A közlemény leszögezi, hogy a június 9-ei nagygyűlés szervezői büntetőjogi eljárásokban érintett személyek, és az általuk megfogalmazott felhívások a „visszaélések” ellen valójában nyomásgyakorlást jelentenek a büntetőjogi eljárásokon dolgozó ügyészekre és bírákra, amely „rendkívül veszélyes precedenst jelent, amennyiben büntetlenül marad”.
Az aláírók sérelmezik, hogy a politikai diskurzus során általánosságban „korruptaknak, szekusoknak, sőt patkányoknak” címkézték az igazságszolgáltatás képviselőit, és a nép akarataként állították be azt a törekvést, hogy kivonják a büntetőjogi felelősségrevonás alól a „választottakat”. A romániai bírák szerint mindez súlyos fenyegetés az igazságszolgáltatás függetlenségével szemben, a „Vessünk véget az igazságszolgáltatás visszaéléseinek” felhívás pedig a bírák és ügyészek szakmai és erkölcsi hitelrontását jelenti.
A Romániai Bírák Fóruma felkérte a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanácsot, hogy tegyen panaszt az Országos Audiovizuális Tanácsnál, az Országos Diszkriminációellenes Tanácsnál és más illetékes szerveknél a nagygyűlésen elhangzottak miatt.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy a kormány nem készül leépítésekre az egészségügyben.
Alkotmányellenesnek nyilvánította kedden az alkotmánybíróság a volt államfőket megillető juttatásokat eltörlő törvénymódosítást – értesült hivatalos forrásokból az Agerpres. A keresetet Traian Băsescu kezdeményezte 2022-ben.
A romániai polgárok többsége szerint Románia rossz irányba halad, és az Ilie Bolojan vezette új kormány sem lesz képes jó irányba fordítani – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Keddi ülése után a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) állásfoglalást tett közzé, amely szerint a bírák és ügyészek bérezése és nyugdíjazásuk rendszere nem kiváltság, hanem a jogállásuk alapvető eleme.
Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött kedden a ploiești-i bíróság. Az ítélet nem jogerős. A volt turisztikai minisztert jelenleg a ploiești-i megyei sürgősségi kórházban ápolják, miután vasárnap egy epehólyagműtéten esett át.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
szóljon hozzá!