Fotó: Gábos Albin
Viorica Dăncilă, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, volt miniszterelnök lesz a hivatalban lévő Klaus Johannis jobboldali államfő ellenfele az államfőválasztás második fordulójában a hivatalos, közel végleges részeredmények szerint.
2019. november 10., 21:062019. november 10., 21:06
2019. november 22., 10:562019. november 22., 10:56
A központi választási bizottság (BEC) által hétfőre virradóra közzétett, a szavazatok 99 százalékos, valamint a külföldön leadott voksok kétharmadának feldolgozását tükröző részeredmények szerint a Nemzeti Liberális Párt (PNL) színeiben induló Johannis az összeszámolt voksok 37,7 százalékát kapta (3,4 millió voks), míg Dăncilă a 22,3 százalékukat (2 millió).
A harmadik helyezett Dan Barna, a jobbközép Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR-PLUS) jelöltje 14,9 százalékon áll (1,3 millió szavazat). Mircea Diaconu (UN OM Szövetség) 8,8 százalékot kapott (814 ezer szavazat), Theodor Paleologu (PMP) pedig 5,7 százalékot (525 ezere szavazat).
A külföldi választókörökben, ahol péntektől vasárnapig, három napon keresztül lehetett voksolni, 675 ezer szavazatot adtak le, csaknem kétszer annyit, mint a 2014-es elnökválasztás – eddigi csúcsot jelentő – második fordulójában. Külföldön egyébként romániai idő szerint hétfő reggel 7 órakor ért véget a szavazás valamennyi szavazókörzetnél; utoljára az Amerikai Egyesült Államok nyugati partvidékén levő szavazóhelyiségek zártak be. A hivatalos részeredmények alapján Klaus Johannis a külföldön leadott szavazatok 53,83 százalékát, az USR-PLUS jelöltje, Dan Barna a voksok 26,4 százalékát szerezte meg. A további sorrend: Theodor Paleologu (PMP) 6,33 százalék, Mircea Diaconu (UN OM szövetség) 3,67 százalék és Viorica Dăncilă (PSD) 2,88 százalék.
A belföldi részvétel elmaradt a korábbi elnökválasztások első fordulójában mért, 50 százalékot mindig meghaladó értékektől: a hazai választói névjegyzékben szereplő 18 millió 217 ezer választópolgár 47,66 százaléka járult vasárnap az urnákhoz.
A 21 órakor közzétett exit poll adatok is azt mutatták, hogy Klaus Johannis jelenlegi elnök és Viorica Dăncilă volt miniszterelnök, a PSD vezetője jutott be az államfőválasztás második fordulójába. Johannis 39 százalékkal végzett az élen a CURS-Avangarde közvélemény-kutató intézet által közölt adatok szerint, míg Dăncilă 22,5 százalékot kapott. A harmadik helyen Dan Barna, az USR–PLUS szövetség jelöltje végzett 16,4 százalékkal, őt Mircea Diaconu követi 7,9 százalékkal. Kelemen Hunor, az RMDSZ jelöltje 3,9 százalékot kapott.
Kelemen Hunor nagyon jónak értékelte a romániai államfőválasztás első fordulójában az RMDSZ jelöltjeként elért eredményt, ami szerinte a legjobb, mióta külön rendezik a megmérettetést a parlamenti választásoktól.
Megjegyzendő, hogy a CURS-Avangarde esetében is az eredmények a 19.30 órai adatokat tükrözik, és csak a romániai szavazókörökre érvényesek. „Becsléseink szerint a külföldön leadott szavazatok még további 3 százalékot hoznak Klaus Johannis és Dan Barna jelölteknek” – teszik hozzá a közvéleménykutató képviselői.
Az urnazárás után közzétett exit poll adatok ismeretében Klaus Johannis államfő úgy nyilatkozott: a román választópolgárok eddig még soha nem foglaltak állást ilyen egyértelműen és nyomatékosan a Szociáldemokrata Párt (PSD) ellen, mint a mostani államfőválasztás első fordulójában. „Győzelem, kedves románok! Nagyobb győzelmet arattunk a PSD fölött, mint bármikor az elmúlt harminc esztendőben. A románok soha nem szavaztak ennyire hangsúlyosan és ennyire világosan a PSD ellen, és ez egy hatalmas lépés Románia számára” – mondta Johannis a PNL központi székházában.
„Az előzetes adatok arról tanúskodnak, hogy románok milliói a normális Romániára, valamint az ország jobbítását célzó folyamat folytatására szavaztak. Mindig is hittem a románokban, akiknek a mostani részvétele nagy öröm a demokrácia számára” – jelentette ki a nem hivatalos adatok szerint a megmérettetés első fordulójában az élen végző, hivatalban lévő elnök.
A PSD államfőjelöltje közölte, szeretné, ha nagy figyelmet fordítanának a jegyzőkönyvekre annak érdekében, hogy hétfőn pontos eredményük legyen. „Megmutattuk, hogy mi a románok mellett állunk, és reméljük, hogy a következő két hétben egyre több román fog csatlakozni hozzánk, beleértve azokat is, akiknek most volt alternatívájuk, és más jelöltre szavaztak. Mi nem egy politikai párt ellen harcolunk” – hangoztatta Dăncilă a PSD központi székházában.
Az exkormányfő számára, akitől egy hónapja vonta meg a bizalmat a román parlament, sikernek számít, ha valóban ő lesz az újrázni készülő elnök ellenfele a második fordulóban. A májusi európai parlamenti választás tanúsága szerint ugyanis a PSD támogatottsága megfeleződött a 2016-os román parlamenti választások óta, és alig haladja meg a politikustársadalom megújulását követelő, rendszerkritikus Mentsétek meg Románia Szövetségét (USR).
Dan Barna, az USR-PLUS választási szövetség államfőjelöltje optimistán nyilatkozott a vasárnap esti exit poll eredmények közzététele után. Kijelentette, a végső eredmény a szavazatok megszámlálása után születik meg. „Láttam az exit pollok eredményét, ezek az eredmények bátorítóak, pozitívak és bizakodók maradunk” – nyilatkozta a Klaus Johannis és Viorica Dăncilă után, a harmadik helyre sorolt Dan Barna az USR székházában. Barna köszönetet mondott a külföldön élő román állampolgároknak, akik véleménye szerint 'történelmi rekordot' állítottak fel az urnáknál való jelenlét tekintetében, ami „bizalmat és reményt” ad.
A választási névjegyzékben szereplő 18 millió 217 ezer választópolgár 47,66 százaléka adta le voksát, a hazai részvétel tehát elmaradt az öt évvel korábbi 52 százaléktól. A választási hatóság statisztikái szerint a városokban leadott szavazatok száma mintegy másfél millióval meghaladja a falusi voksokét.
Román idő szerint 21 óráig a külföldi választókörökben, ahol három napon keresztül lehetett voksolni, 650 ezer szavazatot adtak le, csaknem kétszer annyit, mint a 2014-es elnökválasztás – eddigi csúcsot jelentő – második fordulójában. A külföldi szavazókörök mindenütt helyi idő szerint 21 órakor zárnak. Az első részeredményeket várhatóan csak hétfőn teszi közzé az országos választási bizottság.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
szóljon hozzá!