Manfred Weber: a korrupció elleni küzdelem nem luxus, hanem szükségszerűség
Fotó: Gov.ro
A korrupció elleni harcot és az igazságszolgáltatás helyzetét kérte számon Manfred Weber, az Európai Néppárt európai parlamenti frakciójának vezetője Viorica Dăncilă román kormányfőn Brüsszelben.
2018. szeptember 26., 18:032018. szeptember 26., 18:03
2018. szeptember 26., 18:252018. szeptember 26., 18:25
Keményen bírálta a romániai állapotokat Manfred Weber, az Európai Néppárt (EPP) európai parlamenti frakciójának vezetője azt követően, hogy a brüsszeli munkalátogatáson tartózkodó Viorica Dăncilă román miniszterelnökkel tárgyalt a belga fővárosban.
„Az országban nyomás nehezedik a korrupció elleni harcra és a független igazságszolgáltatásra. Láttam, hogy nyáron Bukarestben a karhatalmi erők embereket vertek, ez őszintén elfogadhatatlan. A korrupció elleni küzdelem nem luxus, hanem abszolút szükségszerűség annak érdekében, hogy a polgárok és a gazdaság védelmet élvezzenek az állami visszaélésekkel szemben. Ezt kérjük a román kormánytól a folyamatok megváltoztatása érdekében. Mi az európai polgárokat képviseljük itt, és sohasem alkuszunk meg a jogállamiságot illetően” – szögezte le Weber.
A német politikus bírálata vélhetően nem független attól, hogy ő kíván pártcsaládja csúcsjelöltje lenni az EP elnöki tisztségéért zajló versenyben, valamint attól, hogy Romániát az EPP politikai ellenfelének számító pártcsaládokba tartozó szociálliberális koalíció irányítja.
Viorica Dăncilă a jogállamiság romániai helyzetéről szóló októberi EP-vita kapcsán közölte, a kormány hajlandó tárgyalni az uniós intézmények képviselőivel. A találkozó kapcsán a bukaresti kormány közölte: továbbra is elkötelezett a demokratikus alapelvek és értékek mellett.
A miniszterelnök szerint az európai projekttel szemben álló kihívásokkal a tagállamok közötti szolidaritás, nem pedig újabb törésvonalak létrehozása révén lehet szembeszállni.
Ennek kapcsán Rovana Plumb uniós forrásokért felelős miniszter, aki szintén Brüsszelben tartózkodik, elmondta:
A kormányfő Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége frakciójának vezetőjével, Udo Bullmannal is tárgyalt, akit a hivatalos közlemény szerint „a valós romániai helyzetről” tájékoztatott.
Nem csupán Weber bírálta Romániát, hanem „baráti tűz” is érte a kormányt: Călin Popescu Tăriceanu, a kisebbik koalíciós párt Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) elnöke saját pártcsaládja, az ALDE illetékeseit próbálta győzködni arról, hogy indokolatlan Románia elmarasztalása. Matthijs van Miltenburg holland ALDE-s EP-képviselő azonban a találkozót követően arról írt: miután Tăriceanu azt állította, hogy a jogállamiság romániai hiányosságaiért „a párhuzamos állam” és titkosszolgálatok felelősek, feltette a kérdést: hogyan akarnak a korrupció és a csalás ellen, az ország fejlődése érdekében küzdeni, ám Tăriceanu nem válaszolt érdemben, csupán „füstbombákat eregetett”.
Viorica Dăncilă kétnapos látogatása során az EP-frakciók vezetőivel tárgyalt annak kapcsán, hogy az uniós törvényhozás október elején a jogállamiság romániai helyzetéről vitázik, majd a hónap végén szavaz is egy állásfoglalásról. A vita az erőszakba fulladt augusztus 10-i kormányellenes tüntetések témájában zajlik majd, de várhatóan szóba kerül a korrupcióellenes küzdelem és az igazságszolgáltatás működését szabályozó törvények módosításának ügye is. A vitát a Zöldek EP-frakciója kezdeményezte.
Dăncilă és a csendőrverő protestánsok
Újabb kínos bakit vétett brüsszeli látogatásán Viorica Dăncilă miniszterelnök a PSD jelenlegi vezetőivel konfliktusban álló Cătălin Ivan EP-képviselő szerint. A politikus közösségi oldalán arról számolt be, hogy a miniszterelnök a szocialista EP-frakció tagjaival folytatott találkozón, amelyen az augusztus 10-i bukaresti tüntetés történéseiről beszélt, azt mondta, augusztus 10-én egy csendőrnőt bestiálisan bántalmaztak a protestánsok. (Vagyis összekeverte a tüntetőt jelentő protestatar szót a protestánst jelentő protestanttal).
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!