Fotó: Wikipédia
Két francia gyártmányú, Scorpène tengeralattjáró megvásárlására kérte a bukaresti védelmi minisztérium a parlament hozzájárulását – derül ki a vonatkozó dokumentumokból.
2023. május 18., 14:112023. május 18., 14:11
2023. május 18., 14:162023. május 18., 14:16
A törvényhozás két házának házbizottságai együttes ülésükön olyan határozati javaslatot vitattak meg, amelyben viszonylag részletesen szerepel a haditengerészet fejlesztését célzó program céljai.
A HotNews portál által ismertetett dokumentum szerint a jóváhagyásra előterjeszett javaslat megerősíti a Krónika által tavaly is ismertetett értesüléseket, miszerint
Tengeralattjárók és aknászhajók beszerzéséhez, illetve rakétahordozó hadihajók korszerűsítéséhez kérte a védelmi minisztérium a parlament előzetes jóváhagyását. A szenátus és a képviselőház együttes házbizottsága tudomásul vette a kérést.
Ezek között torpedókat, kezdeti logisztikai támogatást, karbantartási és tesztberendezéseket, kriptográfiai és különleges rendeltetésű berendezéseket, szakértői segítségnyújtást, személyzeti képzési szolgáltatást minden szükséges szinten, beleértve a harci használatot, képzési felszereléseket és speciális adatbázisokat említenek.
Egy nemrég a két védelmi miniszter által aláírt szándéknyilatkozat értelmében Románia Franciaországból is vásárol fegyvereket. A bukaresti kormány tengeralattjárókat és helikoptereket szerez be a francia partnerektől.
Románia jelenleg egyetlen tengeralattjáróval rendelkezik: a Delfinul nevű, szovjet gyártmányú, Kilo osztályú búvárhajó 1996 óta használaton kívül áll.
A Scorpène francia és spanyol tervezésű, dízel-elektromos meghajtású tengeralattjáró. A Scorpène -ek olyan nagy teherbírású acélból készülnek, amivel akár 1000 láb (300 méter) mélységbe is gond nélkül le tudnak merülni. Az új tengeralattjáróknál a legmodernebb zajcsökkentő eljárásokat használják, és az alakjukat is úgy alakították ki, hogy a lehető legtovább rejtve maradhassanak a szonárok előtt.
Jóváhagyta a bukaresti parlament egyesített védelmi bizottsága a román védelmi minisztérium (MAPN) öt fegyverbeszerzési programját, amelyek költségvetése együttesen mintegy tízmilliárd dollárt (7,1 milliárd eurót és 2,5 milliárd dollárt) tesz ki.
Mindössze három államfőjelölt csapott össze a tizenegyből az első televíziós vitaműsorban hétfőn este Bukarestben. A Cotroceni-palotában rendezett médiaeseményen nem hiányoztak a politikai ellenfelek közötti övön aluli ütések.
Nőtt George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökének, a szélsőjobboldal államfőjelöltjének támogatottsága a külföldön élő románok körében – derül ki egy felmérésből.
Radu Magdin politikai elemző szerint „fel kell mérni a romániai demokrácia állapotát”, és „sürgősen rendet kell tenni a választási törvényekben, és demokrácialeckékre kell küldeni azokat, akik a jogszabályokat alkalmazzák”.
A szenátus hétfőn 61 támogató és 59 elutasító szavazattal elfogadta a nyugdíjrendszer ügyében benyújtott egyszerű indítványt, amelyet a múlt héten nyújtottak be.
Románia hivatalos lakhely szerint nyilvántartott lakossága 2025. január elsején 21,739 millió fő volt, ami 0,5 százalékos csökkenést jelent az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A szenátus munkaügyi bizottsága hétfőn két héttel elhalasztotta a bírák és ügyészek nyugdíjazásáról szóló törvénytervezet megvitatását.
Váratlan fordulatot hozott a bákói szülészetről eltűnt csecsemő ügye: igazságügyi források által kiszivárogtatott információk szerint a 19 éves fiatal nő még januárban megegyezett az ikrek anyjával, hogy 5000 lejért megveszi az egyik fiút.
Elkezdődött hétfőn az első elnökválasztási forduló kampányának utolsó hete.
A héten újabb négynapos hosszú hétvége lesz a közszférában a május elsejei munkaszüneti napnak köszönhetően, ugyanis a kormány döntése értelmében megadják szabadnapnak május 2-át, pénteket is.
Eltűnt egy újszülött az egyik bákói kórház szülészeti osztályáról – a rendőrség vasárnap kapta a bejelentést.
szóljon hozzá!