Képünk illusztráció
Fotó: Wikipédia
Egy nemrég a két védelmi miniszter által aláírt szándéknyilatkozat értelmében Románia Franciaországból is vásárol fegyvereket. A bukaresti kormány tengeralattjárókat és helikoptereket szerez be a francia partnerektől.
2022. július 19., 19:562022. július 19., 19:56
2022. július 19., 20:212022. július 19., 20:21
Franciaországtól vásárol tengeralattjárókat és helikoptereket Románia – jelentette be Vasile Dîncu védelmi miniszter. A tárcavezetőt az Aktualno című bolgár portál idézte.
Vasile Dîncu elárulta, hogy már szándéknyilatkozatot is aláírtak a témában a francia védelmi miniszterrel.
„Aláírtunk egy szándéknyilatkozatot a francia védelmi miniszterrel egy jövőbeli projektről, a parlamentben pedig elkezdtük az eljárást az új felszerelések beszerzésére: Scorpène tengeralattjárókról és helikopterekről van szó. A francia kormánnyal aláírt szándéknyilatkozatban foglaltakat pedig meg kívánjuk valósítani” – szögezte le a tárcavezető. Azt is elmondta, hogy jelenleg egy olyan törvénytervezeten dolgozik, amely lehetővé teszi a védelmi jellegű közbeszerzési eljárások időtartamának csökkentését. Megjegyezte ugyanakkor, hogy az ukrajnai háború miatt még a korábbinál is hosszabb időbe kerül, amíg a leszerződött hadi felszerelést leszállítják a gyártók.
Az Ukrajna elleni orosz invázió nyomán közel ezer francia katonát vezényeltek Romániába, valamint Mamba típusú légvédelmi rendszereket is az országba szállítottak. Románia jelenleg egyetlen tengeralattjáróval rendelkezik: a Delfinul nevű, szovjet gyártmányú, Kilo osztályú búvárhajó 1996 óta használaton kívül áll.
A Scorpène francia és spanyol tervezésű, dízel-elektromos meghajtású tengeralattjáró. A Scorpène-ek olyan nagy teherbírású acélból készülnek, amivel akár 1000 láb (300 méter) mélységbe is gond nélkül le tudnak merülni.
Románia az ukrajnai háború nyomán fel kívánja gyorsítani a haderőfejlesztést, légierejét Norvégiától vásárolt, használt amerikai gyártmányú F–16-os vadászgépekkel bővíti, de a tervek között ötödik generációs F–35-ösök beszerzése is szerepel. Emellett szintén amerikai Piranha 5 páncélozott szállító harcjárműveket rendelt, és szó van M1 Abrams harckocsik beszerzéséről is.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!