Az alkotmánybíróság érvénytelenítette a kifogásolt parlamenti döntéseket
Fotó: Ccr.ro
Érvénytelenítette az alkotmánybíróság csütörtökön a román közszolgálati rádió és televízió ideiglenes vezetőinek kinevezéséről szóló parlamenti határozatokat, amelyek ellen az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) emelt óvást.
2021. június 17., 15:512021. június 17., 15:51
2021. június 17., 16:422021. június 17., 16:42
A bukaresti jobbközép kormánykoalíció május 11-én váltotta le a közszolgálati rádió és televízió vezetését, de nem választott új igazgatótanácsokat, mert előbb külön akarja választani a két intézményben az elnöki és a vezérigazgatói tisztségeket.
Az alkotmánybíróság azonban megállapította, a hatályos törvény ezt nem teszi lehetővé, ezért a törvények betartásáról szóló alkotmányos előírásra hivatkozva érvénytelenítette a kifogásolt parlamenti határozatokat. A taláros testület egyöntetű szavazással hozta meg a döntést.
Az alkotmánybíróság közleménye szerint a parlament a két kinevezési határozat elfogadásával megsértette az alaptörvény első cikkelyének 5. bekezdését, amely a törvények kötelező betartását írja elő. A parlament megsértette a román közszolgálati televízió (SRTv) és a román közszolgálati rádió (SRR) megszervezéséről és működéséről szóló 1994/41-es törvény 19. és 20. cikkelyét az alkotmánybíróság indoklása szerint.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) május 18-án megtámadta az alkotmánybíróságon a román közszolgálati televízió (SRTv) és a román közszolgálati rádió (SRR) vezetésével megbízott ügyvivő vezérigazgatók kinevezését. A PSD arra hivatkozott, hogy a Ramona Săseanut a SRTv, illetve a Liviu Popescut a SRR élére kinevező parlamenti határozatok sértik az alkotmány első cikkelyének 2. és 5. bekezdését, amelyek kimondják, hogy Románia jogállam, az alkotmány és a törvények betartása kötelező.
A parlament május 11-én úgy döntött, hogy Ramona Săseanut bízza meg a közszolgálati televízió, valamint Liviu Popescut a közszolgálati rádió ideiglenes vezetésével, miután a plénum elutasította a Román Televíziótársaság (SRTv) 2017-es, 2018-as és 2019-es, illetve a Román Rádiótársaság (SRR) 2017-es, 2018-as és 2019-es tevékenységi jelentéseit. A két ügyvivő vezérigazgató megbízatása hat hónapra szól.
Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke kedd este kijelentette, hogy ha megnyeri az államelnök-választást, államelnöki fizetését a Katonai Veteránok és Rokkant Veteránok Egyesületének fogja adományozni.
Alina Gorghiu igazságügyi miniszter üdvözölte kedd este, hogy az alkotmánybíróság alkotmányosnak nyilvánította a szökésben levő elítéltek büntetését szigorító törvényt.
Egyetlen közös jobboldali államelnökjelölt kiválasztását javasolta kedden Elena Lasconi.
Lelki és érzelmi problémák miatt hívták tavaly a legtöbben az 116111-es gyermeksegélyező számot – derül ki a gyermeksegélyező telefonközpontot működtető egyesület (Asociaţia Telefonul Copilului) keddi tájékoztatásából.
A romániai választópolgárok 83,5 százaléka fontosnak tartja a jelöltviták megszervezését az elnökválasztás előtt – derült ki az INSCOP Research felmérésének kedden közölt eredményeiből.
Tagja volt ugyan a kommunista pártnak, de nem volt kommunista – állította a múltjával kapcsolatosan Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke és államfőjelöltje.
A bukaresti védelmi minisztérium (MAPN) törvénytervezetet dolgozott ki, amelynek elfogadása lehetővé tenné, hogy Románia hatékonyabban védekezzen a légterét megsértő drónok ellen, és adott esetben lelője azokat – közölte hétfőn a Digi24.ro hírportál.
A megyei jogú városok az utóbbi két évben összesen 116 oktatással kapcsolatos beruházáshoz kaptak támogatást az oktatási minisztériumtól – jelentette ki hétfőn Ligia Deca.
Földrajzi közelsége miatt Románia Ukrajna újjáépítésének tökéletes logisztikai csomópontja lehetne – jelentette ki Radu Oprea gazdasági miniszter egy hétfői vállalkozói rendezvényen.
Magyarországot és Orbán Viktor magyar miniszterelnököt is belekeverné a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a romániai választási kampányba.
szóljon hozzá!