Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt
Közvetett diszkriminációnak minősül a 37,3 Celsius-foknál magasabb testhőmérsékletű diákok kizárása az országos vizsgákról – közölte csütörtökön az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD).
2020. június 11., 19:362020. június 11., 19:36
2020. június 11., 21:242020. június 11., 21:24
A CNCD ezt az oktatási és az egészségügyi miniszter közös rendeletével kapcsolatban megfogalmazott álláspontjában szögezi le. A 2020/4259/827-es rendelet többek között azt is előírja, hogy nem engedik részt venni a képességfelmérő vizsgán, illetve az érettségin azokat a tanulókat, akiknek a testhőmérséklete meghaladja a 37,3 Celsius-fokot. A rendeletről a Nép Ügyvédje kért véleményezést a CNCD-től.
nincs orvosi kutatás, amely azt bizonyítaná, hogy a 37,3 Celsius-foknál magasabb testhőmérsékletű személyek a SARS-CoV-2 hordozói, továbbá köztudott, hogy a lázmentes személyek is lehetnek vírushordozók (tünetmentesek), ugyanakkor számos más, az egészségi állapottól független tényező is okozhat hőemelkedést – érvel a testület.
Ennélfogva a CNCD igazgatótanácsa úgy véli, hogy
Alternatív megoldásként azt javasolja a testület, hogy azok a tanulók, akiknek a testhőmérséklete magasabb 37,3 foknál, vizsgázzanak külön teremben. A vizsgáról való kizárásuk az oktatáshoz való joguk megsértését jelentené, az oktatáshoz való jog ugyanis magában foglalja az egyenlő feltételek melletti és azonos szempontok alapján történő kiértékelést is – teszik hozzá.
Az igazgatótanács ugyanakkor
Az állásfoglalás elfogadását az igazgatótanács hat tagja támogatta, egy tag ellenezte.
A Nép Ügyvédje, Renate Weber erre reagálva rámutatott, érvekkel jól alátámasztott állásfoglalást adott ki a CNCD, és „ha van rá akarat”, meg lehet találni a megfelelő megoldást a helyzetre. Hozzátette, pénteken javaslatot küld az oktatási minisztériumnak, kérve, találják meg a módját annak, hogy a 37,3 foknál magasabb testhőmérsékletű tanulók is vizsgázhassanak.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerdán kijelentette, hogy Románia nem engedhet meg magának „kalandokat” és előre hozott választásokról szóló vitákat.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltje, George Simion „jó ötletnek” tartja, hogy többségi állami tulajdonban legyenek a természeti erőforrások, a talajvagyon és az altalajkincsek, valamint a stratégiai vállalatok.
szóljon hozzá!