Fotó: RMDSZ
Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője úgy vélekedett, hogy Stelian Ion igazságügyi miniszter átpolitizálja az igazságszolgáltatásban elkövetett esetleges bűncselekményeket kivizsgáló speciális ügyészi osztály kérdését, és hogy valójában más gondok vannak az igazságszolgáltatás körül.
2021. július 14., 16:352021. július 14., 16:35
„Az igazságügyi miniszternek az a nyilatkozata, miszerint mi bunkósbotként használnánk a speciális ügyészséget, badarság, hogy ne mondjak ostobaságot. Jó okunk van azt hinni, hogy sérült a bírák függetlensége. Az Igazságügyi Felügyelet 2019-es jelentése feketén-fehéren elmondta,
Mi ezzel a módosítással nem akarunk mást, mint a bírák valós függetlenségének biztosítását, és a fékek és ellensúlyok rendszerét az igazságszolgáltatásban” – nyilatkozta az AGERPRES hírügynökségnek Csoma Botond.
Az RMDSZ-es képviselő elfogadhatatlannak nevezte, hogy az igazságügyi miniszter átpolitizálta a kérdést és nem a valós problémákról beszél.
„Politikai támadást indítani ellenünk, csak azért, mert más véleményünk van a rendszer működéséről, ez elfogadhatatlan. Én mostanig azt hittem, hogy a miniszter úr ért a munkájához, de most, hogy ilyen ostobaságokat mond – hogy mi azt akarjuk, hogy a bírák féljenek, és hogy bunkósbotként használjuk a SIIJ-t a bírákkal szemben – kezdenek kétségeim lenni ezzel kapcsolatban. Épp az ellenkezője az igaz,
– fogalmazott Csoma.
Egyelőre nem sikerült megállapodniuk a koalíciós pártoknak arról, hogy a korrupcióellenes ügyészség vagy a legfőbb ügyészség vegye át a felszámolásra ítélt különleges ügyészség feladatköreit.
A frakcióvezető szerint az Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmus (MCV) megszüntetésének nem az a feltétele, hogy a korrupcióellenes ügyészség (DNA) ismét visszakapja a bírák kivizsgálására vonatkozó hatáskörét, hanem hogy strukturális reformokat vezessenek be az igazságszolgáltatási rendszerben.
„Hat hónapja kormányon vagyunk, de neki még mindig ez a röeszméje, hogy a DNA kapja vissza a bírák kivizsgálásának hatáskörét. Az igazságszolgáltatásban vannak reális problémák, strukturális problémák, amelyeket meg kell oldanunk - a magas rangú ügyészek kinevezése és más hasonló, az igazságszolgáltatás működése szempontjából nagyon fontos dolgok, és én azt hiszem, hogy az MCV-t ezekért nem fogják feloldani, mert nincs reális reform” – vélekedett Csoma Botond.
A képviselő hozzátette: nem hiszi, hogy a SIIJ felszámolása körüli nézeteltérés felbomlasztaná a koalíciót.
– mondta.
„A miniszter úr mondja el, milyen tervei vannak az igazságszolgáltatás valódi reformjával kapcsolatban, és beszéljünk a valós gondokról. Ha a romániai igazságszolgáltatásban valódi reform megy végbe, az MCV-t is meg fogják szüntetni” – hangsúlyozta Csoma Botond.
Az RMDSZ-es képviselő ezzel arra reagált, hogy Stelian Ion igazságügyi miniszter kedd este úgy nyilatkozott: a SIIJ egy „bunkósbot”, amelyet a Szociáldemokrata Párt (PSD) és az RMDSZ közösen talált ki az ügyészek és bírák ellen – közölte az Agerpres.
Stelian Ion azt mondta, az RMDSZ annak idején támogatta a SIIJ létrehozását, most pedig nehezére esik elállni attól a véleményétől, miszerint erre az ügyosztályra szükség van, ugyanakkor folytatja a 2017-2018-ban, szintén a PSD-vel közösen elindított DNA-ellenes retorikát.
Ha úgy döntöttek, hogy belépnek a koalícióba, alkalmazkodniuk kellene a helyzethez. (...) Mi nem fogadjuk el, hogy ismét megtörténjen Romániában az, ami a 2017-2018-as időszakban, amikor az igazságszolgáltatást egyszerűen eltaposták, lábbal tiporták. A SIIJ egy bunkósbot volt, amelyet a PSD az RMDSZ-szel közösen talált ki a bírák és ügyészek ellen. Minden egyéb csak mese” – fogalmazott a műsorban Stelian Ion.
A tárcavezető ugyanakkor rámutatott, Románia nem egy elszigetelten élő ország, hanem annak az Európai Uniónak a tagja, amelyhez saját elhatározásából és akaratából csatlakozott, és tagországként kötelessége betartani a szerződésekbe, törvényekbe foglaltakat.
„Ha nem tartjuk be a jogállamiság szabályait, és rátérünk a Magyarország vagy Lengyelország választotta útra, ahol komoly gondok vannak a jogállamisággal (...), nagy problémáink lesznek” – hangoztatta. Hozzátette, ez esetben megtörténhet, hogy
aminek akár az is lehet a következménye, hogy Románia nem csatlakozhat a schengeni térséghez.
„Kérdem én, partnereink vagy a szomszédos országok közül melyiknek áll érdekében, hogy Románia ne csatlakozzon a schengeni övezethez? (...) Nekünk tudatában kell lennünk tetteink következményeinek, és be kell tartanunk önként vállalt ígéreteinket: a SIIJ felszámolása, a DNA hatáskörének visszaállítása” – mondta az igazságügyi miniszter.
Az RMDSZ után most már Magyarországnak is nekirontott Stelian Ion igazságügyi miniszter egy keddi televíziós vitán, amelyen Csoma Botond, a szövetség parlamenti képviselője is részt vett.
Az urnáktól hosszú ideje távolmaradók mozgósításában lát esélyt kelemen Hunor RMDSZ-elnök arra, hogy ne a magyarellenes George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyerje meg az elnökválasztást.
Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
szóljon hozzá!