Fotó: Facebook/Stelian Ion
Az RMDSZ után most már Magyarországnak is nekirontott Stelian Ion igazságügyi miniszter egy keddi televíziós vitán, amelyen Csoma Botond, a szövetség parlamenti képviselője is részt vett, a téma pedig a bírák és ügyészek által elkövetett bűncselekményeket vizsgáló különleges ügyészség (SIIJ) felszámolása körül kialakult vita volt.
2021. július 14., 08:252021. július 14., 08:25
2021. július 14., 09:202021. július 14., 09:20
Az USR–PLUS-os tárcavezető a román közszolgálati televízió műsorában arról elmélkedett, Románia mely szomszédjának állhat érdekében, hogy az ország ne csatlakozzon a schengeni övezethez.
„Mi nem vagyunk egyedül. Partnerek vagyunk egy Európai Unióban, amelyhez saját akaratunkból csatlakoztunk, elfogadtunk bizonyos szabályokat. Ebben az Európai Unióban be kell tartanunk az egyezményeket, a törvénykezést. Lám, európai pénzeket fogunk kapni.
Előfordulhat, hogy nem jutunk európai forrásokhoz, és nem oldják fel a CVM-et (Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmus – szerk. megj.), ha nem tartjuk be az ígéreteket, amelyeket nem más tett, hanem mi magunk, amikor a parlamentben megszavaztuk a kormányprogramot” – mondta Stelian Ion.
Továbbra is ellentéteket gerjeszt az RMDSZ és az USR-PLUS között, hogy előbbi nem a DNA-nak, hanem a legfőbb ügyészségnek adná át a bírák és ügyészek által elkövetett törvénytelenségeket vizsgáló, megszűnésre ítélt ügyészség tevékenységét. Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióv
Hozzátette: amennyiben nem oldják fel a CVM-et, valószínűleg az ország nem tud csatlakozni a schengeni övezethez.
(…) Tisztában kell lennünk azzal, melyek a tetteink következményei, és be kell tartanunk az ígéreteinket, amelyeket nem valaki által kényszerítve, hanem önszántunkból tettünk: fel kell számolni a különleges ügyészséget, és helyre kell állítani a DNA hatásköreit” – hangoztatta az igazságügy-miniszter.
Az igazságügyi reformok megvalósításának hiánya miatt akár fel is bomolhat a bukaresti kormánykoalíció – vélekedik Stelian Ion igazságügy-miniszter. A tárcavezető keményen bírálta az RMDSZ-t.
„Én arra kérném a miniszter urat, hogy sepregessen a saját háza táján, és legyen miniszter Romániában, ne Lengyelország és Magyarország gondjaival foglalkozzon, mert nem Lengyelország vagy Magyarország igazságügyi minisztere” – idézte Csoma Botondot az Agerpres hírügynökség.
Egyelőre nem sikerült megállapodniuk a koalíciós pártoknak arról, hogy a korrupcióellenes ügyészség vagy a legfőbb ügyészség vegye át a felszámolásra ítélt különleges ügyészség feladatköreit.
Azt mondta, az RMDSZ annak idején támogatta a SIIJ létrehozását, most pedig nehezére esik elállni attól a véleményétől, miszerint erre az ügyosztályra szükség van, ugyanakkor folytatja a 2017–2018-ban, szintén a PSD-vel közösen elindított DNA-ellenes retorikát.
„A SIIJ fenntartása nagy csapást jelentene a DNA-ra és a korrupció elleni küzdelemre, és szembemenne Románia érdekeivel. (...) Ha úgy döntöttek, hogy belépnek a koalícióba, alkalmazkodniuk kellene a helyzethez. (...) Mi nem fogadjuk el, hogy ismét megtörténjen Romániában az, ami a 2017–2018-as időszakban, amikor az igazságszolgáltatást egyszerűen eltaposták, lábbal tiporták. A SIIJ egy bunkósbot volt, amelyet a PSD az RMDSZ-szel közösen talált ki a bírák és ügyészek ellen. Minden egyéb csak mese” – jelentette ki a műsorban Stelian Ion.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem.
A kormány felelősséget vállalt hétfőn a bukaresti parlamentben a számos megszorítást tartalmazó deficitcsökkentő intézkedéscsomagért.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
A Declic Közösség hétfőn felszólította a kormányt, hogy a pártszubvenciók csökkentését építse be a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezetbe, amelyért hétfőn felelősséget vállal a parlamentben.
Nyílt levélben fordult a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) Nicușor Danhoz, miután az államfő nem írta alá 51 bíró nyugdíjazásáról vagy kinevezéséről szóló elnöki rendeletet.
Megkezdte a három ellenzéki párt a bizalmatlansági indítványhoz szükséges aláírások összegyűjtését, miután a kormány hétfőn felelősségvállalással akarja elfogadtatni a költségvetési hiány lefaragását célzó megszorító intézkedéseket.&
Alapfokon tizenhárom év három hónap szabadságvesztésre, valamint az áldozatoknak százezer eurónyi kártérítés kifizetésére ítélte kiskorú elleni nemi erőszak miatt az ügyben eljáró bíróság a „zsenimentorként” ismert férfit, Kristóf Lajost.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) toronymagasan vezet a pártok támogatottsági versenyében – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Juhászra támadt a medve az Argeș megyei Berevoiești községhez tartozó hegyvidéki területen – közölte hétfőn a katasztrófavédelem.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
szóljon hozzá!