Fotó: Facebook/Stelian Ion
Az RMDSZ után most már Magyarországnak is nekirontott Stelian Ion igazságügyi miniszter egy keddi televíziós vitán, amelyen Csoma Botond, a szövetség parlamenti képviselője is részt vett, a téma pedig a bírák és ügyészek által elkövetett bűncselekményeket vizsgáló különleges ügyészség (SIIJ) felszámolása körül kialakult vita volt.
2021. július 14., 08:252021. július 14., 08:25
2021. július 14., 09:202021. július 14., 09:20
Az USR–PLUS-os tárcavezető a román közszolgálati televízió műsorában arról elmélkedett, Románia mely szomszédjának állhat érdekében, hogy az ország ne csatlakozzon a schengeni övezethez.
„Mi nem vagyunk egyedül. Partnerek vagyunk egy Európai Unióban, amelyhez saját akaratunkból csatlakoztunk, elfogadtunk bizonyos szabályokat. Ebben az Európai Unióban be kell tartanunk az egyezményeket, a törvénykezést. Lám, európai pénzeket fogunk kapni.
Előfordulhat, hogy nem jutunk európai forrásokhoz, és nem oldják fel a CVM-et (Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmus – szerk. megj.), ha nem tartjuk be az ígéreteket, amelyeket nem más tett, hanem mi magunk, amikor a parlamentben megszavaztuk a kormányprogramot” – mondta Stelian Ion.
Továbbra is ellentéteket gerjeszt az RMDSZ és az USR-PLUS között, hogy előbbi nem a DNA-nak, hanem a legfőbb ügyészségnek adná át a bírák és ügyészek által elkövetett törvénytelenségeket vizsgáló, megszűnésre ítélt ügyészség tevékenységét. Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióv
Hozzátette: amennyiben nem oldják fel a CVM-et, valószínűleg az ország nem tud csatlakozni a schengeni övezethez.
(…) Tisztában kell lennünk azzal, melyek a tetteink következményei, és be kell tartanunk az ígéreteinket, amelyeket nem valaki által kényszerítve, hanem önszántunkból tettünk: fel kell számolni a különleges ügyészséget, és helyre kell állítani a DNA hatásköreit” – hangoztatta az igazságügy-miniszter.
Az igazságügyi reformok megvalósításának hiánya miatt akár fel is bomolhat a bukaresti kormánykoalíció – vélekedik Stelian Ion igazságügy-miniszter. A tárcavezető keményen bírálta az RMDSZ-t.
„Én arra kérném a miniszter urat, hogy sepregessen a saját háza táján, és legyen miniszter Romániában, ne Lengyelország és Magyarország gondjaival foglalkozzon, mert nem Lengyelország vagy Magyarország igazságügyi minisztere” – idézte Csoma Botondot az Agerpres hírügynökség.
Egyelőre nem sikerült megállapodniuk a koalíciós pártoknak arról, hogy a korrupcióellenes ügyészség vagy a legfőbb ügyészség vegye át a felszámolásra ítélt különleges ügyészség feladatköreit.
Azt mondta, az RMDSZ annak idején támogatta a SIIJ létrehozását, most pedig nehezére esik elállni attól a véleményétől, miszerint erre az ügyosztályra szükség van, ugyanakkor folytatja a 2017–2018-ban, szintén a PSD-vel közösen elindított DNA-ellenes retorikát.
„A SIIJ fenntartása nagy csapást jelentene a DNA-ra és a korrupció elleni küzdelemre, és szembemenne Románia érdekeivel. (...) Ha úgy döntöttek, hogy belépnek a koalícióba, alkalmazkodniuk kellene a helyzethez. (...) Mi nem fogadjuk el, hogy ismét megtörténjen Romániában az, ami a 2017–2018-as időszakban, amikor az igazságszolgáltatást egyszerűen eltaposták, lábbal tiporták. A SIIJ egy bunkósbot volt, amelyet a PSD az RMDSZ-szel közösen talált ki a bírák és ügyészek ellen. Minden egyéb csak mese” – jelentette ki a műsorban Stelian Ion.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!