Fotó: Facebook/Stelian Ion
Az RMDSZ után most már Magyarországnak is nekirontott Stelian Ion igazságügyi miniszter egy keddi televíziós vitán, amelyen Csoma Botond, a szövetség parlamenti képviselője is részt vett, a téma pedig a bírák és ügyészek által elkövetett bűncselekményeket vizsgáló különleges ügyészség (SIIJ) felszámolása körül kialakult vita volt.
2021. július 14., 08:252021. július 14., 08:25
2021. július 14., 09:202021. július 14., 09:20
Az USR–PLUS-os tárcavezető a román közszolgálati televízió műsorában arról elmélkedett, Románia mely szomszédjának állhat érdekében, hogy az ország ne csatlakozzon a schengeni övezethez.
„Mi nem vagyunk egyedül. Partnerek vagyunk egy Európai Unióban, amelyhez saját akaratunkból csatlakoztunk, elfogadtunk bizonyos szabályokat. Ebben az Európai Unióban be kell tartanunk az egyezményeket, a törvénykezést. Lám, európai pénzeket fogunk kapni.
Előfordulhat, hogy nem jutunk európai forrásokhoz, és nem oldják fel a CVM-et (Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmus – szerk. megj.), ha nem tartjuk be az ígéreteket, amelyeket nem más tett, hanem mi magunk, amikor a parlamentben megszavaztuk a kormányprogramot” – mondta Stelian Ion.
Továbbra is ellentéteket gerjeszt az RMDSZ és az USR-PLUS között, hogy előbbi nem a DNA-nak, hanem a legfőbb ügyészségnek adná át a bírák és ügyészek által elkövetett törvénytelenségeket vizsgáló, megszűnésre ítélt ügyészség tevékenységét. Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióv
Hozzátette: amennyiben nem oldják fel a CVM-et, valószínűleg az ország nem tud csatlakozni a schengeni övezethez.
(…) Tisztában kell lennünk azzal, melyek a tetteink következményei, és be kell tartanunk az ígéreteinket, amelyeket nem valaki által kényszerítve, hanem önszántunkból tettünk: fel kell számolni a különleges ügyészséget, és helyre kell állítani a DNA hatásköreit” – hangoztatta az igazságügy-miniszter.
Az igazságügyi reformok megvalósításának hiánya miatt akár fel is bomolhat a bukaresti kormánykoalíció – vélekedik Stelian Ion igazságügy-miniszter. A tárcavezető keményen bírálta az RMDSZ-t.
„Én arra kérném a miniszter urat, hogy sepregessen a saját háza táján, és legyen miniszter Romániában, ne Lengyelország és Magyarország gondjaival foglalkozzon, mert nem Lengyelország vagy Magyarország igazságügyi minisztere” – idézte Csoma Botondot az Agerpres hírügynökség.
Egyelőre nem sikerült megállapodniuk a koalíciós pártoknak arról, hogy a korrupcióellenes ügyészség vagy a legfőbb ügyészség vegye át a felszámolásra ítélt különleges ügyészség feladatköreit.
Azt mondta, az RMDSZ annak idején támogatta a SIIJ létrehozását, most pedig nehezére esik elállni attól a véleményétől, miszerint erre az ügyosztályra szükség van, ugyanakkor folytatja a 2017–2018-ban, szintén a PSD-vel közösen elindított DNA-ellenes retorikát.
„A SIIJ fenntartása nagy csapást jelentene a DNA-ra és a korrupció elleni küzdelemre, és szembemenne Románia érdekeivel. (...) Ha úgy döntöttek, hogy belépnek a koalícióba, alkalmazkodniuk kellene a helyzethez. (...) Mi nem fogadjuk el, hogy ismét megtörténjen Romániában az, ami a 2017–2018-as időszakban, amikor az igazságszolgáltatást egyszerűen eltaposták, lábbal tiporták. A SIIJ egy bunkósbot volt, amelyet a PSD az RMDSZ-szel közösen talált ki a bírák és ügyészek ellen. Minden egyéb csak mese” – jelentette ki a műsorban Stelian Ion.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Șucu szerint a politikai osztály okozta új válságot nem adóemelésekkel, hanem a közpénzekkel való helyes gazdálkodással lehet megoldani.
Meg akart támadni egy agresszíven viselkedő medve egy juhászt az esztenán a Fogarasi-havasokban, a férfi menekülés közben megsérült.
A szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantására, és ősztől a lakosság többsége az utcára fog vonulni – jelentette ki pénteken Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke.
Ilie Bolojan kormányfő a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel egyeztetett pénteken a deficitcsökkentő intézkedések törvénytervezetéről és annak szociális és gazdasági hatásairól a háromoldalú egyeztető tanács ülésén.
szóljon hozzá!